Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Sierpień 13 2020
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Połonina Równa
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
W Czarnohorze wiosny nie widać!
Wyprawy

Czarnohora maj 2007.

Nie będę pisał skąd pomysł, dlaczego Czarnohora i z kim, bo przecież to nie jest istotne. Każdy kto się tam znajdzie, może być uczestnikiem czegoś wspólnego, czegoś co w skrócie się opisuje jako „ w góry na Ukrainę”.

Pomocne przy wędrowaniu okazały: się przewodnik pewnego wertepowego wydawnictwa, mapa i kompas. Jeżeli jednak dysponuje się większa ilością czasu, po co kompas...Przyjemne meandry górskie wynagradzają brak orientacji i pomyłki w wymierzaniu trasy:-).

Czrnohora

Odnośnie pomocy kłaniamy się głęboko w stronę czegoś czego do końca nie da się nazwać. O wiele przyjemniej wędruje się osobie, która ma pozytywne podejście i nie napina się „bo coś tam trzeba zrobić, czy gdzieś tam wejść”. Spokojnie, bez nerwacji, jedziemy i wędrujemy.

Plany to jedno a rzeczywistość to coś innego, zwłaszcza w górach. Dlatego lepiej jest się nie nastawiać, bo można chcieć wejść na Howerlę w ciągu dnia, a kończy się to po trzech. I po co tyle krzyku:-)? Na wschodzie, nawet tym bardzo bliskim czas płynie inaczej i to ma swój urok.

Dobrze, kilka suchych szczegółów. Do Woronienki dojechaliśmy na godz. 22, w piątek 27 kwietnia. Nocleg na stacji, wcześniej sprawdziliśmy kuchenkę gazową gotując wodę na herbatę, wszystko grało i spanie. Sobotni poranek słoneczny i spokojny, rozweselił tych co zmarźli w nocy. Śniadanie i w drogę, w kierunku Howerli. Pogoda dopisała i mogliśmy iść spokojnie rozkoszując się widokami i ukraińskim powietrzem. Nocowaliśmy prawie pod Kukułem w pasterskich chatach, jeszcze pustych. Plany na niedzielę były obfite i ambitne, jednak pogoda pokazała, że zawsze trzeba o niej pamiętać. Niedziela pod znakiem mgły, deszczu, ognia w piecu i wymyślania czegoś do jedzenia z tego, co i tak można było zjeść. Jeżeli chodzi o jedzenie, to nie warto brać za dużo, bo po co dźwigać i sapać pod Howerlą (Kuba, dzięki za pomoc:-), a jak zabraknie zawsze można coś kupić.

Poniedziałek porankowo słoneczny i mroźny. Pięć minut dla fotografów i w drogę. Gdzieś w okolicach Kukuła pomyliliśmy trasę i trawersowaliśmy przez las. Nie ma jak miejscowe atrakcje. Do Zaroślaka doszliśmy po południu, myśleliśmy o zmianie planów, ale jednak poszliśmy na Howerlę. Po drodze Ukraińscy turyści pokazywali nam w czym się chodzi po śniegu – a więc najlepiej w adidaskach albo kozaczkach. Zdarzył się na szczycie chłopak, z Kijowa, w garniturze dość szykownym nawet. Spaliśmy za Howerlą, w namiocie, było nawet znośnie.

Wtorek to dzień spotkań, począwszy od przypadkowych osób przechodzących koło namiotu i chcących zrobić sobie zdjęcie, poprzez kobietki z nartami (jedna miała 70 lat!!), grupę młodzieży z Białorusi, z tórą wędrowaliśmy prawie do końca i oczywiście Polaków też. Twardzi Ci Białorusini i sympatyczni też. Sprzęt robią sobie sami, więc nie są to zaawansowane technologie, ale te braki znakomicie nadrabiają kondycją, dyscypliną i praktyką.

W środę wiedzieliśmy ze wracamy do Lwowa, bo i zmęczenie nas dopadło i w górach tez byliśmy, więc to co było celem wyjazdu (Czarnohora) zostało osiągnięte :-)

Nie będę więcej pisał, nie dlatego że nie szanuję czytających, po prostu jeżeli chcecie pojechać to pojedziecie. Bez względu na to, co kto będzie opowiadał. Lekcja jest taka, że warto rozmawiać ze wszystkimi, nie bać się, nawet pijanych osób, być otwartym i wierzyć że się wszystko może udać, bo na Ukrainie nie ma schematów :-))


Karpaty Wschodnie - Czarnohora

Karpaty Wschodnie - Czarnohora

Karpaty Wschodnie - Czarnohora

Karpaty Wschodnie - Czarnohora

Karpaty Wschodnie - Czarnohora

Karpaty Wschodnie - Czarnohora

Karpaty Wschodnie - Czarnohora

Piotr Łapiński


Jacek Wnuk dnia maj 05 2007 22:16:07 Komentarzy · 12054 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie