Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Sierpień 22 2019
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie
Z jagodami w dolinę
Z jagodami w dolinę
Połonina Borżawa
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny > Praktycznie o wyprawach. > Fotografuj Góry

Nazwa Użytkownika Zapamiętaj
 Hasło  
Zobacz Temat
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny | Praktycznie o wyprawach. | Fotografuj Góry
Autor Góry zimą ... :)
bo*****as
Użytkownik

Data rejestracji: 28.10.08
Dodane dnia 11-12-2008 11:13
Hejka,
Jako, że planuje nowy rok spotkać "pod" Howerlą to zapewne będzie sporo okazji do focenia. Pojawia mi się w związku z tym parę pytań propo focenia w takich warunkach oświetlenia jakie oferują ośnieżone na maxa góry (zakładam optymmistycznie że będzie dużo śniegu). Z cyfrą oczywiście nie ma problemu bo tam sobie przestawie po prostu parę ustawień i po kłopocie. Planuje jednak większość zdjęć zrobić starym aparatem dalmierzowym na tradycyjnym filmie czarno-białym (i może kolorze). Z tym cudakiem focenie to trochę skomplikowana sprawa ... trzeba zmierzyć ręcznie światło, później ręcznie nastawić przesłone, czas, ręcznie wysotrzyć aparat po czym finalnie za pomocą wizjera dobrać kadr smiley

Podejrzewam, że światłomierz zgłupieje przy takiej ilości bieli i będzie pokazywał fałszywie. Jak więc najlepiej się przygotować na takie focenie ? Mam 2 obiektywy - 50mm Jupiter 8 i 35 mm Jupiter 12 - oba dość jasne. Nie mam żadnych filtrów. Jak czuły film powinno się brać na tego typu okazje ? 100 ? 200 czy 400 ? Ponoć często właśnie wbrew pozorom używa się tych bardziej czułych - gdzieś widziałem taką opinię.

To jak, pomożecie smiley ? Jacku liczę na Ciebie, bo Twoja praca z filmówki jest jak inspiracja do wyjazdów w te góry smiley

pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Góry zimą ... :)
ma*****ey
Użytkownik

Data rejestracji: 07.05.07
Dodane dnia 06-01-2009 22:12
Ja ostatnio robiłem w ostrym Słońcu na śniegu.
ISO 200 + filtr polaryzacyjny
Przysłona około 8, czas dawałem o jedną / dwie wartości większą niż tego "oczekiwał" aparat, tutaj efekty:
Koniec roku w Beskidzie Niskim

www.machoney.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Góry zimą ... :)
Jacek Wnuk
Administrator

Data rejestracji: 02.05.07
Dodane dnia 07-01-2009 00:07
Bolas fotografowanie na negatywach czy diapozytywach w takich warunkach i to jeszcze dalmierzem nie jest łatwe. Trzeba się wykazać nie tylko wiedzą ale również doświadczeniem.
Białe śnieżne powierzchnie odbijają dużo światła co często utrudnia jego poprawny pomiar. Warto lekko nie doświetlać w stosunku do wskazań światłomierza.

Ładny zestaw obiektywów, można już z takim zestawem coś powalczyć.

Odnośnie filmów to osobiście wolę nisko czułe 100 ISO. Wybierając taki czarno-biały film z wyższej półki przy odpowiednim wywołaniu możemy uzyskać rewelacyjne efekty. Fakt większa czułość inne najczęściej większe ziarno. Lecz przy większych odbitkach może niekorzystnie wyglądać.
Swego czasu robiłem na Agfaie APX 25, przy miękkim wywołaniu dawała rewelacyjne efekty.
Oczywiście trzeba pamiętać, że zimą to światło jest dość krótko przez co mało czułe filmy na długie wieczory i pochmurne dni nie pomagają w fotografowaniu...
http://www.karpatywschodnie.pl/viewpage.php?page_id=3 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum: