Opowieści z Kresów
Dodane przez Jacek Wnuk dnia Kwiecień 09 2008 07:50:16
Kosowska kuchnia jarska. Wśród jaroszy, golasów, elsów, chasydów i hucułów.

16.04.2008 środa, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20

Bohaterem kwietniowego spotkania z cyklu "Opowieści z Kresów" będzie Kosów - niewielkie miasteczko leżące na Pokuciu. Tomasz Kuba Kozłowski przedstawi niezwykłe historie i inicjatywy związane z jego bogatą historią.

Rozszerzona zawartość newsa
Kosowska kuchnia jarska. Wśród jaroszy, golasów, elsów, chasydów i hucułów.

16.04.2008 środa, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20


Bohaterem kwietniowego spotkania z cyklu "Opowieści z Kresów" będzie Kosów - niewielkie miasteczko leżące na Pokuciu. Tomasz Kuba Kozłowski przedstawi niezwykłe historie i inicjatywy związane z jego bogatą historią. W programie m.in. opowieść o lecznicy doktora Tarnawskiego - kolebce polskiego wegetarianizmu i naturyzmu, o pepinierze endecji i sejmiku bractwa poczwórnej wstrzemięźliwości, o ekscentryku Lutosławskim i złośliwej Zapolskiej, o „kosowskich dzieciach" projektodawcy krzyża harcerskiego, o mistrzu Bachmińskim, słynnych kaflach, kilimach i cacuszkach z drewna, o kosowskich rabinach, chasydach i Baal Szem Towie. Spotkaniu tradycyjnie towarzyszyć będzie losowanie niespodzianek.

Pomysłodawcą i autorem cyklu „Opowieści z Kresów" jest Tomasz Kuba Kozłowski - znawca kresowej tematyki, gromadzący od ponad 25 lat kolekcję materiałów dotyczących Kresów. Podczas spotkań w DSH przedstawia bogate, wielokulturowe dziedzictwo Kresów opowiadając o miejscach, sprawach i ludziach niesłusznie zapomnianych i często nieobecnych w powszechnej świadomości. Spotkania ilustruje unikalną ikonografią z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku pochodzącą ze zgromadzonego zbioru.

Źródło i więcej informacji: Dom Spotkań z Historią