Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Maj 25 2020
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Hryniawy i Czywczyny
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
„Odkrywcy i budziciele Łemkowszczyzny”

"Konferencja z klasą"


„Odkrywcy i budziciele Łemkowszczyzny” to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się 6 czerwca w ramach projektu „Biblioteka cyfrowa Łemkowszczyzny i Ziemi Sanockiej” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku wraz z partnerami: Lwowską Biblioteką Naukową im. Stefanyka NAN Ukrainy we Lwowie oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wykłady podczas spotkania wygłosili: dr hab. Jarosław Moklak (Instytut Historii UJ): Tożsamość Łemków – uwarunkowania historyczne (XIX-XX w.), Łesia Kusyj (Dział Kolekcji Historycznych Lwowskiej Biblioteki Naukowej im. Stefanyka): Łemko – Hryhoryj Hanulak, wydawca lwowski, Wołodymyr Pasicznyk (Dział Sztuki Lwowskiej Biblioteki Naukowej im. Stefanyka): Badacze Folkloru Łemkowskiego. Muzyka, Irena Kachur (Dział Starych Druków Lwowskiej Biblioteki Naukowej im. Stefanyka): Starodruki sanockiej proweniencji w zbiorach Lwowskiej Biblioteki Naukowej NAN Ukrainy we Lwowie, Evgenia Lisowska (Centralne Państwowe Archiwum Historyczne Ukrainy we Lwowie): źródła do dziejów Łemkowszczyzny i ziemi sanockiej w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie, prof. dr Paul Best (Connecticut State University New Haven): Badania nad Łemkowszczyzną w USA i Kanadzie, Andrzej Wielocha (redaktor Almanachu Karpackiego PŁAJ): Łemkowskie fascynacje warszawskich studentów.

Andrzej Wielocha jest historykiem filozofii, pisarzem, współautorem i redaktorem wielu publikacji dotyczących Karpat. Jest przewodnikiem beskidzkim oraz inicjatorem szeregu działań etnograficzno-społecznych na Łemkowszczyźnie oraz projektów m. in. w ramach których, przywrócono obchody tradycyjnych kermeszy w Olchowcu. Jego wykład dotyczył działalności SKPB Warszawa (Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich) związanej z organizowaniem dwóch dużych ogólnopolskich rajdów studenckich Beskid Niski (organizowany od 1965r.) i Połoniny (organizowany od 1960r.). Można było również zobaczyć slajdy z minionych rajdów. Uczestnikami byli warszawscy studenci (jak to studenci zawsze lgnęli w góry), którzy przemierzali beskidzkie i bieszczadzkie szlaki. Owocem takich wypraw zawsze była cenna wiedza na temat kultury, historii i zabytków tych jakże wtedy zapomnianych terenów.

Od połowy lat sześćdziesiątych prowadzona jest również działalność wydawniczą, promująca wydawnictwa dotyczące południowo-wschodniej Polski - obszarów Łemkowszczyzny i Bojkowszczyzny - zapomnianych i prawie nieznanych terenów o bardzo bogatej kulturze. Wydawane są roczniki "Magury" i "Połoniny".

Wydawcą pierwszych dwóch tomów „Płaju” było również Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie, dwa kolejne tomy były firmowane podwójnie, przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich oraz Towarzystwo Karpackie, wydawcą wszystkich kolejnych tomów od tomu 5 włącznie jest Towarzystwo Karpackie.

Konferencja Prof. Best prowadzi zajęcia na Uniwersytetach w USA i Kanadzie współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim. Jest autorem licznych monografii i prac badawczych nad pochodzeniem Słowian Wschodnich zamieszkujących Europę Centralną w obszarze Karpat. W swoich badaniach koncentruje się nad zagadnieniem problematyki możliwości wyodrębnienia oraz kształtowania się obok istniejących obecnie dużych narodów wschodniosłowiańskich a mianowicie Rosjan, Białorusinów i Ukraińców, czwartego Narodu o proweniecji Karpato-ruskiej.Lemkowyna

Konferencja skupiła ludzi bardzo zainteresowanych tematem historii Łemków i samą Łemkowszczyzną. Od strony wykładowców jak również odbiorców, którzy obsypali wieloma pytaniami prelegentów, przez co rozwinęła się bardzo konstruktywna dyskusja.

Mile jestem zaskoczona, że odbywają się takie wspaniałe imprezy podejmujące tematy karpackie prowadzone na bardzo wysokim poziomie.KonferencjaJustyna Wnuk


Dodane przez Jacek Wnuk dnia czerwiec 22 2007 15:22:33 Komentarzy · 5514 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie