Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Sierpień 22 2019
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny > Praktycznie o wyprawach. > Sprzęt turystyczny

Nazwa Użytkownika Zapamiętaj
 Hasło  
Zobacz Temat
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny | Praktycznie o wyprawach. | Sprzęt turystyczny
Autor Pierwsza wyprawa w Karpaty wschodnie
Ba*****as
Użytkownik

Data rejestracji: 02.01.10
Dodane dnia 02-01-2010 10:47
Witam!
Po uważnej lekturze tego serwisu i forum zafascynowałem się tymi górami, jednak nigdy wcześniej nie miałem z nimi do czynienia. Stąd moje dość ogólne pytanie, jak tak naprawdę się przygotować w sensie co ze sobą zabrać czy bezpiecznie jest spać "na dziko" pod namiotem (chodzi za równo o rabunki, jaki o zwierzęta), jaki sprzęt zabrać czyli np śpiwór do jakich temperatur musi być przystosowany, czy te góry są bardzo wymagające kondycyjnie? Czy polecacie raczej treking czy wypady rowerowe bądź samochodowe? I czy bezpiecznie jest podróżować w 2 pary? Oraz czy można obejść się bez znajomości języka Ukraińskiego i Rosyjskiego, znając tylko angielskie i niemiecki jako tako? W ramach uściślenia dodam że interesował by mnie wyjazd na jakieś 3 tyg w lipcu. Ze wszelką pomoc i zrozumienie z góry dzięujkę

Edytowane przez Ba*****as dnia 02-01-2010 10:57
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pierwsza wyprawa w Karpaty wschodnie
Pe*****ki
Użytkownik

Data rejestracji: 19.08.07
Dodane dnia 03-01-2010 11:17
Witaj Bartas, jako że zmęczonym po wyjeździe sylwestrowym... przejrzyj historię... takich pytań i odpowiedzi na nie było już full..... Potem podaj bardziej szczegółowe pytania i otrzymasz na pewno odpowiedzi...

wybacz smiley
Autor RE: Pierwsza wyprawa w Karpaty wschodnie
_k*****in
Użytkownik

Data rejestracji: 12.02.10
Dodane dnia 14-02-2010 13:50
Ja jak narazie z Karpat Wschodnich wędrowałam po Bieszczadach Wschodnich + Ostra Hora + Połonina Równa smiley Reszta nadal przede mną smiley

Ale ogólnie niejakie doświadczenie mam, co widać przy porównaniu jak wypakowany niepotrzebnymi rzeczami był mój plecak na pierwszej wyprawie, a jak na ostatniej smiley

Co do spania pod namiotem, ja byłam w Bieszczadach Wschodnich jedynie z jeszcze jedną osobą, i nie mielismy ani jednej niebezpiecznej sytuacji. A spaliśmy zarówno na połoninie, jak i we wsi rozbici nad potokiem. NIC nam nie ukradziono, nie grożono nam, ba wręcz przeciwnie, ludzie np częstowali nas obiadem.... no i samogonem smiley Czasami kupowaliśmy od dzieci np jeżyny i robiliśmy kompot smiley A myślę że warto kupować, bo ludzie tam są naprawdę ubodzy, a tak można im pomóc. Jedyne niemiłe akcenty to żebractwo, tzn niektóre osoby jak widzą gości z zagranicy to żebrają o pieniądze...(w większości widać po nich na co te pieniądze...:/) My z zasady nie dawaliśmy, ale mówie jeśli ktoś juz oferował nam cokolwiek np do jedzenia, niekoniecznie potrzebnego, to i tak kupowaliśmy żeby pomóc smiley

Kondycję jako taką trzeba mieć, wiadomo nie każdy lubuje się w noszeniu "domu na plecach" smiley Ale bez przesady, nikt tam wyścigów nie musi urządzac, można iść powoli swoim tempem. Myślę, że problemem może być raczej wytrzymałość psychiczna na to, że niejednokrotnie na mapie sa np. dwie drogi w tym jedna oznaczona szlakiem, a w rzeczywistosci cztery a szlaku niet smiley Przynajmniej tak to wyglądało na mapie Ruthenusa Bieszczadów Wschodnich (podobno i tak najlepszej).

Bez znajomosci ukraińskiego i rosyjskiego dacie radę, ja dogadywałam się po polsku, tyle ze starałam sie naśladować ich akcent zeby łatwiej było mnie zrozumiec. Myślę, ze jedyną rzeczą którą trzeba przyswoić to czytanie cyrylicy, niejednokrotnie jeśli już przeczytasz na głos to zrozumiesz smiley Aha i szukanie synonimów, szczególnie takiech "staropolskich" jest wazne, np jeśli pytasz się o pokój, to uzywając słowa komnata zostaniesz na pewno zrozumiany smiley Na angielski i niemiecki bym absolutnie nie liczyła...

Co do rowerowego i samochodowego zwiedziania wiem niewiele, ja chodziłam po grzbietach raczej smiley No i mój sprzęt był dopasowany do tego typu wycieczek.
Wg mnie niezbędne (zaznaczam że piszę o sezonie letnim):
- NAJWAŻNIEJSZE: wygodne i sprawdzone buty wysokie do kostki, zwykłe trapery tez wystarczą, ale bardzo ważne jest zeby były już "rozchodzone"
- namiot(my mielismy 3-osobowy, bo 2 osoby plus dwa duze plecaki tworzące "trzecią" smiley)
- śpiwór + karimata, ja miałam bardzo cieniutki wiec spałam tez w polarze, ale mysle ze taki średni w zupełnosci wystarczy
- maszynka do gotowania lub cos w tym rodzaju
- nie za dużo ciuchów, lepiej prac na bierzaco niz nosic!!
poza tym wszystkie rzeczy typu apteczka, latarka itd, to co zwykle bierze sie na biwaki, jeżeli jedziesz z kobietą jakąś wyperswaduj jej tonę kosmetyków, bo ktoś to potem musi nosic smiley aha i jesli jedziecie w lipcu nie zapomnijcie o jakis nakryciach głowy przeciwsłonecznych i kremach z filtrem, bywa naprawdę upalnie smiley
Skocz do Forum: