Znakowanie na Zakarpaciu
Pod koniec kwietnia zostało zakończone znakowanie szlaków w Mizhirjanskim rejonie HRPZ. Znakowanie zostało przeprowadzone zgodnie z projektem opracowanym przez ukraińskie służby ratownicze HRPZ. Projekt rozmieszczenia szlaków turystycznych w regionie ukraińskich Karpat został przygotowany przez służby ratownictwa górskiego Zakarpacia. W konsultacjach ustalaniu przebiegu tras brało udział stowarzyszenie "Karpatsky turisticky spolek" i fundacja
„Karpackie Ścieżki” Realizacja przebiegała w grupie międzynarodowej (CZ, PL, UA) pod nadzorem i wykorzystaniem środków technicznych naczelnika HRPZ grupy zakarpackiej.

Grupa z fundacji Karpackie Ścieżki wyznakowała 54 km tras, które przedstawiane są na niedawno wydanej mapie
Gorgany, Połonina Krasna, Świdoweic. 
W czasie tych działań zrobiono:
- 17 km szlaku zielonego - pod jeziorem – jezioro Synevir- Ozirna – Kamianka – przełęcz (na cześci szlaku tam gdzie to było konieczne uprzątnięto kosówkę)
- Wyznakowano 4 km szlaku czerwonego od Synewira do przełęczy
- Wyznakowano 5 km szlaku niebieskiego od czerwonego na Piskonie
- Wyznakowano 3 km szlaku żółtego po drodze od muzeum do szlabanu
- Wyznakowano 7,5 km szlaku żółtego od Nigrowca
- Wyznakowano 9 km szlaku zielonego z Nigrowca na Tiapesz
W Ust Czorniańskim obwodzie zostały zrobione dwa planowane drogowskazy na Świdowcu, na szczycie Trojaski 1702m n.p.m., który w trakcie trudnych warunków atmosferycznych ograniczający widoczność do minimum jest ważnym punktem orientacyjnym. Kolejny w miejscu gdzie krzyżują się szlak czerwony i niebieski skąd możliwe jest zejście na przełęcz Okole. Szlak umożliwiający zejście z grani Świdowca przez przełęcz Okole i dalej przejście doliną z pewnością nie jest tak malowniczy jak biegnący w tym samym kierunku po grzbiecie Świdowca. Jednak w przypadku załamania pogody pozwoli uniknąć tragedii jaka miała tam miejsce dwa lata temu, kiedy to ukraiński turysta zginął porwany przez wezbraną rzekę Ust-Gładyn starając się zejść z pasma Świdowca szukając drogi do Ust-Czornej.

W tym roku na dalszą działalność nie udało się pozyskać żadnych środków finansowych z programów międzynarodowych. Dlatego dalsze działania w ukraińskich Karpatach zależą od finansowego wsparcia sponsorów i wolontariuszy osób wspierających akcję znakowania. Osoby chcące podjąć pomoc proszone są o kontakt z redakcją.



Tekst: Aleš Kučera
Fotografie: Olenka Hrynczyszyn, Wasyl Ficak
Znakowanie szlaków w Karpatach Wschodnich - Ust Czorna 2009
http://www.karpatywschodnie.pl/readarticle.php?article_id=65