Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
Strona główna · Noclegi · Artykuły · Wydarzenia · Fotogaleria · Do pobrania · Linki · ForumMarzec 22 2019
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Świdowiec
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Karpackie kolejki leśne w centrum Galicji
Publikacje
Karpackie kolejki leśne
w centrum GalicjiNietypowa prezentacja czesko- polskiej książki „Karpackie kolejki leśne / Karpatské lesní železnice” miała miejsce w wielkim mieście Karpat ukraińskich, we Lwowie. W ukraińskim wydawnictwie Centr Europy autorzy książki, Aleš Kučera i Aleš Bílek promowali swoje dzieło przed kilkuosobowym gronem ukraińskich dziennikarzy i czeskimi rodakami. W zorganizowaniu spotkania autorów książki, reprezentantów wydawnictwa Ruthenus z Polski i Konting z Czech wnieśli wielki wkład rodacy z Czech, z stowarzyszenia Ceska Beseda.

Książka „Karpackie kolejki leśne” nie pretentuje do miana encyklopedii wąskotorówek ani atlasu lokomotyw, jest fotograficznym albumem dokumentującym leśne kolejki wąskotorowe na terenie całych Karpat. Na 404 stronach albumu zamieszczone zostały kolejki leśne z Rumuni, Ukrainy, Węgier, Słowacji i z Polski. Fascynujące zdjęcia zebrane od 34 fotografów przenoszą nas w świat małych kolejek „Karpat bez granic” i pokazują panującą tam tajemniczą atmosferę, życie ludzi , ciężką prace kolejarzy i drwali żyjących w głębi karpackich dolin.
Promocja we Lwowie

Od kwietna 2008 roku książka „Karpackie kolejki leśne” ukazała się we Lwowie. Można ją zakupić w księgarni „Druzba” znajdującej się na Placu Mickiewicza.
Za wspaniałą promocję albumu składamy serdeczne podziękowania Panu Sergeje Fruchta z wydawnictwa Centr Europy i Panu Ewżena Topinka z stowarzyszenia Ceska Beseda.

A2 i Ruthenus, 19.04.2008

Jacek Wnuk dnia kwiecień 23 2008 17:07:15 5 Komentarzy · 9196 Czytań · Drukuj
Komentarze
da*****da dnia kwiecień 23 2008 19:54:51
Ogromnie polecam niezwykla albumowa ksiazke autorstwa Alesa Bileka i Alesa Kuczery. Jestem jej szczesliwym posiadaczem. Siegam po nia przed kazdym wypadem w moje ukochane Gorgany. Szkoda, ze ow swiat gorganskich lesnych kolejek jak na razie minal sie... Ufam, ze nie bezpowrotnie. Oto krotkie zestawienie kolejek w Gorganach m.in. z ksiazki dwoch Aleszow:

Wykaz kolejek z okresu miedzywojennego zawiera informacje nt. długości, właściciela, trasy, odgałęzień oraz istotne dodatkowe uwagi.
1) Wygoda - Klauza Beskid. Długość: ok. 34 km. Właściciel: Spółka Rolno-Leśna Anglo-European 'Silvinia' w Wygodzie. Czynna była w lecie i w zimie (oprócz okresów opadów śnieżnych uniemożliwiających komunikację). Pasażerowie mogli jeździć motorowymi drezynami po uprzednim zamówieniu w zarządzie w Wygodzie.
2) Broszniów - Męczywka. Długość: 36 km. Właściciel: Administracja Lasów Państwowych. Kolejka była wykorzystywana jako dostęp w grupę Arszycy. Przewoziła turystów tylko po zgłoszeniu w zarządzie w Broszniowie.
3) Broszniów - Brustury. Długość: 59 km. Właściciel: firma drzewna J. Ph. Glesinger eksploatująca lasy arcybiskupstwa greko-katolickiego. Odgałęzienia: a) z Osmołody przez Mszanę do przystanku Jajko; b) z Mszany, doliną Mołody przez Piskawę, Haniniec, do ładowni Czarna Rika, z odgałęzieniem do ładowni w Hyczy (łącznie ok. 30 km); c) z Ryzarni doliną Pietrosa do przystanku Dołha Polana (8 km). Kolejka umożliwiała dostęp do schronisk PTT w Mołodzie, Jali, na przełęczy Borewka i pod Sywulą, jak również do schronu Ukraińskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego 'Płaj' na Płyścach. Czynna była w lecie i zimą. Istniał na niej normalny ruch pasażerski z opłatami za przejazd. Na odcinku od Osmołody do Perehińska była wykorzystywana w czasie I wojny światowej przez oddziały legionowe.
4) Perehińsko - Huta. Długość: 20 km. Właściciel: Polsko-Szwajcarska Spółka Drzewna z siedzibą w Sołotwinie. Zarząd tego odcinka znajdował się w tartaku w Porohach. Kolejka stanowiła dostęp do schroniska PTT na Ruszczynie pod Sywulą. Pasażerowie mogli być przewożeni wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu wycieczki. W okresie walk legionowych Rosjanie zarekwirowali tabor i kolejka była nieczynna.
5) Nadwórna - Rafajłowa. Długość: 36 km. Właściciel: Administracja Lasów Państwowych. Odgałęzienia: a) z Zielonej, doliną Zielenicy, przez Sitny do końcowego przystanku Zieleniaczki (16 km); b) z Zielonej do Chrepełowa (6 km); c) z Rafajłowej, doliną Dołżyńca, przez Sołoniec do końcowego przystanku Dołżyniec (11 km). Dostęp do schronisk w Rafajłowej, pod Sywulą, pod Pantyrem, pod Steryszorą i pod Doboszanką. Kursowała latem i zimą. Normalny ruch pasażerski odbywał się za pomocą zadaszonych drezyn motorowych. Na trasie kolejki odbywały się najważniejsze walki Legionów Polskich.

Oto wykaz kolejek leśnych, które udostępniały południową część Gorganów (w nawiasach oznaczenie kolejnych kilometrów):
6) Ust' Czorna - Zadnia w dolinie Mokranki. Długość: 29 km. Funkcjonowała w latach 1929-1969. Właściciele (kolejno): ČSD, MAV i kombinat leśny w Ust' Czornej. Trasa: od tartaku w Ust' Czornej doliną Mokranki, przez Ruską Mokrą (3 km), Niemiecką Mokrą (9 km), Prislop (10 km), Bradulę (17 km), do Zadniej (29 km). Na trasie, w latach 1948-1969, funkcjonowało jedno odgałęzienie o długości 15 km z Ruskiej Mokrej, doliną Janowca, kawałek za Klauzę Janowiec pod Busztuł i Wielką Kieputę.
7) Ust' Czorna - Klauza Płajska. Długość: 28 km. Funkcjonowała w latach 1929-1998. Właściciele (kolejno): ČSD, MAV i kombinat leśny w Ust' Czornej. Trasa: od tartaku w Ust' Czornej, doliną Brusturanki, przez Brustury (obecnie Łopuchów, 8 km), Ust' Turbat (17 km), Ust' Płajską (20 km), doliną Płajskiej, Na Pasiece (Holcszlaghaus, 24 km), do Klauzy Płajskiej (28 km). Odgałęzienia: a) 5 km za Ust' Czorną, doliną Jabłonicy, popod masywy Tempej (1634 m) i Ungariaski (1707 m) w Świdowcu (11 km; istniało w latach 1943-1970); Ust' Turbat (17 km), doliną Turbatu, leśniczówka Turbaczil (21 km), Ust' Hładyn (27 km), popod Ungariaskę (34 km); c) leśniczówka Turbaczil (21 km), doliną Turbaczilu popod Pantyr (27 km); d) Ust' Hładyn (27 km), doliną potoku Hładyn popod Okole (32 km); e) Ust' Płajska (20 km), doliną Bertanki do ładowni przy dawnej Klauzie Bertance (25 km), z rozgałęzieniem w dolinki potoków Bertu (29 km) i Suchego (28 km); f) Na Pasiece (Holcszlaghaus, 24 km), doliną potoku Podczarna (Podeszurna, 27 km).

Pozdrawiam
da.

Na marginesie: duze bardzo podziekowania Szanownym Panom Siergiejowi i Ewżenowi za kapitalny pomysl lwowskiej promocji.
Al*****sK dnia kwiecień 23 2008 20:38:24
Dziekuje bardzo, za swietna reakta na nasze czesko-polsko-ukrainska promocja! Duzo dziekujeme z kolega Alesem 2 za dodatky ke kolejkam - super! Jak to je mozliwo, dame te informacje na nas www.karpaty.net, gdzie je odzial "kolejek lesnych". Pozdrawiam z Pragi i duzo dziekuje przyjacelam i konktertnie AS za pomoc. P.S. przepraszam za blady w mojim transkarpckim jazykusmiley)
ko*****io dnia kwiecień 25 2008 05:47:30
Ktos wie, czy mozna ta ksiazke kupic w Polsce i jaka jest cena?
Al*****sK dnia kwiecień 25 2008 05:58:32
Dobrea rano, kziazke - fotoalbum mozno kupic w Polsce - na pewno. Ona wadana perze wydawnictwo Ruthenus w Krosnie. Zobac www.ruthenus.pl .
Na*****or dnia kwiecień 30 2008 08:14:05
Gorąco polecam ten album! To nie jest tylko historyczny dokument, to poetycki przewodnik po magicznej krainie karpackich dolin i kapitalny portret żyjących tam ludzi. Myślę, że nie popełnię żadnego nadużycia, jeśli rekomendując tę książkę powołam się na autorytet wspaniałego pisarza i speca w temacie karpackich klimatów, Andrzeja Stasiuka, bo byłem świadkiem jego zainteresowania i entuzjastycznej wręcz oceny albumu.
Oprócz Ruthenusa album można jeszcze pewnie kupić na stacji bieszczadzkiej ciuchci w Majdanie koło Cisnej.
Cena dość wysoka, bo w granicach 130 zł (bezpośrednio w wydawnictwie może nieco niższa) ale tam jest coś około 400 zdjęć, a całość wydana jest przepięknie. Gorąco polecam!
Dla pełnej jasności - nie jestem akwizytorem wydawnictwa Ruthenus, jestem co najwyżej akwizytorem karpackich klimatów...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 9
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 1,230
Nieaktywowany Użytkownik: 12
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie