Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Wrzesień 23 2020
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie

Połonina Równa
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny > Karpaty Wschodnie > Polacy na Kresach Wschodnich

Nazwa Użytkownika Zapamiętaj
 Hasło  
Zobacz Temat
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny | Karpaty Wschodnie | Polacy na Kresach Wschodnich
Strona 6 z 9 << < 3 4 5 6 7 8 9 >
Autor RE: Odbudowa polskiego obserwatorium meteorologicznego na Pop Iwanie w Czarnohorze
Ja*****sz
Użytkownik

Data rejestracji: 05.09.10
Dodane dnia 18-03-2016 22:16
W 2013 roku na http://karpaccy.pl/marszalek-z-pop-iwana/ była informacja o odnalezieniu się wykonanej z brązu plakiety z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego z holu obserwatorium na Pop Iwanie.
Informację o możliwości odkupienia plakiety od jej aktualnych właścicieli przekazaliśmy do MKiDN.

Jakie są losy tej plakiety ...

Janusz
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Odbudowa polskiego obserwatorium meteorologicznego na Pop Iwanie w Czarnohorze
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 09-04-2016 21:51
Najnowszy Kurier Galicyjski nr 6 z 31/03/2016 zamieszcza Apel naukowców Wołynia.
Ukraińscy naukowcy historycy oraz krajoznawcy z Łucka piszą o braku ochrony zabytków: "Budynki, związane z życiem wybitnych działaczy kultury ukraińskiej i polskiej, są rujnowane i znikają."
"Dlatego apelujemy do naszych braci Polaków, do naukowców i rządu Polski z wołaniem o założenie wspólnego rfrontur1; w walce o ocalenie naszych wspólnych historycznych korzeni i kultury."

W tym kontekście raczej przesadny optymizm wyraża dr Jan Malicki;
"Pewne już jest wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które to wspiera ten projekt od samego początku jego odbudowy."
http://kuriergalicyjski.com/images/archiwum/kg/pdf/kg_2016_4_248.pdf

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 16-05-2016 18:02
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2016 rok,
w ramach priorytetu Dziedzictwo kulturowe - Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą,
przyznał na wniosek Domu Kaukaskiego w Polsce dotację
w kwocie 50.000 złotych na zadanie:

Dawne obserwatorium na Górze Pop Iwan w Czarnohorze, Ukraina
- prace konserwatorsko-zabezpieczające, etap V.

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 16-05-2016 20:45
W publikacji o "Obserwatorium Astronomiczne na górze Pop Iwan" https://uw200.uw.edu.pl/pl/jestem-z-uw/przedwojenne-obserwatorium-astronomiczne-uw-na-gorze-pop-iwan/
jest informacja o ...
Właściwe prace renowacyjne na Popie Iwanie rozpoczęły się w 2012 r. i trwają do chwili obecnej. Realizowane są przede wszystkim dzięki grantom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Jeżeli chodzi o "granty" w kwocie 50.000 zł rocznie, to odbudowa zajmie sporo lat.

Poza tym Autorzy piszą o;
W wyremontowanym gmachu swoje miejsce znajdą również Polsko-Ukraińska rStanicar1; Ratownictwa Górskiego oraz - jak przed wojną - Szkoła Ratownictwa Górskiego ...

Szkoła Ratownictwa Górskiego w obserwatorium w latach 1938 i 1939 ?

Janusz
Pe*****ki
Użytkownik

Data rejestracji: 19.08.07
Dodane dnia 19-05-2016 06:31
Janusz napisał/a:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2016 rok,
w ramach priorytetu Dziedzictwo kulturowe - Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą,
przyznał na wniosek Domu Kaukaskiego w Polsce dotację
w kwocie 50.000 złotych na zadanie:

Dawne obserwatorium na Górze Pop Iwan w Czarnohorze, Ukraina
- prace konserwatorsko-zabezpieczające, etap V.

50tys... sama obsluga tej kwoty i formalnosci zjedza pewnie z 20% grantu...

Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 19-05-2016 20:24
Według kalkulatora walutowego portalu Bankier.pl dzisiaj, 19 maja 2016, kwota
50 000,00 PLN = 322 580,65 UAH

Czy za taki fundusz można:
- oczyścić elewację która jest brudna i zabrudzona napisami,
i zabezpieczyć ściany obserwatorium przed mchem i porostami które zaczynają niszczyć ściany obiektu.
- dokończyć wyposażania punktu Czarnohorskiej służby ratowniczej tak, aby można było prowadzić tam całodobowe dyżury,
- naprawić miedziany dach nad pomieszczeniami obserwatorium meteorologicznego.

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 27-05-2016 16:31
Wczoraj, 26 maja o godzinie 7:20, ponownie na kanale TVP Historia przedstawiono reportaż z 2013 roku - Biały słoń patrzy w gwiazdy.

A tak na marginesie, to daje się zauważyć, iż od 2015 roku o fundusze na odbudowę nie wnioskuje Fundacja UW.

W 2011 Uniwersytet Warszawski interesował się odbudową ruin Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego im. Józefa Piłsudskiego na górze Pop Iwan, w którym powstanie Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej
Dr Robert Gawkowski z Muzeum UW w piśmie Uczelni nr 4 (54) Październik 2011, obszernie przedstawił historię uniwersyteckiego obserwatorium
http://www.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2014/03/454pa%C5%BAdziernik2011.pdf

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 27-05-2016 16:36
Jeszcze w roku 2014 na portalu Uniwersytetu warszawskiego zamieszczono informacje o odbudowie ruin Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego im. Józefa Piłsudskiego na górze Pop Iwan, w którym powstanie Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej.

Badania archeologiczne w 3D
http://www.uw.edu.pl/badania-archeologiczne-w-3d/
Data publikacji: 19 sierpnia 2014
Janusz Janowski z Instytutu Archeologii ...
Przez pięć dni pobytu na górze Pop Iwan wykonano prawie 40 skanów służących do dokumentacji obserwatorium od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Umożliwi to stworzenie bardzo dokładnej dokumentacji architektonicznej tego miejsca.
Na podstawie pomiarów powstanie trójwymiarowy model całego obserwatorium, dzięki któremu możliwe będzie wirtualne zwiedzanie tego obiektu - dodaje.

Przegląd inwestycyjny http://www.uw.edu.pl/przeglad-inwestycyjny/
Data publikacji: 1 października 2014
Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2014
Ratownicy na szczycie
Na efekty prac, które toczą się na górze Pop Iwan w paśmie Czarnohory, gdzie odnawiane jest dawne obserwatorium astronomiczne UW też nie trzeba będzie długo czekać.
Prace mają zakończyć się w przyszłym roku.
Niedawno zdecydowano, że oprócz wysokogórskiej bazy młodzieżowej powstanie tam też stacja ratownictwa górskiego, połączona z polsko-ukraińskim ośrodkiem szkoleniowym.

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 31-05-2016 20:34
Petefijalkowski napisał/a:
[quote]50tys... sama obsluga tej kwoty i formalnosci zjedza pewnie z 20% grantu...

Kurier Galicyjski nr 10(254) na 31 maja-16 czerwca 2016 na stronie 16
publikuje wywiad z Ihorem Cependa.

Panie rektorze, kiedy możemy spodziewać się, że prace na górze Pop Iwan będą zakończone?

To jest wielkie wyzwanie dla nas wszystkich! Z podawaniem daty otwarcia trzeba być ostrożnym. Ja i dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki, który jest jednym z realizatorów tego projektu, my, historycy lubimy daty. Chcieliśmy, żeby to było na 80-lecie otwarcia, czyli w 2018 roku. Zdajemy sobie sprawę z trudności. Nasi poprzednicy w dwa lata wybudowali to obserwatorium i dziwimy się, że tak szybko im się udało. Natomiast myślimy, że główną część oddamy do użytku w 2018. W tej chwili mamy mocne wsparcie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Z każdym rokiem zwiększa się ilość przedsiębiorców po stronie polskiej i ukraińskiej, którzy dołączają się do tego projektu, także patrzymy optymistycznie, że w ciągu najbliższych lat najważniejsze obiekty obserwatorium będą zrobione.

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 30-06-2016 20:47
Na głównej stronie Kurier Galicyjski za 30 czerwca - 14 lipca 2016 nr 12 (256) jnformuje; "W dniach 24 - 26 czerwca Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego i wicepremier Rządu RP, odbył swą pierwszą wizytę na Ukrainę, odwiedził Lwów i Iwano-Frankiwsk." Po odbyciu spotkań i wygłoszeniu wykładu ...
Później pan premier postanowił spojrzeć na niewielką, ale bardzo konkretną rzecz realizowaną w ramach współpracy polsko - ukraińskiej, a mianowicie na rekonstrukcję obserwatorium na górze Pop Iwan.

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 30-06-2016 21:08
Dodam, iż o spojrzeniu Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra NiSW,
"na niewielką, ale bardzo konkretną rzecz realizowaną w ramach współpracy polsko - ukraińskiej" czyli "wyprawie do dawnego Obserwatorium Astronomicznego UW na górze Pop Iwan, w paśmie Czarnohory, na Ukrainie." zamieszcza fotoreportaż Studium Europy Wschodniej UW.

http://www.studium.uw.edu.pl/?post/22749

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 08-07-2016 21:27
Wybitnym krajoznawcą gór i przyrody i Karpat Wschodnich był Władysław Krygowski.
Czy jest jeszcze możliwe takie wrażenie, jak to wspomnienie zapisane w opowiadaniach Wspinaczka po tęczy:
"... przyglądałem się z czułością różanecznikom na Popie Iwanie, przygarniałem do siebie złotogłowie pod Popadią i uciekałem przed wilkiem pod Arszycą."

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 06-08-2016 18:06
Kurier Galicyjski nr 10(254) na 31 maja-16 czerwca 2016 na stronie 16
publikuje wywiad z Ihorem Cependa.

Panie rektorze, kiedy możemy spodziewać się, że prace na górze Pop Iwan będą zakończone?

To jest wielkie wyzwanie dla nas wszystkich! Z podawaniem daty otwarcia trzeba być ostrożnym. Ja i dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki, który jest jednym z realizatorów tego projektu, my, historycy lubimy daty. Chcieliśmy, żeby to było na 80-lecie otwarcia, czyli w 2018 roku. Zdajemy sobie sprawę z trudności. Nasi poprzednicy w dwa lata wybudowali to obserwatorium i dziwimy się, że tak szybko im się udało. Natomiast myślimy, że główną część oddamy do użytku w 2018. W tej chwili mamy mocne wsparcie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Z każdym rokiem zwiększa się ilość przedsiębiorców po stronie polskiej i ukraińskiej, którzy dołączają się do tego projektu, także patrzymy optymistycznie, że w ciągu najbliższych lat najważniejsze obiekty obserwatorium będą zrobione.

To mocne wsparcie wynosi 50 000 złotych!

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 06-08-2016 18:10
Janusz napisał/a:
http://kuriergalicyjski.com/actualnosci/report/4362-pop-iwan-i-mikuliczyn-kolejne-spotkanie-ekspertow
Projekt jest wpisany do tzw. mapy drogowej przez prezydentów obu państw.

Tak dla informacji ...

Wariantów tzw. mapy drogowej współpracy Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy jest kilka - pierwszy na lata 2007-2008, dalszy 2009-2010.

Aktualnie, w Protokole z XI posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Międzyrządowej Rady Koordynacyjnej ds. Współpracy Międzyregionalnej (11-12 czerwca 2013 r., Jaremcze) tak ujęto cele projektu;
"W celu rozwiązywania problemów ekologicznych w kontekście wyzwań powodowanych globalnym ociepleniem oraz mając na uwadze rozwój regionów Karpat, Rada uznała za priorytetowe wdrażanie wspólnego projektu realizowanego przez Uniwersytet Warszawski i Narodowy Uniwersytet Przykarpacki im. W. Stefanyka. Projekt dotyczy wznowienia działalności Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan oraz utworzenia na jego bazie meteorologicznego, sejsmologicznego, biologicznego i ekologicznego centrum badań naukowych."

Dodam, że obecnie projekt nie jest objęty patronatem Prezydenta RP.

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 25-08-2016 14:00
Obserwatorium na górze Pop Iwan - Kronika odrodzenia
KRZYSZTOF SZYMAŃSKI w Kurierze Galicyjskim nr 14-15 z 16-29 sierpnia 2016

Niestety - powtórzono wcześniej zamieszczane informacje.

O konkretnych zamierzeniach na rok 2017 dr Jan Malicki powiedział:
Rozpoczęcie pełnych prac budowlanych planujemy na rok 2017

Janusz

Edytowane przez Ja*****sz dnia 25-08-2016 14:00
Ja*****nt
Użytkownik

Data rejestracji: 24.09.16
Dodane dnia 26-09-2016 20:08
Nawiążę do wcześniej podawanych informacji.

Toruński dziennik NOWOŚCI w numerze sierpniowym opublikował refleksyjny artykuł Szymona Spandowskiego o czarnohorskim obserwatorium.
Pop Iwan - co wspólnego z Polską ma ta ukraińska góra i jak się ma do tego... Biały Słoń ?!

Współcześnie, od 1939 roku, szczytu nic z Polską nie łączy ...
a i w poprzednich dziesięcioleciach był to tylko związek terytorialny.
To była i jest huculska [ukraińska] góra.

Natomiast Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego jest dziełem wyłącznie polskich architektów którego, jak pisze Autor artykułu; "Budowa pochłonęła fortunę, kosztowała milion ówczesnych złotych, pochodzących głównie ze składek społeczeństwa.".

Natomiast nawiązując do trwającej od kilku lat akademickiej akcji wykorzystania ruin obserwatorium ... nasuwa się pytanie o to ile wspólnego z nauką miało przeznaczenie obiektu w latach 1938 i 1939. do czego uparcie nawiązują przedstawiciele uczelni w Warszawie i Iwano-Frankiwsku.

Fakty - uparcie przez propagatorów akcji nie zauważane - podane w artykule:
"Inicjatorem całego przedsięwzięcia był ówczesny prezes Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, generał Leon Berbecki".
"Niedostępny dla osób postronnych obiekt ochraniali żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza."

Janusz
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 29-09-2016 19:57
Albert Iwański na portalu Kuriera Galicyjskiego realcjonuje przebieg konferencji specjalistów od stosunków polsko-ukraińskich. Debata miała miejsce w Jaremczu w dniach 23-25 września 2016 roku. Spotkanie zorganizowali: Uniwersytet Podkarpacki im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, Uniwersytet Warszawski w Warszawie i Kurier Galicyjski.

Tytuł reportażu "Kto jeśli nie my? IX Polsko-Ukraińskie Spotkania w Jaremczu"
http://kuriergalicyjski.com/actualnosci/polska/5221-kto-jesli-nie-my-ix-polsko-ukrainskie-spotkania-w-jaremczu

Wspomniano także obserwatorium astronomiczne na Pop Iwanie.

Emilia Jasiuk, radca Ambasady RP w Kijowie, kierownik Referatu ds. Współpracy Naukowej i Oświatowej, zwróciła uwagę, że relacje społeczne polsko-ukraińskie są coraz intensywniejsze, między innymi za sprawą młodzieży z Ukrainy, która licznie i chętnie podejmuje studia w Polsce. Dodała, że ma nadzieję, że wspólny projekt odbudowy obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan przyniesie szczęśliwy rezultat.

Drugi dzień był poświęcony na zapoznawanie się z turystycznym zapleczem ukraińskiego Podkarpacia i na wizytę poglądową na górze Pop Iwan, gdzie trwają polsko-ukraińskie prace konserwatorskie obserwatorium astronomicznego.

Janusz
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 13-10-2016 20:35
Konstanty Czawaga w najnowszym Kurierze Galicyjskim z 14-27/10/2016 wzmiankuje o realizacji projektu Współpracy ratowników Podkarpacia i Przykarpacia

Z tej okazji wizytę w obwodzie iwanofrankiwskim złożył marszałek województwa podkarpackiego.
Można powiedzieć, że zgodnie z tradycją;
Ostatnim elementem programu pobytu w obwodzie iwanofrankiwskim została zorganizowana przez rektora Uniwersytetu Przykarpackiego Igora Cependę wizytacja obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego na górze Pop Iwan. Województwo podkarpackie od kilku lat wspiera Uniwersytet Przykarpacki w pracach mających na celu dobudowę tego obiektu w Czarnogórze.

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 18-11-2016 22:10
Ponieważ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało w ramach tak dodatkowego II naboru dodatkowych funduszy na ochronę dziedzictwa kulturowego za granicą - V etap prac konserwatorsko-zabezpieczające dawne obserwatorium na Górze Pop Iwan w Czarnohorze w tym roku dofinansowano kwotą 50 000 złotych.

Mało ...

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 25-01-2017 16:38
Przed czterema laty w Rzeczpospolitej w artykule "Polska i Ukraina odbudują górskie obserwatorium" przytoczono wypowiedź Jana Malickigo, dyrektora Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, że obserwatorium uznawane jest na Ukrainie za "kultowe".
Każdego roku wspinają się na szczyt Pop Iwana wielkie tłumy młodych Ukraińców.

Kultowe ??? - przy takim entuzjazmie prace remontowe powinny trwać przynajmniej podobnie sprawnie jak budowa obserwatorium.

To refleksja - czytam Mieczysława Orłowicza "Moje wspomnienia turystyczne" w miejscu, gdzie opisuje swoje sierpniowe wędrówki z przyjaciółmi z "Hnitessa Klub".
W 1935 roku 10 sierpnia po noclegu w schronisku AZS uczestnicy dotarli na szczyt Pop Iwana (2022 m), gdzie akurat rozpoczęły się prace przy budowie obserwatorium meteorologicznego..

Janusz
Strona 6 z 9 << < 3 4 5 6 7 8 9 >
Skocz do Forum: