Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Sierpień 22 2019
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Bieszczady Wschodnie
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny > Karpaty Wschodnie > Schroniska Przedwojenne
    
 Nazwa Użytkownika Zapamiętaj
 Hasło  
Zobacz Temat
Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny | Karpaty Wschodnie | Schroniska Przedwojenne
Autor Schronisko na Zaroślaku
Jacek Wnuk
Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 383
Data rejestracji: 02.05.07
Dodane dnia 07-01-2008 22:18
Schronisko PTTK na ZaroślakuJedno z ważniejszych schronisk Czarnohorskich, położone w dolinie Prutu tuż pod samą Howerlą.

Prace budowlane rozpoczęto w 1925r a uroczyste otwarcie było latem 1927r.
Cieszyło się wielką popularnością więc w latach 1931-1933 dobudowano skrzydło dzięki czemu liczba miejsc noclegowych wzrosła z 100 do 150. Doraźnie mogło w nim nocować nawet 250 osób!

Obecnie na Zaroślaku stoi ogromna turbaza sportowa wcale nie przypominająca schroniska.


Jeśli masz więcej informacji o schronisku podziel się na forum.

Edytowane przez Jacek Wnuk dnia 09-01-2008 16:39
http://www.karpatywschodnie.pl/viewpage.php?page_id=3 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Schronisko PTTK na Zaroślaku
Ma*****ut
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 180
Data rejestracji: 28.05.07
Dodane dnia 08-01-2008 16:59
Jeszcze raz powtórzę za dr.M. Orłowiczem : "Schronisk turystycznych na Czarnohorze znajduje się trzy : na Koźmierskiej, na Zaroślaku i bardzo prymitywne schronisko ...itd"
Strona 210 Ilustrowany Przewodnik po Galicji. Lwów 1919 - materiały do niego zebrane były przed 1914 rokiem, ale wiadomo wojna opóźniła wydanie.
A więc ???
Te prace budowlane rozpoczęte 1925 dotyczyły drugiej wersji schroniska.
Pierwsza wersja (o ile wiem) padła w czasie wojny światowej.
Ale od kiedy istniała ta pierwsza wersja ...???
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Schronisko na Zaroślaku
Jacek Wnuk
Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 383
Data rejestracji: 02.05.07
Dodane dnia 09-01-2008 16:55
Dokopałem się do kilku ciekawostek dotyczących historii tego schroniska.

Pierwsza górska koliba pojawiła się tam w 1876r. Dwa lata później Stanisławowski Oddział Towarzystwa Tatrzańskiego wydzierżawił teren (polanę pod Prutczykiem) pod budowę schroniska. Budowę dwuizbowej chaty zakończono w 1881r.
W 1892r. ogłoszono upadłość schroniska. Dwa lata później obiekt przejął Oddział Czarnohorski TT z Kołomyji. W 1909r schronisko spłonęło. Dwa lata później postawiony został nowy budynek który również spłonął w zawierusze I wojny światowej 1916-1917.

źródło: Osobliwości Huculszczyzny - Jarosław Gawlik

Jeżeli macie jakieś wyjaśnienia czy możecie coś dodać to bardzo proszę.
http://www.karpatywschodnie.pl/viewpage.php?page_id=3 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Schronisko na Zaroślaku
lu*****sz
Użytkownik

Postów: 348
Data rejestracji: 11.08.07
Dodane dnia 10-01-2008 15:53
Ponowne otwarcie i poświęcenie schroniska po Wielkiej Wojnie odbyło się 19.06.1927 o godz 3ciej po południu :-)/chciałem zamieścić wam skan oryginalnego zaproszenia,ale "nie da się"/
Ostatni dzierżawca schroniska rotmistrz Karol Gaudin Żródłosmileykoliczni Huculi:-)


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Schronisko na Zaroślaku
dz*****ka
Użytkownik

Postów: 35
Data rejestracji: 13.01.08
Dodane dnia 13-01-2008 20:51
lukasz napisał/a:

Ostatni dzierżawca schroniska rotmistrz Karol Gaudin


No nie do końca. Rotmistrz otworzył sobie swoje własne schronisko - pod Gadżyną w roku 1938. A wcześniej faktycznie gospodarzył na Zaroślaku - do 1935 roku.
A tak gwoli uzupełnienia:
Piewszy schron stał w tym miejscu jeszcze przez czasami Towarzystwa Tatrzańskiego - czyli przed rokiem 1876. W wyniku kilkuletnich pertraktacji prowadzonych przez Oddział Stanisławowski otwarto "schronisko w Czarnych Górach pod Howerlą" w roku 1881. Był to drewnany budynek o dwóch izbach (czyli jak na tamte czasy - wypas!), usytuowany dokładnie tu, gdzie teraz stoi ten moloch. Frekwencja w tamtych czasach nie przekraczała kilu osób rocznie, ale schronisko miało już stałego gospodarza!
Do roku 1894 budowla była kompletnie zdewastowana, ale Oddziałowi Czarnohorskiemu już wtedy z Kołomyji (który przejął obowiązki rozwiązanego Oddziału Stanisławowskiego) udało się odnowić umowę z CK Skarbem i wyremontować budynek. Ruch był na poziomie kilkunastu osób rocznie. W 1909 roku schronisko spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach.
Ale Oddział Czarnohorski odbudował je i w roku 1911 stanęło nowe, rozbudowane schronisko - dwa pokoje, mieszkalne poddasze i stajnię oraz dzierżawcę z żoną, którzy byli zobowiązaniu prowadzić bufet i obsługiwać turystów. Znaczy - luksusy smiley Frekwencja była na poziomie kilkuset osób rocznie, co świadczyło o dużej popularności obiektu oraz o wysokim poziomie usług smiley
W czasie pierwszej wojny światowej schronisko spłonęło w niewyjaśnionych znów okolicznościach - prawdopodobnie w roku 1916 lub 1917.
W 1922 TT oficjalnie przerodziło się w Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, przeorganizowało się i zabrało się za odbudowę schroniska. Odrodził się Oddział Stanisławowski i to właśnie on rozpoczął budowę, przy pomocy Oddziałów Czarnohorskiego (z Kołomyi) oraz Lwowskiego. Ciekawostką jest, że były rozprowadzane udziały budowy schroniska - każdy uprawniał do dwóch bezpłatnych noclegów (podobną metodę stosował Hugon Zapałowicz w trakcie budowy schroniska na Markowych Szczawinach).
Uroczyste otwarcie połączone z poświęceniem odbyło się w roku 1927. Schronisko zostało nazwane imieniem Henryka Hoffbauera - który zresztą w tej uroczystości uczestniczył.
Budynek był piętrowy, drewniany, z werandą i świetlicą. W lecie 1929 oddano rozbudowane piętro i poddasze a w 1931 nowe skrzydło. Było bardzo pojemne - jednocześnie mogło nocować w nim 120 turystów. W latach 34-36 zainstalowano elektryczne oświetlenie, tusze oraz dodatkowo poszerzono budynek. Do 39 roku powiększono ilośc miejsc noclegowych do 150. Schronisko dostało również bezpośrednie połączenie telefoniczne z Worochtą.
Opłaty za nocleg były groszowe. Członkowie PTT mieli 50% zniżki na noclegi oraz wyżywienie. Było bardzo popularne - rocznie udzielano nawet do półtora tysiąca noclegów! Szczególnie popularne było zimą - Czarnohora była bardzo dobrym terenem narciarskim i w miesiącach zimowych schronisko pękało w szwach.
Gospodarzem od połowy lat 30. był Stanisław Czuczewicz. S. Lenkiewicz pisze, że Czuczewicz oraz dzierżawca schroniska AZSu pod Popem Iwanem Ludwik Ziemblic byli pierwszymi "ratownikami" górskimi. Zresztą - właśnie w latach trzydziestych z ich inicjatywy rozpoczęła działalność Czarnohorskie Pogotowie Górskie.
Tu dygresja - podobną działalność probował rozwijać w tamtym czasie ówczesny dzierżawca schroniska na Markowych Szczawinach - Midowicz i byłby pewnie rozwinął, ale został przeniesiony na stanowisko kierownika obserwatorium astronomicznego na Popie Iwanie.
W czasie II wojny schronisko zostało spalone. W latach 70. wybudowano tu bazę sportów olimpijskich (Wsiesojuznaja Olimpijskaja Sportiwnaja Baza), na miejscu, gdzie przez powojenne lata sterczały ruiny spalonego schroniska.

Zacytuję:
"Schronisko na Zaroślaku, stara drewniana buda, było obszerne i ciepłe. W kamyczkowych, bielonych piecach trzaskały polana, Hucułki biegały z naręczami drewna lub z konewkami gorącej wody, bo jedyną sposobnością umycia się był duże miednice w każdej sypialni. Prymitywny <sanitariat> mieścił się o kilkanaście kroków za schroniskiem przy drewutni, a stan jego był raczej opłakany.
W obszernej ladalni na parterze schroniska gromadzili się narciarze przy gorącej herbacie, a bufet był zawsze doskonale zaopatrzony: kasza z mlekiem, bigos, pieczeń z buraczkami, kiełbasa na gorąco i każda porcja obliczona na młode apetyty na wycieczce. Sala huczała wieczorem od opowiadań o ,wyrypach>." (Anna Nilkiborcowa Wspomnienia Turystyczne Wierchy 1984.

Źródła:
L. Rymarowicz, M Olszański "Powroty w Czarnohorę"
S. Lenkiewicz "Na nartach w Czarnohorze"
Wierchy rok 53, 1984.

Polecam każdemu pozycję "Powroty w Czarnohorę" - bezcenne źródło wiedzy o Czarnohorze. Historię schroniska mocno streściłam. Szkoda, ze panowie nie popełnią już podobnej pozycji, ale o Gorganach.

Z pozdrawem
madzia
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Schronisko na Zaroślaku
lu*****sz
Użytkownik

Postów: 348
Data rejestracji: 11.08.07
Dodane dnia 16-01-2008 18:45
No to pamięć huculska widocznie jest zawodna smiley .Jako ostatniego przedwojennego dzierżawce Zaroślaka pamiętają rotmistrza Karola Gaudina,ale rzeczywiście jednocześnie identyfikują go też z budową schroniska nad Bystrcem.Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Schronisko na Zaroślaku
pr***** p
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 146
Data rejestracji: 25.10.07
Dodane dnia 16-01-2008 19:28
Dodam tylko, że to zdjęcie z pierwszego postu, te które umieścił Jacek to schronisko po 3 1roku, juz po dobudowie nowego skrzydła

Tak wyglądało bez nowego skrzydła:


pzdr
przemek

Edytowane przez pr***** p dnia 16-01-2008 19:40
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Schronisko na Zaroślaku
pr***** p
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 146
Data rejestracji: 25.10.07
Dodane dnia 16-01-2008 19:45
I pierwsze schronisko na Zaroślaku:


(taki tytuł widnieje przy w "Dziejach PTT" Wł. Krygowskiego, nie ma podanej żadnej daty)


pzdr
przemek
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Schronisko na Zaroślaku.
ju*****ny
Użytkownik

Postów: 97
Data rejestracji: 22.02.08
Dodane dnia 02-03-2008 11:05
Mój wpis nie wnosi nic nowego do tematu, jest mało precyzyjny w zakresie dat, co najwyżej określa bliżej postać patrona schroniska.
Jest to cytat z literatury wspomnieniowej - "W litworowych i piarżystych kolebach"
Władysława Krygowskiego :

" Zaroślak - nazwa odnosząca się do polodowcowego kotła pomiędzy Howerlą a Breskułem, wypełnionego głazami, kosodrzewiną i olchą kosą - dla turystów oznaczał schronisko. Miało i ono swą historię. Pierwsze, które tu zbudowało Towarzystwo Tatrzańskie w 1878 roku, a więc w pięć lat po swym powstaniu, był to dwuizbowy budynek z werandą do której podchodziło się po schodach. Wokoło stał wszędzie wysoki las. Schronisko to trwało aż do pożaru w 1910 roku, a na jego miejscu wzniesiono w 1911 roku nowe, ale i ono spaliło się. Budynek który stał teraz przed nami, zbudowało Towarzystwo w 1927 roku: był to budynek obszerny i na owe czasy okazały. Okazałości dodawało mu patronujące schronisku nazwisko Henryka Hoffbauera, pioniera turystyki czarnohorskiej i autora pierwszego przewodnika po Czarnohorze."
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Schronisko na Zaroślaku.
ju*****ny
Użytkownik

Postów: 97
Data rejestracji: 22.02.08
Dodane dnia 02-03-2008 12:20
Pozwalam sobie, z pewnymi skrótami ,zamieścić nieco dłuższy fragment z przewodnika Henryka Gąsiorowskiego "Pasmo Czarnohory" związany ze schroniskiem na Zaroślaku, materiały zawarte w tym przewodniku dotyczą stanu na rok 1932.

" Schronisko Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Im. Henryka Hoffbauera pod Howerlą.
Schronisko istnieje w t.m. od r. 1880, a założone zostało przez Stanisławowski Oddział w pierwszym okresie jego istnienia. Po rozwiązaniu się Oddziału w r. 1887, przeszło pod opiekę i zarząd Czarnohorskiego Oddziału w Kołomyi. Dwukrotnie uległo pożarowi. Po wojnie zajął się jego odbudową zawiązany powtórnie Oddział Stanisławowski i dzięki jego pracy, kierowanej przez prezesa Firicha i ówczesnego sekretarza Oddziału, Burgela, wzniesione zostało w r. 1927 nie schronisko, ale raczej hotel w zapadłem, dzikiem pustkowiu, w którem przeprowadzenie jakiejkolwiek budowy już w normalnych, przedwojennych czasach było trudem niemal herkulesowym : cóż dopiero w czasach zastoju i nędzy powojennej. Nadano mu nazwę ś.p. Henryka Hoffbauera, niezmordowanego propagatora turystyki wschodniokarpackiej, oddanego jej całą swoją istotą.
Schronisko położone jest na pd. stokach Koźmierskiej, na śródleśnej polanie w dolince Prutczyka Zaroślackiego, na wys. ok. 1250 m n.p.m., tuż poniżej ujścia doń Prutczyka Koźmieskiego. Z okien i ganku roztacza się piękny widok na Howerlę, Plecy zaroślackie i breskulskie, oraz część połoniny Pożyżewskiej. Jest stale zagospodarowane i zdoła zapewnić wygodny nocleg ok. 100 turystom. Piętrowe pokoje mogą być odnajmowane. Cena noclegów wynosi 3 zł. 50 gr. za pierwszy dzień, 3 zł za następne; dla członków P.T.T. oraz związkowych, słowiańskich towarzystw turystycznych 2 zł. za pierwszy, 1,50 zł. za następne ; noclegi "turystyczne" 2 zł, dla członków 1 zł., w zimie opał 30 gr. dziennie od osoby. W schronisku bufet i dobowa kuchnia ; ceny potraf i wiktuałów kontrolowane przez Zarząd Oddziału Stanisławowskiego. Schronisko posiada połączenie telefoniczne z pocztą w Worochcie i jest czynne również w zimie. Adres : Zarząd Schroniska P.T.T. pod Howerlą, Worochta.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Schronisko na Zaroślaku
ba*****zu
Użytkownik

Postów: 3
Data rejestracji: 25.11.08
Dodane dnia 14-12-2008 10:29
Mamut napisał/a:
Jeszcze raz powtórzę za dr.M. Orłowiczem : "Schronisk turystycznych na Czarnohorze znajduje się trzy : na Koźmierskiej, na Zaroślaku i bardzo prymitywne schronisko ...itd"
Strona 210 Ilustrowany Przewodnik po Galicji. Lwów 1919 - materiały do niego zebrane były przed 1914 rokiem, ale wiadomo wojna opóźniła wydanie.


Wojna nie opóźniła wydania. "Ilustrowany przewodnik po Galicyi" Orłowicza ukazał się w 1914 roku i nawet miał przed wojną 2 wydania - pierwsze zawierało 250 ilustracji, drugie poszerzone miało już 262 ilustracje i to właśnie z klisz tego drugiego wydania wydrukowano bez zmian 3 wydanie w 1919 roku. Dlatego informacje Orłowicza o schroniskach w wydaniu z 1919 roku pochodzą sprzed I w.ś.

Orłowicz pisze na wspomnianej stronie 210 o "bardzo prymitywnym schronisku na Poliwnym za Pop Iwanem". Chodziło mu zapewne o niewywołane tutaj schronisko niezagospodarowane na połoninie Gropa pod szczytem Pop Iwan, wybudowane w 1882 r., a możemy się o nim dowiedzieć m.in. z przewodnika L.Wajgla z 1881 r. Schronisko to zapewne nie przetrwało I w.ś.

Orłowicz nie wymienia też węgierskiego schroniska z końca XIX wieku, które powstało na połoninie Gropa pod Howerlą, które prawdopodobnie także nie przetrwało wojny. (O schronisku tym wspomina Gąsiorowski, a fotografia tego schroniska znajduje się we wstępie albumu "Czarnohora, kraina połonin", red. M.Troll, Krosno 2006).

No i najważniejsza informacja o czarnohorskich schroniskach - PIERWSZE schronisko turystyczne w Czarnohorze powstało ok. 1878 roku na polanie Gadżyna i był to jedyny poza Tatrami obiekt turystyczny w Galicji! nazwano je im. Jana Gregorowicza i funkcjonowało zaledwie kilka lat.
Pierwszy Zaroślak był dopiero drugim schroniskiem w Czarnohorze.

Te informację oraz wiele innych o czarnohorskich schroniskach można znaleźć w:
Qirini-Popławski Łukasz, Zarys historii zagospodarowania turystycznego Czarnohory w Karpatach Ukraińskich [w:] Czarnohora. Przyroda i człowiek, red. M.Troll, Kraków 2006.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum: