Prewencja lawinowa w Karpatach Ukraińskich
Dodane przez Jacek Wnuk dnia Luty 09 2012 16:37:04
Lawiny na Ukrainie Lawinowo
na Świdowcu


W dniach od 23 do 26 stycznia Karpackie Stowarzyszenie Turystyczne oraz Alpy4000 z Czech, zorganizowali wyjazd w Karpaty Ukraińskie.  Ratownicy z Czech, Słowacji oraz Polski zaprezentowali ratownikom z Ukrainy, najnowsze metody szukania ludzi pod lawiną.Rozszerzona zawartość newsa
Lawinowo na Świdowcu

Tekst: Karolina Kiwior , fotografie: Aleš Kučera

W dniach od 23 do 26 stycznia Karpackie Stowarzyszenie Turystyczne oraz Alpy4000 z Czech, zorganizowali wyjazd w Karpaty Ukraińskie.  Ratownicy z Czech, Słowacji oraz Polski zaprezentowali ratownikom z Ukrainy, najnowsze metody szukania ludzi pod lawiną. Podczas trzech dni w kurorcie narciarskim Dragobrat (1350-1704 m) na Świdowcu odbywały się wykłady oraz ćwiczenia prowadzone przez Viktora Kořízka z HS ČR (Czeska Horska Służba) oraz Milana Lizucha z Strediska lavinovej prevencie Jasná (Centrum Lawinowej Prewencji w Jasnej).

Zakarpacie Ukraina

Głównym celem wyjazdu było przekazanie wiedzy na temat: rodzaju lawin, jak badać śnieg pod kontem zagrożenia lawinowego, w jaki sposób możemy znaleźć człowieka zasypanego przez lawinę oraz jak zachować się podczas zejścia lawiny. Prócz ratowników z Ukrainy zaproszeni zostali również członkowie Stowarzyszenia POHiD z Tarnopola, którzy specjalizują się m.in. w zimowych wyprawach narciarskich, dzięki prezentacji mieli okazję poznać w jakich terenach schodzą lawiny oraz w jaki sposób udzielić szybkiej pomocy gdy zejdzie lawina.

W ramach współpracy, Czesi ze sklepu skialpinistycznego Namche,  podarowali ratownikom z Ukrainy 6 par but skiturowych oraz 6 par fok do skiturów.

Akcaj lawinowa Ukraina Karpaty

Podczas spotkania warunki w górach były trudne, silny wiatr, duża ilość stałego śniegu (1,5 m-2 m), świeżego śniegu (ok 60 cm) oraz zła widoczność, doprowadziła do akcji ratowniczej. Późnym popołudniem 25 stycznia, jeden narciarz zbłądził na grzbiecie między Stohem a przełęczą Peremyczka i zjechał w niebezpieczny teren, gdzie obsunął się wraz z niewielką lawiną do potoku. Ratownicy zostali poinformowani o wypadku przez kolegę poszkodowanego, po śladach odszukali go i przetransportowali w bezpieczne miejsce. 24-letni chłopak prócz wychłodzenia nie miał poważniejszych urazów. http://www.zk.mns.gov.ua/news/290.html

W tym sezonie, w ramach małego grantu Wyszehradzkiego „Prewencja Lawinowa w Karpatach Ukraińskich”, razem z partnerami z Czech i Słowacji, będziemy monitorować miejsca lawinowe w Zakarpackim regionie oraz postaramy się zaprojektować funkcjonalny system prognozowania lawin. 

Aktualne informacje na temat prewencji lawinowej możecie znaleźć na stronie www.karpaty.net/laviny

Ratownictwo lawinowe Ukraina
Zima w Ukraińskich Karpatach
Ratownictwo lawinowe Karpaty
Lawiny Ukraina
Lawiny Zakarpacie

Przeczytaj również na:
http://www.turkula.pl/aktualnosci/lawinowa-prewencja-na-swidowcu/
http://www.karpaty.net/archiv/cesti-zachranari-na-svidovci.htm