Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Sierpień 22 2019
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie

Świdowiec
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny > Praktycznie o wyprawach. > Sprzęt turystyczny

Nazwa Użytkownika Zapamiętaj
 Hasło  
Zobacz Temat
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny | Praktycznie o wyprawach. | Sprzęt turystyczny
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Tury czy rakiety śnieżne?
Jacek Wnuk
Administrator

Data rejestracji: 02.05.07
Dodane dnia 15-09-2007 15:56
Na wyprawach zimowych w góry bardzo ważną rzeczą jest przygotowanie i odpowiedni sprzęt, który umożliwia funkcjonowanie.

Jednym z elementów ekwipunku zimowego są systemy pozwalające przemieszczać się po głębokim śniegu czyli rakiety śnieżne lub narty turowe.
Ja testowałem narty całkiem nieźle się spisują w głębokim puchu, lecz trzeba nieźle się napracować przy zjazdach na dziko bez przygotowanej trasy.

Nie wiem jak sprawdzają się rakiety śnieżne w takich warunkach?
Może ktoś z Was próbował?
http://www.karpatywschodnie.pl/viewpage.php?page_id=3 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tury czy rakiety śnieżne?
ga*****ys
Użytkownik

Data rejestracji: 01.06.07
Dodane dnia 15-09-2007 19:56
moim zdaniem bez próby rakiety pozostają w tyle jeśli chodzi o zejścia a raczej zjazdy smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Kr*****ek
Moderator

Data rejestracji: 04.05.07
Dodane dnia 16-09-2007 17:17
Nie używałem rakiet, ale moim zdaniem mają swoje plusy, są mniejsze - łatwiejsze w transporcie i lepiej sprawdzają sie w lesie
lu*****sz
Użytkownik

Data rejestracji: 11.08.07
Dodane dnia 20-09-2007 08:20
No jasne!W założeniu,że jesteś lichotą 50kg i zasuwasz z miejskim plecaczkiem.Przy jakiejś/smiley/własnej masie+plecakiem z namiotem i betami na 2tygodnie+nie daj Boże jeszcze z jakimś szpejem do wspinania masz zanurzenie łodzi podwodnej tyle tylko,że ze śniegu nie tylko musisz wyciągać nogę z butem ,ale 80cm sztachete z toną śniegu!A poważnie realna nośność najlepszych rakiet z przedłużaczami to max110-115kg,jeżeli wasza masa +waga plecaka zbliża się do 85%nośności podawanej przez producentów,to zostawcie rakiety w domu i szukajcie innego rozwiązania.

Jacek Wnuk
Administrator

Dodane dnia 20-10-2007 23:54
Czyli nie ma co szukać dziury w całym! Myślę, że zostanę przy turach. Jest to już sprawdzony system.
Wchodzenie pod górę to jeszcze nic ale zjazd to jest jeszcze dodatkową frajdą! A kupując tury myślałem tylko o przemieszczaniu się zimą!
Pe*****ki
Użytkownik

Data rejestracji: 19.08.07
Dodane dnia 22-10-2007 05:20
Mam doświadczenie dość małe w tym temacie, ale też optuję za turami, choć dotychczas używałem prawie takich, jakie były opisane w trakcie wyprawy w Czywczyny w jednym z ostatnich NPM-ów. No dobra, żartuje, zasuwałem na typowych kandaharach. Gdyby kurde poświęcić jakieś fajne lekkie narty i wpiąć w nie te wiązania, troszkę mocniejszy but wmontować(chodziłem w scarpach trek light) to miałoby to naprawdę niezły sens, a tak to zmachałem się na maksa, zwłaszcza że pomimo impregnacji olejem drewno ciągnęło wodę jak diabli smiley

Z kolei z rakietami to jest ten "problem", nie odkryje Ameryki,żę możesz zabrać je i cały czas nosić przy plecaku, bo jak będą znośne warunki to wręcz przeszkodzą, a nie pomogą...

Pozdrawiam, Pete

Kr*****ek
Moderator

Data rejestracji: 04.05.07
Dodane dnia 25-10-2007 10:26
ja tez uwazam, ze toury są lepsze - z rakiet nigdy nie kozystałem jedynie podchodze do nich teoretycznie. Jednak Wasza argumentacja mnie przekonała smiley
ga*****on
Użytkownik

Data rejestracji: 22.03.08
Dodane dnia 26-03-2008 09:38
Moim zdaniem pytanie jest niemalże retoryczne... Tylko tury!! W górach takich jak Karpaty nie mogę znaleźć żadnego argumenty przemawiające na korzyść rakiet poza takim ,że mogą ich używać osoby nie umiejące jeździć na nartach (najwyższy czas się nauczyć!). Niejednokrotnie na własnej skórze przekonałem się,że na turach przy sprzyjających warunkach po górach można się poruszać sprawniej i szybciej niż latem.
Jacek Wnuk
Administrator

Dodane dnia 26-03-2008 13:52
No tak! Aby zjeżdżać w głębokim puchu przez las trzeba się wykazać sporymi umiejętnościami, nie wystarczy wcześniej rekreacyjnie pojeździć na wyciągu...

Gajron. Sądzisz, że w Karpatach tylko tury, a według Ciebie rakiety w jakim terenie mogą być lepsze od nart??
Pe*****ki
Użytkownik

Dodane dnia 17-04-2008 19:38
Moim zdaniem w Karpatach rakiety też mogą się super sprawdzać, ale przy wycieczkach nazwijmy je pod-grzbietowymi, czyli generalnie tam, gdzie nawieje tego białego z góry w doliny i wtedy mogiła smiley Jasne, na turach też dyrydy, ale wtedy może akurat przy relatywnie płaskich wycieczkach więcej przyjemności dadzą rakiety....

Po wyjściu wyżej często nie są już niezbędne, a nawet mogą przeszkadzać...

Pete
lu*****sz
Użytkownik

Data rejestracji: 11.08.07
Dodane dnia 18-04-2008 09:16
Nie wiem gdzie rakiety mogą się sprawdzać,ale napewno wiem gdzie nie :-)
-puch na kosówce,szaleństwo zupelne!malo,że się zapadacie,to w dodatku kosówka wchodząc w plecione paski rakiety/cassina-najwyższa półka/łapie wam noge na pół metra pod śniegiem lub głębiej i już zamiast poruszać się robicie odwiert do uwięzionej stopy z rakietą
-puch na gałęziach zaschniętych chaszczach itp,sytuacja podobna tylko mniej pracochłonna :-)
-przy przewianym śniegu,na płaskim ok,ale pod góre...mimo ząbków hamujących w wyższych modelach walicie twarzą w glebe,rakiety odjeżdżają do tyłu
-na przewianej granii-lepiej ich nie zakładać/w sumie po co skoro jest twardo?/RAKIETY NA LODZIE NIE MAJĄ ŻADNEJ PRZYCZEPNOŚCI jeżeli wejdziecie w jakiś ześlizg boczny,to niosą zupelnie nieżle :-)
I jeszcze jedna sprawa...waga!Te najlepsze modele rakiet ważą do 4kg!!!

ga*****on
Użytkownik

Data rejestracji: 22.03.08
Dodane dnia 19-04-2008 13:38
Moim zdaniem rakiety lepsze od nart mogą być tam gdzie jest płasko a śnieg jest bardzo głęboki i sypki. Ale jeśli jest płasko to po co tam jechać smiley. Oczywiście rakiety mają na pewno swoich zwolenników ale ja jestem wyznawcą wiary w jedynie słuszne narty i nie dam się chyba przekonać do rakiet z tego prostego powodu,że nie ma szans żeby na nich zjeżdżać czy biegać a na nartach (różnych:turowych ,śladowych,telemarkowych,biegowych) można i to jest myślę zaleta nie do pokonania przez rakiety.
kr*****hu
Użytkownik

Data rejestracji: 24.12.07
Dodane dnia 06-01-2009 23:20
Czy ktoś z forumowiczów używał kiedyś nart śladowych i może coś o nich powiedzieć? Na mniejsze górki, typu Beskid Niski chyba byłyby lepsze niż tury??
Jacek Wnuk
Administrator

Dodane dnia 06-01-2009 23:44
Odnośnie śladówek to przypomina mi się sylwester w Bieszczadach w ubiegłym roku. Wybraliśmy się w kilka osób na turach z Zatwarnicy przez Jawornik na Wetlińską, dalej grzbietem na przełęcz Orłowicza i tam już po ciemku w dół do Suchych Rzek.
Był z nami jeden człowiek na śladówkach! Momentami nie było mu łatwo, lecz byłem zdziwiony jak sobie radził i ile miał woli walki. W wielu momentach śmiem twierdzić, że dawał lepiej radę niż inni na turach...

Wiadomo wszystko zależy od ilości i rodzaju śniegu i nachylenia stoku.
kr*****hu
Użytkownik

Dodane dnia 07-01-2009 16:24
Mi sie wydaje, że największe znaczenie ma nachylenie stoku, więc pozostaje mi zaopatrzyć się w śladówki i wtedy będe miał porównanie, ale to może na następną zimę:)

st*****il
Użytkownik

Data rejestracji: 27.01.09
Dodane dnia 27-01-2009 15:09
Witam wszystkich.

Ostatnio byłem na spotkaniu dot. skituringu. Spotkanie odbyło sie w Nowym Targu i było organizowane przez tamtejszych miłośników gór. Zainteresował mnie jeden temat,który powinien również zainteresować tych,którzy chodzą po ośnieżonych połoninach w całych Karpatach.

Chodzi o maly latawiec,który mieści sie w niewielkim plecaku.Latawiec jest wykorzystywany podczas wędrówek na nartach turowych. Na początku myślałem,ze chodzi o tzw.r17;Kitar1; i nie wzbudziło to u mnie większego zainteresowania.. Dopiero jak zobaczyłem prezentowany film demonstracyjny to włosy na głowie mnie zabolaly..smiley

Wyobraźcie sobie taka historie: Dwóch skiturowcow idzie pięknym ośnieżonym stokiem pod gore, typowa wyprawa turow, piękne widoki,las, puszysty śnieg itp. Oczywiście używając odpowiedniego sprzętu,foki itp.. Na początku nic szczególnego.. Do momentu wyjścia na połoninę (na filmie prawdopodobnie Borzawa) . Piękny widok i zbliżenie na biały szczyt w oddali( pewnie Stoh)-zapiera dech w piersiach, na oko jakieś 3-4 km niewidocznym szlakiem.. Widać,ze wiatr zamiata śniegiem tworząc na uskokach terenu idealne muldy..

Następnie film przedstawia przygotowania do jakieś dziwnej akcji. Widać na zbliżeniach,ze sprzęt typowo skiturowy: Narty Hogan, Buty Scarpa, wiązania dynafit ..nic szczególnegosmiley

Po chwili chłopaki wyciągają cos w rodzaju uprzęży do wspinaczki i niewielkie skrzydło podobne do spadochronu. Całość mieściła sie w niewielkim plecaku. Na pierwszy rzut oka zwykli turyści.. juz w pełni przygotowani podnoszą latawiec nad głowę i niczym podpięci do jakiegoś niewidocznego wyciągu mkną w stronę szczytu. Bardzo duże wrażenie zrobiło to ujecie na zebranych uczestnikach spotkania-nagrodzone gromkimi brawami. Widać było niezwykła swobodę podczas jazdy. Co jakiś czas narciarze (nie wiem jak to nazwać) zatrzymywali sie z łatwością i zwijali latawce do specjalnych plecaków i kontynuowali podroż idąc na nartach. Widać było,ze używali latawców podczas dobrego wiatru , tam gdzie wiatr był nie odpowiedni podróżowali turem.. W bardzo łatwy sposób zmieniali formę przemieszczania sie. Owacje zebrał także obrazek, który przedsatwial jazdę pod bardzo strome zbocze. Wyglądało to tak jakby narciarz jechał w dół tylko,ze pod goresmiley Na szczycie herbatka i zjazd z powrotem. Naprawdę imponująco to wszytko wyglądało. Na koniec filmu przedstawiona była dokumentacja śladu z urządzenia gps z której wynikało ,ze podczas jednego dnia chłopaki pokanali dystans 62 km.

Troche juz widzialem,ale to naprawde bylo zdumiewajace..

ps. rakietki sa OK! Narty Turowe -bardzo ,bardzo OK!

pozdrawiam
Pe*****ki
Użytkownik

Dodane dnia 09-05-2009 06:53
pod koniec stycznia byliśmy z kumplem w Gorganach i jako że Michał nie-narciarski to zdecydowaliśmy się zabrać rakiety. Parę słów o porównaniu rakiet(ten rok - Gorgany Centralne) oraz nart(zeszły rok - Czanrohora).

Koniec stycznia 2009 był w Karpatach Wschodnich czasem odwilży - duuużo śniegu zeszło z gór, temperatury były wysokie(myślę że w nocy najniższa to mogła być ok -5 do -8), i w tych warunkachrakiety okazały się jedynym słusznym wyborem - w niższych partiach - podejścia + leśne grzbiety łącznikowe posiadające wysokość ok 1000m n.p.m. w wielu miejscach zmuszały nas do zapodawania z buta lub łażenia po płachtach śniegu, co w rakietach jeszcze było czasem możliwe, w przypadku skiturów oznaczałoby taszczenie np. przez 1,5h nart na plecach i zapodawanie z buta - skorupy.

W wyższych partiach z kolei wiadomo - śniegu full, więc rakiety się dobrze sprawdzały, lecz mieliśmy też trochu bardzo ostrych podejść (zwłaszcza grupa Busztuła i Wlk Kieputy) gdzie byśmy się namordowali z nartami, a w drugą stronę - zjazd z plecorami byłby bardzo ciężki.

Do czego zmierzam - uważam że wybór jednego czy drugiego sprzętu powinien być uzależniony gdzie jedziemy(typ gór, wysokość, stromizny etc), warunków śniegowych(patrz wyżej) oraz naszych umiejętności narciarskich) - przy średnio jeżdżącym koledze na narty to byśmy się raczej na Świdowiec wybrali gdzie można turę poprowadzić tak, by ani podejścia nie były super strome a zjechać można przeca którąś z trawersujących góry drogą "jezdną" dla pasterzy. Na pewno lżej by było aniżeli w Gorganach.

Ech, tak mnie z tematem naszło gdyż wczoraj właśnie z Michałem rozmawialiśmy co by tu zrobić w następnym sezonie zimowym smiley

pozdrawiam, Piotrek
or*****ni
Użytkownik

Data rejestracji: 19.11.08
Dodane dnia 12-08-2009 11:46
A narty typu back-country?
takie połączenie ski-tourów i biegówek.
Ktoś to testował może?

Są modlitwy jak ptaki niewidome
Które bezkres celu przeraża
Są twarze pozornie znajome
I zdarzenia,w których się zdarzasz
kr*****hu
Użytkownik

Dodane dnia 12-08-2009 22:28
Marne ostatnio zimy, żebym nacieszył sie skiturami a co dopiero żeby jeszcze back-country spróbowac, czasu też brakuje. Myśle, że te narty dobre będą na łagodne podejścia i łatwe zjazdy jak np. w Beskidzie Niskim, natomiast nie wyobrażam sobie wyjazdu w Gorgany czy w Czarnochore z nimi.
me*****nd
Użytkownik

Data rejestracji: 20.02.08
Dodane dnia 13-08-2009 13:59
orsini napisał/a:
A narty typu back-country?
takie połączenie ski-tourów i biegówek.
Ktoś to testował może?

Na zimowe wedrowki w Karpaty uzywamy zarowno sprzetu turystycznego (ski-tour) jak
i nart sladowych (back-country). Wybor na konkretna wycieczke w zaleznosci od terenu,
spodziewanej pogody, spodziewanych warunkow sniegowych, itp.

Mozesz zobaczyc jak to wyglada na fotorelacjach z naszych wycieczek narciarskich:

http://www.klub-karpacki.org/lnktogallery.html

a trasy jakie udalo sie pokonac na tych nartach znajdziesz w kronice naszych wycieczek narciarskich:

http://www.klub-karpacki.org/kronikanarty.html

Wszystko w/w jest dostepne na naszej klubowej stronie WWW. Zapraszam !

Pozdrawiam,
PABLO

--------------------------------------------------------------------------------------------------
1994 - 2014 - 20 lat wycieczek Klubu Karpackiego w Karpaty rumuńskie i ukraińskie
>> Zapraszam na stronę WWW Klubu Karpackiego: http://www.klub-karpacki.org
http://www.klub-karpacki.org Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum: