Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Marzec 01 2021
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Świdowiec
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Świdowiec
Znakowanie na Świdowcu


Na przełomie czerwca i lipca 2010 zostało ukończone znakowanie wschodniej części Świdowca w okolicy Drohobratu. Akcję znakowania realizowali ratownicy górscy HRPZ z posterunków w Ust Czornej i Jsini, przy współpracy z fundacją Karpackie Ścieżki i wolontariuszami z Czech i Polski. Zaproponowany przebieg szlaku przez główny grzbiet Świdowca połączył odległe miejscowości Ust Czorną i Jasinię. Przebieg szlaków został wykonany na podstawie projektu opracowanego przez przedstawicieli ratownictwa górskiego HRPZ.Bukowinka

Drohobrat Świdowiec
Drohobrat

Świdowiec Drohobrat
Drohobrat pod górną stacją kolejki
Mapa Świdowiec Zankowanie

We wschodniej części Świdowca poprowadzono kilka szlaków wychodzących z doliny Czarnej Cisy. W Jasini początek ma szlak zielony, który wychodzi od schroniska, przebiega drogą w okolicy dworca kolejowego, cerkwi Strukiwskiej i dalej w górę przez przysiółek Bukowynka. Dalej w dolinę potoku Świdowiec i łączy się ze szlakiem żółtym docierając na Drohobrat do dolnych stacji wyciągów (12km). Szlak żółty łączy Drohobrat z doliną Czarnej Cisy i przebiega drogą która prowadzi wzdłuż potoku Świdowiec (9km). Droga ta przejezdna jest jedynie dla samochodów terenowych.

W trakcie znakowania pojawił się problem wytyczenia trasy już na terenie Drohobratu, gdzie obecnie budowane są nie schroniska górskie lecz hotele, a teren dookoła wygląda jak plac budowy pełen błota i kolein.


Karpaty Ukraina

Połoniny Świdowca

Od drogowskazu koło pensjonatu U Stefana (1340m n.p.m.) biegnie zielony szlak pod nowo zbudowanym wyciągiem krzesełkowym do jego górnej stacji na przełęczy. Na przełęczy Peremyczka (1554m n.p.m.) postawiony został drogowskaz pokazujący szlak czerwony przebiegający przez całe pasmo Świdowca w kierunku południowym na Bliźnicę (1881m n.p.m.) i dalej planowany na następny rok do Kwasów. Od przełęczy w kierunku północno zachodnim wyznakowano do wierzchołka Stih 1704m n.p.m. dalej do wierzchołka Tempej 1634m n.p.m. nie znakowano. Został ustawiony drogowskaz na Trojasce 1702m n.p.m. i pod Trojaską koło drogi w kierunku Ungarjaska - w miejscu ważnym dla przemierzających całe pasmo. Z Trojaski odchodzi niebieski szlak na przełęcz Okole, skąd można zejść dolinami w do Ust Czornej lub w przecinym kierunku do Jasini.

Na Świdowcu
Pod Trojaską

Mapa Świdowiec
Fragment mapy zachodniej części Świdowca przedstawiający zaktualizowany stan szlaków turystycznych w okolicy Drohobratu. Stan na sierpień 2010r. (Kliknij aby powiększyć)


Wszystkie drogowskazy oprócz wskazania kierunków, odległości i kolorów szlaków posiadają informacje o numerach alarmowy do HRPZ (ukraińskich służb ratownictwa górskiego)

Na prośbę naczelnika Ust Czorniańskiego punktu HRPZ postawiono drogowskaz na Połoninie Krasnej pod Małą Klimową 1361m n.p.m. w miejscu gdzie turyści często gubią drogę próbując zejść do Ust Czornej idą dalej grzbietem w kierunku wsi Krasna.

Ostatnie prace w okolicy Kołoczawy zostały zakończone. Grupa z fundacji Karpackie Ścieżki wyznakowała w maju tego roku 54km tras. Wszystkie te szlaki zostały przedstawione na niedawno wydanej mapie Gorgany, Połonina Krasna, Świdowiec
Więcej na http://www.karpatywschodnie.pl/news.php?readmore=96

Autorzy systemu znakowania przesłali aktualny stan szlaków na Świdowcu do autorów mapy Czarnohora aktualnie wydanej przez wyd. Ruthenus, jednak w tej mapie nie  zostały zaznaczone wyznakowane szlaki.

Znakowanie w Karpatach Ukraińskich
Synewir
Zankowanie szlaków Wasyl Hutyriak
Wasyl w akcji

Za podejmowane działania w ramach znakowania szlaków mające na celu między innymi poprawę bezpieczeństwa w górach dziękujemy Jurijowi Kostiakowi z Ust Czorniańkiego punktu HRPZ, Stefanowi Ropczukowi z Jasińskiego punktu HRPZ, Wasylowi Hutyriakowi z fundacji Karpackie Ścieżki i wolontariuszom z Polski i Czech, jak również ofiarodawcom którzy finansowo wsparli realizację znakowania, bez ich pomocy realizacja projektu była by niemożliwa.

Alesz Kuczera, Wasyl Hutyrjak
Fotografie: Olenka Hrynczyszyn, Wasyl Ficak, Iwo Dokoupil, Alesz Kuczera

Jacek Wnuk dnia lipiec 23 2010 21:17:14 Komentarzy · 14322 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie