Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Styczeń 25 2021
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie

Bieszczady Wschodnie
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny > Karpaty Wschodnie > Polacy na Kresach Wschodnich

Nazwa Użytkownika Zapamiętaj
 Hasło  
Zobacz Temat
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny | Karpaty Wschodnie | Polacy na Kresach Wschodnich
Strona 5 z 9 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>
Autor RE: Odbudowa polskiego obserwatorium meteorologicznego na Pop Iwanie w Czarnohorze
qu*****71
Użytkownik

Data rejestracji: 29.09.13
Dodane dnia 07-10-2015 18:08
Powiem tak...byłem dokładnie trzy lata temu na Słoniu i od tej pory niewiele się zmieniło. Bez większego zaangażowania sił i środków termin zakończenia odbudowy jest kompletnie nierealny. Stacja ratownictwa górskiego spokojnie może już tam istnieć...nawet już wisi znak ukraińskiej służby. Tylko, że warunki bytowe ciężkie...i sądzę, że nie dla naszych ratowników przyzwyczajonych już do europejskich standardów.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Odbudowa polskiego obserwatorium meteorologicznego na Pop Iwanie w Czarnohorze
Ja*****sz
Użytkownik

Data rejestracji: 05.09.10
Dodane dnia 07-10-2015 21:09
qubutek71 napisał/a:
Powiem tak...byłem dokładnie trzy lata temu na Słoniu i od tej pory niewiele się zmieniło. Bez większego zaangażowania sił i środków termin zakończenia odbudowy jest kompletnie nierealny.
Czy na rotundzie powiewały zawieszone w dniu 26 września obecnego roku flagi które "pokazują każdemu kto tu przyjdzie, że te dwa uniwersytety, mimo kłopotów, próbują dokonać wielkiego dzieła".

Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego:
podaje, że obserwatorium jest "odbudowywane m.in. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP."

To akurat bardzo mizerne finansowanie, o czym wiadomo od kilku lat.

Janusz
qu*****71
Użytkownik

Dodane dnia 08-10-2015 16:46
Sprawdziłem na zdjęciach...wiatr już je pokonał
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 08-10-2015 21:27
qubutek71 napisał/a:
Sprawdziłem na zdjęciach...wiatr już je pokonał

Pewnie to był taki symboliczny happening.

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 08-10-2015 21:30
Wisi na stronie Koła Naukowego Astronomów Uniwersytetu Warszawskiego obszerny artykuł podający "Dzieje obserwatorium astronomicznego na Popie Iwanie"
http://www.astrouw.edu.pl/knastr/knastr_old/index.php?strona=artykuly/iwan

Czyżby ta treść była nieznana w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu
Warszawskiego ...

Janusz

Edytowane przez Ja*****sz dnia 09-10-2015 14:34
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 16-10-2015 21:23
qubutek71 napisał/a: Tylko, że warunki bytowe ciężkie...i sądzę, że nie dla naszych ratowników przyzwyczajonych już do europejskich standardów.

Urządzenie i utrzymanie takiej międzynarodowej "goprówki" kosztuje,
o sponsorach nie było mowy w publikowanych wywiadach.

Janusz
qu*****71
Użytkownik

Dodane dnia 16-10-2015 21:51
Nie przesadzajmy z tymi kosztami. W tym momencie trzeba drewna do kozy narąbać, co porę dni wodę przynieść i można spokojnie tam siedzieć. Jeść i tak coś trzeba a 1.5l wyśmienitego samogonu w Szybenem kosztuje 30 UAH. smiley
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 18-10-2015 06:08
qubutek71 napisał/a:Jeść i tak coś trzeba a 1.5l wyśmienitego samogonu w Szybenem kosztuje 30 UAH. smiley
smiley
Tak, to w zasadzie fajny pobyt - i to nieomal non cost
Ale to ma być symboliczna górska stanica ratunkowa ...

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 18-10-2015 06:19
Na poważnie patrząc, to lokalizacja "reanimowanego obiektu" jest obecnie wyzwaniem znacznie większym od jego budowy w latach 1936 - 1938- cytat z KG nr 18 ...

"Lokalizacja budowli na szczycie 2022-metrowej góry (trzeciej co do wysokości w ukraińskich Karpatach) stawia nie byle jakie wyzwanie w pracach renowacyjno-budowlanych. Trudności polegają nie tylko w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, lecz i w krótkich terminach"

Janusz

Edytowane przez Ja*****sz dnia 18-10-2015 06:20
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 19-11-2015 13:43
Najnowszy KURIER GALICYJSKI nr 21 (241) z 17-30 listopada 2015 roku.

Na stronie 5 relacja z uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego budowy
Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego - Dom Polski we Lwowie,
z udziałem Grzegorza Schetyny ministra Spraw Zagranicznych i Adama Kwiatkowskiego szefa kancelarii Prezydenta RP.
O tym, jak "ważny nie tylko dla środowiska polskiego" jest ten obiekt mówił
Longin Komołowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Polska
" - żeby ta budowa nietrwała zbyt długo, żeby te środki, które przeznacza państwo polskie, były wystarczające dla utrzymania tempa budowy. Źle by było, gdyby ta budowa się ciągnęła ..."

Na stronie 20 zapis rozmowy z konsulem Jackiem Żurem z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, który uznał, iż jednym z najbardziej udanych projektów w czasie jego dyplomatycznej misji było powołanie:
Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, które " jest miejscem żywym, twórczym i dynamicznym, a co najważniejsze, wpisało się w społeczno-kulturalny pejzaż miasta, stając się dla lokalnych władz istotnym partnerem w wielu inicjatywach."
Oraz dodał - "Cieszę się również, że w kulturalną mapę Lwowa i Stanisławowa wpisał się już chyba na trwałe Przegląd Najnowszych Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem".

Jak w tych priorytetach mieści się inwestycja odbudowy obserwatorium na Popie Iwanie?
O tym projekcie nie wspomniano.

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 17-12-2015 22:05
O odbudowie obserwatorium na Czarnohorskim szczycie Pop Iwan,
była mowa w czasie uroczystości jubileuszu 25 lat istnienia Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Kurier Galicyjski za czas 18 grudnia 2015-14 stycznia 2016 roku.
Ostatnia z przedstawionych inicjatyw - odbudowa obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan w Czarnohorze będąca "idée fixe" dyr. Malickiego wywarła największe wrażenie wśród widzów prezentacji. - Jeśli już kogoś udało się namówić na wyprawę na Popa Iwana, ten nie był w stanie wytrzymać napięcia emocjonalnego związanego z pięknem natury i krajobrazu, automatycznie stając się sojusznikiem tego przedsięwzięcia - nie bez satysfakcji skomentował swoje przedsięwzięcie Jan Malicki. Z uwagą dyrektora zgodził się obecny na sali współrealizator dzieła - Ihor Cependa, rektor Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankiwsku.

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 29-12-2015 07:00
http://kuriergalicyjski.com/kultura/wydarzenia/4728-podsumowanie-prac-konserwatorskich-w-2015-roku
pisze Jurij Smirnow o pracach konserwatorskich zabytków we Lwowie.
Wśród najważniejszych projektów należy wymienić prace podjęte w katedrze łacińskiej, katedrze ormiańskiej oraz w dawnym kościele oo. Jezuitów. Znaczna część prac została sfinansowana ze środków Polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Prace konserwatorskie mające na celu rewitalizację we Lwowie obiektów wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski i Ukrainy prowadzą mieszane polsko-ukraińskie zespoły specjalistów. Większość ich uczestników pracuje razem już od roku 2008. Wyniki są imponujące.

Na ile wspólne kulturowo jest obserwatorium na Pop Iwanie.

Janusz
qu*****71
Użytkownik

Dodane dnia 29-12-2015 18:12
No nie bardzo zważywszy, że w dużej mierze był to obiekt militarny
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 31-12-2015 12:55
qubutek71 napisał/a:
No nie bardzo zważywszy, że w dużej mierze był to obiekt militarny

Poza stałym naukowym personelem Państwowego Instytutu Meteorologicznego zajmującym się opracowywaniem prognoz meteorologicznych w obserwatorium stacjonował pułk Korpusu Ochrony Pogranicza "Karpaty" Inspektoratu Granicznego Stryj.
W walkach z bojownikami OUN zginęło wielu polskich żołnierzy, pochowanych w mogiłach na cmentarzach w Worochcie i w Żabiem - Werchowynie.

Janusz
an*****oz
Użytkownik

Data rejestracji: 30.12.10
Dodane dnia 31-12-2015 13:44
Cały pułk? A gdzież by się oni wszyscy zmieścili?

Rzeczywiście na Popie Iwanie stacjonował patrol ochronny Straży Granicznej. Straż Graniczna i Korpus Ochrony Pogranicza były to różne formacje wojskowe. Straż Graniczna została powołana do ochrony granic z Niemcami, Rumunią i Czechosłowacją (stąd placówka na Popie Iwanie). Natomiast granicy ze ZSSR strzegł Korpus Ochrony Pogranicza. W 1939 r. w związku z zagrożeniem wojną i przejęciem od Straży Granicznej ochrony granicy z Czechosłowacją na Popie był już pododdział wschodzący w skład 1 Pułku Piechoty KOP <Karpaty>.

Edytowane przez an*****oz dnia 31-12-2015 13:47
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 01-01-2016 12:55
andkoz napisał/a:
Cały pułk? A gdzież by się oni wszyscy zmieścili?

smiley
Faktycznie, nie zmieściliby się ...
ba, nawet i batalion "Worochta",
którego żołnierze pełnili służbę patrolową na tym odcinku granicy.

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 30-01-2016 17:03
Dzisiaj powtórzono w TVP Historia film Wojciecha Królikowskiego.
"Biały Słoń patrzy w gwiazdy".
Niestety, nie będzie powtórki.
Były już emisje - oglądałem w 2014 roku.

Film kończy panorama Pop Iwana z ruinami obserwatorium, i cytowane są słowa kierownika placówki Władysława Midowicza życzącego - jak pamiętam - braciom Rusinom czy Ukraińcom, by odtworzyli zamilkłe Obserwatorium oraz aby kilka spośród kilkudziesięciu pomieszczeń przeznaczyli dla wycieczek z Polski

Janusz
Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 01-03-2016 10:20
Eksperckie zamierzenia kontynuowania w 2016 roku odbudowy Obserwatorium Meteorologiczno-Astronomicznego im. marszałka Józefa Piłsudskiego na górze Pop Iwan w Czarnohorze w artykule "Biały Słoń - plany na rok 2016" omówił Kurier Galicyjski nr 4(248) 27.02-17.03.2016.
Podstawowe działania to zabezpieczenie elewacji ponieważ pojawiły się mchy i porosty, które zaczynają niszczyć ściany obiektu.
Dokończone zostanie wyposażanie "punktu Czarnohorskiej służby ratowniczej tak, aby można było prowadzić tam całodobowe dyżury."

Konieczne będzie także odnowienie powierzchni obiektu, "która jest brudna i zabrudzona napisami."
Napraw wymaga miedziany dach nad pomieszczeniami obserwatorium meteorologicznego, niszczony przez turystów którzy po nim biegają "aby pokazać, że byli na dachu Białego Słonia"."

Uzgodniono, że w związku z przypadkami wandalizmu turystów np. biegających po miedzianym dachu, "obiekt ostatecznie zostanie zamknięty dla osób postronnych."

Janusz
Pe*****ki
Użytkownik

Data rejestracji: 19.08.07
Dodane dnia 03-03-2016 07:38
Uzgodniono, że w związku z przypadkami wandalizmu turystów np. biegających po miedzianym dachu, "obiekt ostatecznie zostanie zamknięty dla osób postronnych."

Ta informacja jest prawda, natomiast wymaga moim zdaniem uzupelnienia. Obiekt glowny faktycznie jest jakos od jesieni zamkniety dla osob postronnych - czytaj poza budowlancami, natomiast wynika to z tego ze obiekt jest placem budowy.
Na forach ukrainskich zwlaszcza przy poczatku zimy poszla mocna akcja informacyjna na ten temat - poniewaz standardowo w srodku mnostwo osob turystow nocowalo i uzywalo jako schronienia w zimie.

w tej chwili w rejonie dawnej kotlowni (ta czesc kompleksu nizsza, z boku) - znajduje sie "post" ratownikow oraz prowizoryczne pomieszczenie ktore moga turysci wykorzystywac jako noclegownie i na przetrwanie w razie niepogody.

W samym punkcie ratowniczym o ile ktos przebywa i sa miejsca tez mozna przenocowac, natomiast nie mozna sie opierac na tym planujac wedrowke na PICz,
poniewaz nie ma gwarancji dyzuru calorocznego i ze ten punkt bedzie otwarty.

Pozdrawiam,
Piotrek

Ja*****sz
Użytkownik

Dodane dnia 18-03-2016 22:12
Petefijalkowski napisał/a: ...
w tej chwili w rejonie dawnej kotlowni (ta czesc kompleksu nizsza, z boku) - znajduje sie "post" ratownikow oraz prowizoryczne pomieszczenie ktore moga turysci wykorzystywac jako noclegownie i na przetrwanie w razie niepogody.

W samym punkcie ratowniczym o ile ktos przebywa i sa miejsca tez mozna przenocowac, natomiast nie mozna sie opierac na tym planujac wedrowke na PICz,
poniewaz nie ma gwarancji dyzuru calorocznego i ze ten punkt bedzie otwarty.

W informacji o planach na 2016 rok bardzo zdecydowanie napisano, że
"... podjęliśmy decyzję o całkowitym zakazie wstępu na teren obserwatorium do całkowitego ukończenia jego odbudowy i wypracowaniu nowych reguł działalności po oddaniu do użytku"
Dodano termin - "Rozpoczęcie pełnych prac budowlanych planujemy na rok 2017."

Nocowanie chyba jednak będzie niemożliwe ...

Janusz
Strona 5 z 9 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>
Skocz do Forum: