Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Czerwiec 05 2020
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Bieszczady Wschodnie
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Jubileuszowa XXV Łemkowska Watra
Spotkania i ImprezyZapraszamy na Jubileuszową XXV Łemkowską Watrę
Zdynia 20-22 lipca 2007r.


Święto Kultury Łemkowskiej "Łemkowska Watra" w Zdyni - "Łemkowska Watra" jest jedną z największych międzynarodowych artystycznych imprez kulturalnych Województwa Małopolskiego. Ma ona istotne znaczenie dla zachowania kultury ukraińskiej mniejszości grupy etnograficznej Łemków w Polsce. Trwająca trzy dni impreza posiada charakter cykliczny. Uczestniczy w niej co roku około siedmiu tysięcy osób, mieszkańców Beskidu Niskiego, gości i turystów z kraju oraz z zagranicy (Kanada, Ukraina, Słowacja, USA, Chorwacja, Serbia, Austria i in.). Na Watrze występuje do 1000 wykonawców muzyki ludowej, rockowej, folkowej, jazzowej oraz różnych teatralizowanych form scenicznych. Watrze towarzyszą obchody rocznicowe, Łemkowska Spartakiada, wystawy, konkursy, pokazy tradycyjnych łemkowskich rzemiosł i inne. Unikalny wymiar Święta Kultury Łemkowskiej w Zdyni podkreśliły wizyty osobistości świata kultury i polityki m.in. Marszałka Senatu RP Alicji Grześkowiak, Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, posła Jacka Kuronia, prezesa NIK Lecha Kaczyńskiego, wiceministra Kultury RP Stefana Starczewskiego, wiceministra Kultury i Turystyki Ukrainy Olgi Szokało-Bencz, wiceministra MSWiA Jana Schőna, wicemarszałka Województwa małopolskiego Witolda Śmiałka i in.

XXV Jubileuszowa Watra w Zdyni

Zjednoczenie Łemków serdecznie zaprasza na Jubileuszowe XXV Święto Kultury Łemkowskiej "Lemkiwska watra", które odbędzie się w dniach 20-22 lipca 2007 r. w Zdyni k. Gorlic.
W tegorocznym programie imprezy wystąpią artyści z Polski, Ukrainy, Słowacji, Serbii, Chorwacji oraz Węgier.
Rodzimą kulturę łemkowską zaprezentują m.in. zespoły pieśni i tańca: "Smerek" z Kliszowa, zespół Stowarzyszenia Rusinów z Serbii, "Lemkowyna" ze Lwowa, Łemkowski zespół pieśni i tańca "Kyczera" z Legnicy, zespół pieśni i tańca "Karpatjanyn" z Preszova, "Osławiany" z Mokrego, zespoły: "Radocyna" z Pustomytów (Ukraina), chór "Lemkiwska studenka" z Borysławia (Ukraina), "Hudaky" ze Szprotawy, chór "Zoria" z Uścia Gorlickiego, dziecięce zespoły: "Wereteno" z Łosia, "Pannoczka" ze Lwowa (Ukraina), "Czariwna bojkiwczanka" z Użhoroda (Ukraina), "Raczkania" z Biłoweży (Słowacja), "Terka" z Olchowca. Obrzędy łemkowskie zaprezentują zespoły: "Beskyd" z Brosznewa (Ukraina), "Lemkiwskyj perstenyk" z Gładyszowa, Tichopoticzan z Tichego Potoku (Słowacja).

W programie "Łemkowskiej Watry" wystąpi profesjonalny zespół pieśni i tańca im. H. Weriowky z Kijowa oraz inne zespoły taneczne, m.in.: "Dubrava" z Preszova (Słowacja), "Dumka" z Górowa Iławeckiego, "Hornat" z Koszyc (Słowacja), duet "Wyszywanka" z Koszyc, artyści: Konstantyn Pawlak - Czerkasy (Ukraina), Roman Hawran z Wrocławia, Sofija Fedyna ze Lwowa, Maria Maczoszko ze Słowacji.

W programie wieczornym wystąpią m.in.: "Koralli" z Iwano-Frankowska, "Berkut" z Olsztyna, "Tik" z Winnicy (Ukraina), "Horpyna" z Olsztyna, "Temp" z Bytowa, "Oscar" i "The dollar's brothers band" z Gorlic, "ČUMzBAGERA" ze Svidnika (Słowacja).

Jak i każdego roku przeprowadzone zostaną konkurencje Łemkowskiej Spartakiady, konkursy dla dzieci i dorosłych - czekamy na wysportowanych i uzdolnionych. Watra w Zdyni to również wystawy artystyczne ("Łemkowskie Jeruzalem"), spotkania w rodzinnych miejscowościach. To przede wszystkim ogromna radość z powrotu w ojcowskie Góry, gdyż tylko tutaj każdy Łemko może w pełni odczuć ciepło rodzimych stron, modlitwy w cerkwi, atmosferę spotkania z bliskimi i znajomymi, obcować w swej mowie- "besidi" - a to wszystko przy blasku watry-ogniska. Na rok 2007 przypada smutna 60. rocznica deportacji ludności ukraińskiej (w tym łemkowskiej) w ramach "Akcji Wisła".
Zjednoczenie Łemków podczas tegorocznej Watry postanowiło w kilku odsłonach zaakcentować tragizm tych wydarzeń, które nieodwracalnie wpłynęły na losy Łemkowszczyzny oraz całego społeczeństwa łemkowskiego.

Rada Programowa 20 czerwca 2007 r.

źródło: www.beskid-niski.pl


Jacek Wnuk dnia lipiec 10 2007 08:12:09 Komentarzy · 8566 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie