Mapa Czarnohora dla turystów
Dodane przez Jacek Wnuk dnia Lipiec 18 2012 08:53:51

Mapa Czarnohora dla turystów
Tekst Aleš Kučera

Czrnohora i Świdowiec Mapa
Na rynek kartograficzny trafia już trzecia mapa turystyczna przedstawiająca ukraińskie Karpaty wydana przez zaangażowanie zaprzyjaźnionych pasjonatów z Polski, Czech i Ukrainy. Mapa trafia na rynek przez współpracę wydawnictwa Compass z Krakowa i czeskiego wydawnictwa Aurius, które podejmują wspólne działania z fundacją Karpackie Ścieżki i służbami ratownictwa górskiego Ukrainy.
Główna część prac terenowych została zrealizowana przez osoby zaangażowane w działalność fundacji Karpackie Ścieżki, które bardzo szczegółowo zrealizowały aktualizację w terenie.

W roku 2011 fundacja Karpackie Ścieżki znakowała szlaki w Karpatach ukraińskich w pasmie Świdowca i dolinie Czarnej Cisy. Te i wiele innych zmian, które obserwujemy w tej części Karpat stworzyły potrzebę wydania nowej mapy z naniesionymi aktualnie szlakami w pasmie Świdowiec aż po schronisko Perelisok i w okolicach Worochty
Mapa przedstawia północno zachodnią część Czarnohory z głównymi szczytami Howerlą i Pietrosem jak również część Karpat Pokucko Bukowińskich z Werhowyną i Dzembronią wraz z terenami do nich przyległymi. Na mapie zaznaczone są szczegółowo dwa ośrodki narciarskie Bukovel i Drohobrat wraz z infrastrukturą turystyczną i aktualnymi wyciągami i trasami narciarskimi. Pojawiają się również informacje dla kajakarzy z opisem rzeki Czarny Czeremosz jak również wiele nowych informacji dla turysty potrzebnych turyście wybierającemu się w te zakątki Karpat.

Czarnohora mapa

Na rewersie mapy znajdziemy praktyczne informacje dotyczące terenu jak również warunków turystycznych, kilka opisanych szlaków turystycznych, bazę noclegową jak również kontakty do służb ratownictwa górskiego.   

Na mapie znajdziemy opisy miejsc i obszarów istotnych ze względu potrzeb turysty jak również ratownictwa górskiego. Na mapie zastosowane jest nazewnictwo w takiej formie jak jest znane i używane przez miejscową ludność, leśników i ratowników. Nazewnictwo nie nawiązuje do okresu międzywojennego. Nazwy pisane są w języku ukraińskim i polskim lub czeskim. Nazewnictwo zastosowane na nowej mapie Czarnohora – Świdowiec będzie się nieco różnić od opracowań kartograficznych popularnonaukowych czy map turystuczno-historycznych które zawierają nazewnictwo historyczne.

Świdowiec Bliźnica

Mapa zrealizowana jest z największą starannością z uwzględnieniem doświadczenia turystycznego w tej części Karpat, Głównym celem autorów tej mapy jest bezpieczeństwo turystów w górach, łatwa komunikacja i określanie położenia czy trasy w trakcie konfrontacji z miejscowymi czy ratowanikami.   

W Polsce mapa dystrybuowana będzie od 15 lipca przez wydawnictwo Compass ,
Skala mapy 1: 50 000
Siatka WGS 84
Format mapy je 984x676 mm.
W zachodniej części arkusza mapa łączy się z compasowską mapą Gorgany – Świdowiec.
Aktualizacja terenowa została wykonana przez fundacje Karpackie Ścieżki dzięki współpracy z Wasylem Hutyriakiem i wsparciu Czechów z Karpackiego Turystycznego Towarzystwa i konsultacjami z ratownikami HPRCz.


Nowa Mapa Czarnohora i Świdowiec


ZakarpacieAro w Karpatach