Czarnohora i Karpaty a tradycja narciarska
Dodane przez Jacek Wnuk dnia Luty 08 2011 18:14:08
Karpaty a tradycja narciarska
Muzeum Podkarpackie w Krośnie

20 stycznia w Muzeum Podkarpackim w Krośnie miał miejsce wernisaż wystawy „Tradycja narciarska”, połączony ze „Spotkaniem narciarskim”. Głównym celem, jaki postawili sobie organizatorzy imprezy, było przypomnienie pięknej tradycji narciarstwa polskiego i zwrócenie uwagi na sprzęt oraz warunki w jakich rozwijało się narciarstwo i zagospodarowanie narciarskie gór polskich na początku XX w.

 Zabytkowy sprzęt narciarski Karpaty

Pomimo braku śniegu do historycznego budynku Pałacu Biskupiego  - siedziby Muzeum Podkarpackiego - przybyło ok. 150 osób. Silną i widoczną grupę stanowili ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR - na czele z naczelnikiem Grzegorzem Chudzikiem, którzy w tym roku świętują 50 – lecie powstania grupy. Nie zabrakło też oczywiście narciarzy, przewodników górskich beskidzkich, turystów i osób zainteresowanych tematem.

Czarnohora Tradycja Narciarska

Przygotowany przez organizatorów program był różnorodny. Przyjęty został z dużym zainteresowaniem. Obejmował zagadnienia związane z historią narciarstwa i okresem współczesnym. Mieliśmy okazję przenieść się od zasypanego śniegiem Cieklina, gdzie w grudniu 1888 r.  Stanisław Barabasz na pierwszych polskich nartach wykonanych z jesionu i buka tropił zające, po Alpy, gdzie ekstremalne współczesne zjazdy utrwalone zostały na diaporamie.

Muzeum Podkarpackie Tradycja narciarska

Uczestnicy imprezy mogli oglądać po raz pierwszy  prezentowaną kolekcję 20 par zabytkowych już drewnianych nart. Zbiór ten został udostępniony przez kolekcjonerów prywatnych. Narty  zostały specjalnie zakonserwowane i zabezpieczone przez konserwatorów muzealnych. Stanowią zbiór cenny, różnorodny i przekrojowy. Do pokazu zostały przygotowane i opisane przez kuratora wystawy.

Robert Kubit Muzeum Podkarpackie

Pokazów, wystaw  i spotkań narciarskich, które nawiązują do historii i tradycji narciarskich, organizuje się w naszym kraju mało. Krośnieńska, trwająca ponad 3 godz. impreza, miała charakter szczególny. Była okazją do przypomnienia historii i tradycji, wymiany doświadczeń, integracji osób związanych z narciarstwem i turystyką górską w Karpatach. Trwałym śladem jest wystawa, którą można oglądać  do 4 kwietnia w Galerii Pałacu Biskupiego – siedziby Muzeum Podkarpackiego.

Narciarstwo w Karpatach

Wystawa Muzeum Podkarpackie

Tradycja narciarska Naczelnik Bieszczadzkiej grupy GOPR

Muzaem Podkarpackie

Dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Tradycja Narciarska Waldemar Czado

Tekst Robert Kubit,
Fotografie Jacek Wnuk.