Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
Strona główna · Noclegi · Artykuły · Wydarzenia · Fotogaleria · Do pobrania · Linki · ForumGrudzień 17 2018
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie

Połonina Równa
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny > Karpaty Wschodnie > Polacy na Kresach Wschodnich

Nazwa Użytkownika Zapamiętaj
 Hasło  
Zobacz Temat
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny | Karpaty Wschodnie | Polacy na Kresach Wschodnich
Strona 9 z 9 << < 6 7 8 9
Autor RE: Pop Iwan - adaptacja ruin polskiego obserwatorium PIM na górze Pop Iwan w Czarnohorze
Ja*****nt
Użytkownik

Data rejestracji: 24.09.16
Dodane dnia 23-10-2017 21:19
A propos Białego Słonia to jest odbudowy budynku i wznowienie pracy obserwatorium meteorologicznego i astronomicznego na górze Pop Iwan.
..............................

W dalekowschodnim królestwie nadawany jest Order Słonia Białego .
Order ustanowił król Syjamu Rama IV w 1861 roku.
Obywatelom państwa nadawany za wybitną służbę,
obcokrajowcom za wybitne zasługi.

Jedynym obywatelem Rzeczpospolitej uhonorowanym Orderem Białego Słonia
w 1927 roku jest wiceadmirał Józef Michał Hubert Unrug (1884 - 1973)
.................................

smiley honorowa odznaka Białego Słonia zasłużonym odtwórcom historycznego obserwatorium ...

Janusz
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wzorcowy i modelowy projekt ...
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 01-11-2017 11:55
Wzorcowy i modelowy
projekt odbudowy obserwatorium astronomicznego na Górze Pop

Taką opinię wygłosił Pan Rafał Wolski (mgr historii), jeszcze jako kandydat na stanowisko Konsula Generalnego RP we Lwowie - Konsul od 08.IV.2017 - w swoim wystąpieniu w trakcie posiedzenia Komisji Łączności z Polakami za Granicą w dniu 09.III.2017 ->
http://orka.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/biuletyn.xsp?documentId=D87B67B0C3D34A6BC12580E5004D5E8E

Kolejny, związany z tym cel pracy kierownika polskiego urzędu konsularnego we Lwowie to intensyfikacja współpracy naukowej. Żaden region Ukrainy nie ma tylu wyższych uczelni blisko współpracującymi z uczelniami polskimi. Wspomnę tylko jeden przykład, to jest konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego i uniwersytetów ukraińskich, i wzorcowy, modelowy projekt, jakim jest wspólna odbudowa obserwatorium astronomicznego na Górze Pop Iwan w paśmie Czarnohory, którą realizuje w tej chwili wspólnie Uniwersytet Warszawski z Uniwersytetem im. Stefanyka w Iwano-Frankowsku, czyli w Stanisławowie.

Jak jest w realu ...
Obserwatorium - ???
Jest pomieszczenie dla ukraińskich ratowników górskich.
Dla turystów jest dach nad głową

Janusz
Autor RE: http://www.gpedia.com/uk/gpedia/Астрономі&
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 12-11-2017 15:53
Obecny stan adaptacji obserwatorium - kopia "Tłumacz" w Google

2017

W połowie października Obserwatorium wykonało prace we wnętrzu, w szczególności:
* Ocieplenie i naprawa poprzedniej baterii (obecnie jest pomieszczenie produkcyjne z kuchnią).
* Zostały zaaranżowane pomieszczenia dawnego diesla i generatora
* Podstawy okrągłej wieży ("laboratorium" ) i kilku innych pomieszczeń zostały oczyszczone
* Podłogi pokryte nad pomieszczeniami byłej sali konferencyjnej

Janusz

Edytowane przez Ja*****nt dnia 12-11-2017 15:55
Autor RE: Pop Iwan - adaptacja ruin polskiego obserwatorium PIM na górze Pop Iwan w Czarnohorze
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 19-12-2017 14:33
www.kuriergalicyjski.com
19 grudnia 2017-15 stycznia 2018 nr 23-24 (291-292)

Ostanie w tym roku wydanie Kuriera Galicyjskiego również nie publikuje informacji o planach nadawania nowego życia ruinom obserwatorium, o czym mówiono w trakcie uroczystego Otwarcia Stanicy Ratownictwa Górskiego na górze Pop Iwan
http://www.kuriergalicyjski.com/actualnosci/polska/6267-otwarcie-stanicy-ratownictwa-gorskiego-na-gorze-pop-iwan

- 16 września 2017 roku jest dla mnie dniem historycznym. Po latach pracy otworzymy pierwszą cząstkę odbudowywanego przedwojennego obserwatorium na górze Pop Iwan - powiedział ze wzruszeniem prof. Jan Malicki. - Mówiąc o polsko-ukraińskiej stanicy ratownictwa górskiego, mówimy o nadzwyczajnej sytuacji. Tyle rzeczy w polsko-ukraińskich stosunkach się wali, tyle rzeczy nie poszło tak jak powinno. A oto mamy tutaj coś nadzwyczajnego - dodał dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.

"Tym, którzy są tu po raz pierwszy i nie widzieli, jaka to była ruina, wydaje się, że niczego tutaj nie zrobiliśmy. Ale kto był z nami od samego początku, wie jaką tytaniczną pracę wykonaliśmy wspólnie z naszymi przyjaciółmi, aby to oczyścić, odrestaurować, odnowić i najważniejsze, nadać temu nowe życie. Zaczynamy nowy etap, bo od dziś będą tutaj ratownicy, którzy dla tego budynku są jak gdyby nowym powiewem." - powiedział prof. Ihor Cependa.

Janusz
Autor RE: o ... O początkach obserwatorium na Pop Iwanie raz jeszcze; ...
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 04-02-2018 14:05
W półroczniku Towarzystwa Karpackiego
"Almanach Karpacki - Płaj" Nr 53 wiosna 2017

w spisie treści awizowane są:

Leszek Rymarowicz, Marszałek Piłsudski i książę Lubomirski. O początkach obserwatorium na Pop Iwanie raz jeszcze,

Wasyl Ficak, Moje 150 nocy i dni w obserwatorium na Pop Iwanie.

Janusz
Autor RE: Wasyl Ficak - Moje 150 nocy i dni w ...
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 06-02-2018 18:48
Moje 150 nocy i dni w obserwatorium na Pop Iwanie.
Przy odgruzowywaniu pomieszczeń dla załogi Stanicy Ratownictwa Górskiego na górze Pop Iwan - ot, na górze.
W obserwatorium, tylko tyle.
Znajdowane artefakty jak; kran, kawałki kaloryfera, kawałki blachy miedzianej pochodzą z ... istniejącego kiedyś obserwatorium, w obiekcie bez historii, bez nazwy, ...

Piszę to bez sarkazmu, taka refleksja po lekturze osobistych refleksji Wasyla Ficaka
z pobytu w tym budynku.

Skoro dla polskiego naukowca z renomowanego Uniwersytetu jest to, jak wypowiedział
ze wzruszeniem prof. Jan Malicki odbudowywanie przedwojennego obserwatorium na górze Pop Iwan .

Janusz
Autor RE: O początkach obserwatorium na Pop Iwanie raz jeszcze”
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 06-02-2018 18:59
Rymarowicz Leszek

"Marszałek Piłsudski i książę Lubomirski.
O początkach obserwatorium na Pop Iwanie raz jeszcze"

Może i słuszne byłoby instytucjonalne poinformowanie Uniwersytetu Warszawskiego
o tych artefaktach świadczących o potrzebie ich przywrócenia na gmachu.

Poniżej cytaty z artykułu Leszka Rymarowicza;

Zgodnie z aktem darowizny, sala ogólno-naukowa "w gmachu Instytutu Meteorologiczno-Astronomicznego imienia Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego" zostanie nazwana "salą imienia Kazimierza Księcia Lubomirskiego i w tejże sali na wieczną pamiątkę odpowiedni napis na stałe umieścić."

"Nie da się już raczej ustalić, czy "zaintabulowana" w nim tablica ku czci Kazimierza Lubomirskiego w głównej sali instrumentalnej obserwatorium "za sanacji" istniała, ale jeśli nawet nie zdążono jej wówczas tam umieścić albo stało się to, jak w przypadku wielu innych elementów, "prowizorycznie", to uważam, że należy to zrobić obecnie, w ramach środków przeznaczanych corocznie na rewitalizację "Białego Słonia" przez Ministerstwo Kultury i - co by nie powiedzieć - Narodowego Dziedzictwa Rzeczypospolitej Polskiej.
Dotyczy to moim zdaniem także historycznego orła nad wejściem budynku obserwatorium oraz imienia marszałka Piłsudskiego tamże przez budowniczych umieszczonego. W tej sprawie zwróciłem się z oficjalną petycją do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ale to już zupełnie inna historia i temat na oddzielną opowieść."

Janusz
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 27-02-2018 22:05
Kurier Galicyjski; wydanie 28 lutego-12 marca 2018 nr 4 (296)
kilka obszernych informacji - niezmiennie optymistycznych - a propos
obserwatorium na Pop Iwanie vel "Białym Słoniu".
Jest kilka publikacji na temat przyszłej rangi naukowej obserwatorium.

Dwie wypowiedzi opublikowane w
"Colegium Carpaticum już w 2018" - strona 8 i 9;

Jan Malicki
dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego:
- Chciałbym zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Jedna dotyczy mojej działki, mianowicie Collegium Carpaticum. Jest to porozumienie uczelni z regionu Karpackiego: Czech, Słowacji, Węgier i Polski oraz Ukrainy i Rumunii.
[...]
... symboliczną siedzibą Collegium Carpaticum będzie obserwatorium na górze Pop Iwan, które wspólnymi siłami Studium Europy Wschodniej i Uniwersytetu Przykarpackiego odbudowujemy.

Prof. Stefan Purici ( czytaj "Sztefan Puricz" ) zastępca rektora Uniwersytetu Stefana III Wielkiego w Suczawie {Rumunia}
[...]
W roku bieżącym w ramach projektu "Europa Karpat" zaprosimy lektorów z naszych uniwersytetów partnerskich i będziemy do nich kierować naszych wykładowców. Podobnie jak w latach poprzednich, będziemy współpracować z naszymi partnerami na Ukrainie, będziemy podawać wspólne projekty w ramach programu Rumunia - Ukraina na lata 2014-2020. Jest kilka kierunków, - w tym - kilka priorytetowych.
W maju zamierzamy uroczyście podpisać umowę o założeniu Collegium Carpaticum. Odbędzie się to na szczycie góry Pop Iwan.

Janusz
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 27-02-2018 22:18
Kurier Galicyjski; wydanie 28 lutego-12 marca 2018 nr 4 (296)
kilka obszernych informacji - niezmiennie optymistycznych - a propos
obserwatorium na Pop Iwanie vel "Białym Słoniu".

BIAŁY SŁOŃ KOŃCZY 80 LAT
23-24 lutego w hotelu "Mileniu"r1; w Mikuliczynie po raz 13. spotkali się polscy i ukraińscy eksperci w sprawie odbudowy obserwatorium na górze Pop Iwan w Czarnohorze.
[...]
Jan Malicki poinformował, że jubileusz będzie obchodzony w kilku etapach. 12 kwietnia specjalna sesja odbędzie się w Warszawie w Studium Europy Wschodniej, w Sali Balowej Pałacu Potockich. - Tam ogłosimy początek świętowania jubileuszu w Polsce. Kulminacyjne wydarzenie nastąpi 12 lipca, równo w 80. rocznicę, oczywiście, na górze Pop Iwan. Nie chcę zdradzać wszystkich pomysłów, ale chcemy, żeby to było prawdziwe wydarzenie. Zamknięcie jubileuszu będzie miało miejsce w listopadzie, a może w grudniu, w Warszawie.

Janusz
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 28-03-2018 09:33
Janusz napisał/a:
A więc obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne czeka przyśpieszenie.
Rok 2017 będzie "przełomowym dla odbudowy Białego Słonia" co oznajmia tytuł na pierwszej stronie Kuriera Galicyjskiego nr 5 na dzień 17 marca-10 kwietnia 2017roku ...

Ten rok będzie przełomowy, ponieważ mamy nadzieję, że stanica ratownictwa górskiego rozwinie już swoją działalność i będzie wielkim wsparciem dla turystów coraz chętniej odwiedzających okolice Popa Iwana i Czarnohorę. Należy pamiętać, że duża grupa turystów przyjeżdża tutaj z Polski - powiedziała Dorota Janiszewska-Jakubiak z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Kierownik stanicy Taras Brynda przytoczył interesujące statystyczne dane: w okresie od lipca 2016 roku do lutego 2017 roku górę Pop Iwan oraz obserwatorium astronomiczne odwiedziły 2992 grupy turystyczne. Razem 15091 osób, w tym 708 osób - obywatele innych państw.

Obywatelki i Obywatele Ukrainy to 95 procent ...

Niezbyt liczna jest ta "duża grupa turystów" z Polski w tych 5 procentach pozostałych odwiedzających ruiny obserwatorium.

Janusz
Autor RE: "Ciekawa statystyka ... "
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 28-03-2018 09:58
Kurier Galicyjski z 27 marca-12 kwietnia 2018 nr 6 (298) www.kuriergalicyjski.com
strona 18
w ramach Rozmowy Kuriera
prof. PRZEMYSŁAW ŻURAWSKI vel GRAJEWSKI, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak to jest z tym banderyzmem?
http://www.kuriergalicyjski.com/images/archiwum/kg/pdf/kg_2018_6_298.pdf

Tego typu współpraca wzbogacona jest na poziomie regionalnym czy szczegółowym, przykładem tego jest otwarcie Stanicy Ratownictwa Górskiego, która jest częścią remontowanego obserwatorium astronomicznego i meteorologicznego na górze Pop Iwan w Karpatach.
Trzeba pamiętać, że 70% turystów chodzących tam po górach to obywatele polscy.

Powtórzmy; że 70% turystów chodzących tam po górach to obywatele polscy
Ten polski procent to fakt r30; czy publicystyka?

A może p. prof. i redaktorzy KG nie zauważyli chochlika drukarskiego,
gdyż niezmiernie mało prawdopodobny jest taki entuzjastyczny
napływ polskich górskich wędrowców w Czarnohorę w Karpatach Ukraińskich.
z poniżej 5 procent w sezonie 2016/2017 do 70 procent w sezonie 2017/2018
Wszak nie ma w tych górach żadnego schroniska.

I to nie zauważanie historycznej nazwy obserwatorium polskiego Państwowego Instytutu Meteorologicznego z możliwością prowadzenia obserwacji astronomicznych.

Janusz
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 29-03-2018 21:39
Według tłumaczenia -> https://translate.google.pl/translate ... ukraińskiej strony
"Obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne na szczycie Pipa Iwana"

Na 2018 rok planowane jest:
Instalacja systemu odgromowego (Thunderbolt)
Stworzenie warunków dla naukowych obserwacji meteorologicznych.
Rozmieszczenie ośrodka meteorologicznego z odpowiednim wyposażeniem.

Otwarcie Obserwatorium w 2020 roku;
(wcześniej to wydarzenie zaplanowano na 80. rocznicę dnia otwarcia, czyli w 2018 r.).

Janusz

Edytowane przez Ja*****nt dnia 29-03-2018 22:00
Autor RE: Kalendarz o powstaniu „Białego Słonia” ...
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 13-04-2018 21:03
)"Kurier Galicyjski" na 13-24 kwietnia 2018 nr 7 (299)
www.kuriergalicyjski.com

W ramach obchodów na Ukrainie i w Polsce 80-lecia otwarcia Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w pasmie Czarnohory na szczycie Pop Iwan, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowało kalendarz na rok 2018 z unikatowymi zdjęciami

Kalendarz prezentuje Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.

Na innym zdjęciu pokazujemy studentów z Warszawy, którzy akurat zatrzymali się w drodze do schroniska "Pod Popm Iwanem" ( "Na Pohorylcu" ) Akademickiego Związku Sportowego z Warszawy. Pokazujemy samo schronisko zbudowane w 1934 roku, które było najwyżej położonym, czynnym schroniskiem w Polsce przedwojennej - 1742 m n.p.m.

Jest też kilka zdjęć związanych bezpośrednio z samym otwarciem obserwatorium w piątek 29 lipca 1938 roku. Przemawia generał Leon Berbecki, budowniczy obserwatorium, prezes Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, która była formalne inwestorem tego budynku. Uniwersytet Warszawski otrzymał to potem jako budynek pod opiekę naukową, do realizacji planów naukowych, ale nie był inwestorem.

Pod opiekę nie otrzymał, to Państwowy Instytut Meteorologiczny ponosił koszty utrzymania - astronomowie byli tylko czasowymi użytkownikami.

Janusz
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 14-04-2018 20:52
Fundacja na rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego "Universitatis Varsoviensis"
otrzymała od MKiDN dofinansowanie na 2018 rok na zadanie
"Dawne obserwatorium na Górze Pop Iwan w Czarnohorze, Ukraina -
prace konserwatorsko-zabezpieczające, etap VII
Kwota 95 000 złotych

Janusz
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 23-04-2018 11:17
http://studium.uw.edu.pl/jubileusz-80-lecia-obserwatorium-na-szczycie-pop-iwan-i-jubileusz-80-lecia-obserwatorium-na-szczycie-pop-iwan-i-medal-200-lecia-uw-dla-ihora-cependy/

Jubileusz 80-lecia Obserwatorium na szczycie Pop Iwan i Jubileusz 80-lecia Obserwatorium na szczycie Pop Iwan i Medal 200-lecia UW dla Ihora Cependy
W dniu 12 kwietnia 2018 w Sali Balowej Pałacu Potockich odbyła się uroczystość Jubileuszu 80-lecia Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na szczycie Pop Iwan w Czarnohorze (1938-2018).

Uroczystość zakończył tradycyjny poczęstunek huculski, który w niezwykle barwny sposób nawiązywał do historii i tradycji Obserwatorium.

Jaki wpływ na historię i tradycję Obserwatorium miał posiłek huculski ?

Janusz
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 28-04-2018 13:42
KURIER GALICYJSKI - 25 kwietniar11;14 maja 2018 nr 8(300)
http://www.kuriergalicyjski.com/images/archiwum/kg/pdf/kg_2018_8_300.pdf

Dnia 21 kwietnia 2018 roku, na Uniwersytecie Warszawskim w sali Balowej Pałacu Potockich, odbyła się konferencja "Sojusz Piłsudski-Petlura. Spojrzenie po 98 latach" Spotkanie otworzył Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej.

W ramach konferencji zaprezentowano poświęcony sojuszowi polsko-ukraińskiemu z 1920 roku film w reżyserii Jerzego Lubacha rTrudne braterstwor1;. Złożono również wieńce na grobach petlurowców, oficerów i żołnierzy ukraińskich pochowanych na cmentarzu prawosławnym na Woli oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego koło Belwederu.

W pierwszych projektach zagospodarowania ruin obserwatorium PIM symboliczną nazwą wspólnie adaptowanego obiektu miał być właśnie sojusz Piłsudskiego i Petlury.
Jak będzie ...

Janusz

Edytowane przez Ja*****nt dnia 28-04-2018 13:52
Ja*****nt
Użytkownik

Dodane dnia 15-05-2018 21:10
http://www.kuriergalicyjski.com/spoleczenstwo/polacyukr/6789-otwarcie-sezonu-gorskiego-w-karpatach-wschodnich
http://www.kuriergalicyjski.com/images/archiwum/kg/pdf/kg_2018_9_301.pdf

Otwarcie sezonu górskiego w Karpatach Wschodnich

W ramach projektu "Przedwojenne tradycje turystyczne - ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego", 28 kwietnia ponad 70-osobowa grupa młodzieży ze Lwowa i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk), po raz pierwszy w tym roku udała się pieszo z doliny Mizuńki na gorgańskie wzniesienie Szczawnej (1173 m.). Szczególną atrakcją był przejazd rkarpackim tramwajemr1; do Wygody.

Organizatorzy projektu zapowiedzieli, że planują kolejne wyprawy w góry oraz spływy kajakowe.

Przypomnijmy, że 27 kwietnia odbyło się spotkanie z Jerzym Kapłonem, dyrektorem Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, który wygłosił prelekcję pt.; "Początki narciarstwa polskiego - Karpackie Towarzystwo Narciarskie we Lwowie". Spotkanie zorganizowała "Młodzież ze Lwowa" zrzeszająca stypendystów Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Janusz
Strona 9 z 9 << < 6 7 8 9
Skocz do Forum: