Huculskie reminiscencje
Dodane przez Jacek Wnuk dnia Wrzesień 19 2012 20:55:59
 
Huculskie

reminiscencje

jest to wystawa prezentująca kulturę i sztukę mieszkańców Zachodniej Ukrainy. Przedmioty pokazywane na wystawie pochodzić będą zarówno ze zbiorów Muzeum w Grudziądzu, a także z kolekcji fotografa i podróżnika - Krzysztofa Hejke.


Rozszerzona zawartość newsa
Huculskie reminiscencje
Krzysztof Hejke

"Huculskie reminiscencje” jest to wystawa prezentująca kulturę i sztukę mieszkańców Zachodniej Ukrainy. Przedmioty pokazywane na wystawie pochodzić będą zarówno ze zbiorów Muzeum w Grudziądzu, a także z kolekcji fotografa i podróżnika - Krzysztofa Hejke. Wystawę uzupełnią po raz pierwszy pokazywane w Polsce, nieznane dotąd fotografie modelek wykonane przez Teodora Axentowicza, które stały się inspiracją do powstania niektórych jego obrazów o tematyce huculskiej.

Teodor Axentowicz (1859-1938)- malarz, rysownik i grafik. Ukończył Lwowską Szkołę Realną, w latach 1879-1882 studiował na monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1883-1895 swą naukę kontynuował w Paryżu, gdzie otrzymał nagrodę Złotych Palm Akademii. Był profesorem, a w 1910 roku został rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1936 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą i Wielką Wstęgą Orderu Odrodzonej Polski.

Teodor Axentowicz

Axentowicz zdobył uznanie jako portrecista, malarz pięknych kobiet oraz autor scen przedstawiających obrzędy i obyczaje Hucułów. Jeśli chodzi o ten ostatni rodzaj twórczości, Axentowicz ze swoich licznych podróży na Huculszczyznę przywoził szkice, które później wykorzystywał w swoich obrazach, m.in. „Pogrzebie huculskim”, „Kołomyjce” czy „Święcie Jordanu”.
Do powstania części obrazów huculskich zainspirowały go również fotografie pomocnic domowych, które przebrane w huculskie stroje stały się modelkami, uwiecznionymi na płótnie.Na wystawę składa się również kolekcja przedmiotów huculskich należących do Muzeum w Grudziądzu, które są spuścizną po majorze Henryku Gąsiorowskim. Nasza Kolekcja była kilkukrotnie pokazywana na wystawach w grudziądzkim Muzeum, jednak zależy nam, by jej część tym razem pokazać w nieco innym wydaniu.

Archiwalne zdjęcia, dokumenty, pocztówki, a także przedmioty używane na co dzień, pokazane będą na tle współczesnych fotografii prezentujących krajobrazy oraz mieszkańców Huculszczyzny.

Tytułowe reminiscencje ujawniać się będą zarówno w fotografiach autorstwa Krzysztofa Hejke, jak i w przedmiotach prezentowanych na ekspozycji.

Wystawa trwać będzie od 7.09. do 04.11.2012 r.

Miejsce wystawy
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
ul. Wodna 3/5
Źródło Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu