Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Lipiec 19 2019
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Połonina Równa
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Tradycja Narciarska Karpaty
"Tradycja narciarska" ze zbiorów Erwina Gorczycy, Bartosza Górskiego
i Stanisława Włodyki


Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza do obejrzenia wystawy czasowej "Tradycja narciarska" ze zbiorów Erwina Gorczycy, Bartosza Górskiego i Stanisława Włodyki, która prezentowana będzie od 20 stycznia do 30 kwietnia 2011 r.
Tradycja narciarskie Karpaty
Kolebką narciarstwa jest Skandynawia, gdzie w szwedzkiej prowincji Angermanland odnaleziono, pochodzące sprzed 3500 tys. lat, pierwsze narty. Miały 111 cm długości i 10 cm szerokości. Nie były to narty służące do zjazdów lecz zabezpieczały przed zapadaniem się w śnieg.
W Polsce w okresie staropolskim obok nart ślizgowych używano również nart błotnych i karpli czyli deszczułek o długości ok. 40 cm. Były one szeroko stosowane na Polesiu, Białorusi i Wileńszczyźnie. Stare ludowe narciarstwo zanikło  na terenie dawnej Rzeczypospolitej w XVIII w. Dopiero końcem  XIX w. rodzący się ruch sportowo-turystyczny doprowadził do odrodzenia się na nowo dawnych tradycji. W grudniu 1888 r. 31-letni dyrektor Szkoły Kreślarskiej w Krakowie Stanisław Barabasz, przebywając na polowaniu w Cieklinie koło Nowego Żmigrodu, wykorzystał parę specjalnie wykonanych nart. Umożliwiły mu one poruszanie się po zasypanej śniegiem okolicy. Pierwowzorem ich mogły być tzw. "łyże" syberyjskie lub narty konstrukcji norweskiej, reklamowane w prasie. Było to pierwsze udokumentowane użycie nart na ziemiach polskich.

Karpaty Tradycje Narciarskie

Wielkie zasługi w propagowaniu narciarstwa miało  Karpackie Towarzystwo Narciarskie, powstałe w 1907 r. we Lwowie.  Wniosło ono szczególny wkład w zagospodarowywanie turystyczne Karpat Wschodnich i Bieszczadów, gdzie ważną rolę jako ośrodek narciarski spełniało Sławsko. W marcu  1909 r. członkowie KTN - Roman Kordys i Tadeusz Smoluchowski, weszli na nartach z Sianek na Halicz i Kińczyk Bukowski. W okresie międzywojennym turystykę narciarską propagowały także: Przemyskie Towarzystwo Narciarzy, Towarzystwo Narciarskie 2 Pułku Strzelców Podhalańskich w Sanoku oraz Sekcja Narciarska Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Iwoniczu Zdroju, która powstała w 1924 r. jako Iwonicki Klub Narciarski. Współzałożycielem Klubu był Józef Aleksiewicz. Karpackie Towarzystwo Narciarskie zorganizowało stacje narciarsko-turystyczne w Barwinku, Czeremsze, Jasielu, Dukli, Komańczy, Cisnej, Ustrzykach Górnych, Wołosatem i Siankach. Opracowano i wydano liczne przewodniki narciarskie. Zajęto się także szkoleniem kadry. Pierwszym instruktorem Polskiego Związku Narciarskiego na Podkarpaciu był Adam Trzyna z Krosna, który otrzymał uprawnienia w 1932 r.

Czarnohora na nartach

Wystawa  "Tradycja narciarska" przygotowana została ze zbiorów kolekcjonerów prywatnych i Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Głównym i najważniejszym elementem ekspozycji jest zbiór ok. 20 par drewnianych nart pochodzących z przeł. XIX i XX w. Najcenniejsze i najstarsze narty wykonane zostały końcem XIX w. w szwajcarskiej firmie "Melchior Jakober". Pozostałe pochodzą od różnorodnych europejskich producentów, wśród których prym wiodą polskie firmy "Bujak" i "Zubek" z okresu międzywojennego. Uzupełnieniem wystawy jest pokaz materiałów ikonograficznych w postaci kart pocztowych i zdjęć dotyczących narciarstwa w Karpatach Wschodnich, Tatrach i Alpach. Interesująca jest także prezentacja przewodników narciarskich i odznak, wydawanych przez Polski Związek Narciarski i inne organizacje oraz stowarzyszenia narciarskie. Malarstwo reprezentują akwarele i obrazy olejne znanych artystów: Mariana Jankowskiego i Bronisława Olszewskiego.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie "Spotkanie narciarskie", na którym poruszone zostaną tematy związane z historią narciarstwa.  Przedstawi je Jerzy Kapłon (COTG PTTK w Krakowie, Karpackie Towarzystwo Narciarskie - zarys dziejów), Wiesław Czechowicz (Muzeum Narciarstwa w Cieklinie – Stanisław Barabasz – ojciec polskiego narciarstwa) oraz  Robert Kubit  (Muzeum Podkarpackie w Krośnie - Tradycja narciarska). Zagadnienia  techniki jazdy omówią i prezentacji sprzętu narciarskiego dokonają Bartosz Górski i Erwin Gorczyca  (GOPR - Grupa Bieszczadzka, Narty jako narzędzie pracy). Interesującą częścią spotkania będzie premierowy pokaz diaporamy autorstwa Waldemara Czado (GOPR - Grupa Bieszczadzka - Śladami Zaruskiego w Tatrach). Tematem diaporamy jest powtórzenie przejścia narciarskiego Mariusza Zaruskiego i Józefa Borkowskiego w Tatrach  z 1907 r. Obejrzymy także diaporamę  Przejście skialpinistyczne Ortler - Tyrol w Alpach, w którym uczestniczyli ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Na zakończenie organizatorzy przygotowali pokaz polskiego filmu fabularnego "Biały ślad" z 1932 r. Jest to debiutanckie dzieło Adama Krzeptowskiego, górala, brata znanego narciarza Andrzeja. Scenariusz napisany został przez artystę malarza Rafała Malczewskiego. "Biały ślad" reprezentował Polskę na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1932 r.  Otrzymał wyróżnienie za znakomite zdjęcia plenerów górskich, "przepojone słońcem i zdrowiem".

Szczegółowy program
Kliknij w obrazek aby powiększyć

Serdecznie zapraszamy.

                                Robert Kubit


Jacek Wnuk dnia grudzień 30 2010 19:54:53 Komentarzy · 13263 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie