Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Lipiec 19 2019
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie
Dywany jagodzin
Dywany jagodzin
Połonina Borżawa
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Karpackie Kolejki Leśne

Karpackie Kolejki Leśne
Aleš Kučera, Aleš Bílek
Wyd. Ruthenus    „Przyjmijcie zaproszenie na przejażdżkę po wyimaginowanej lecz jednocześnie prawdziwej leśnej trasie kolejkowej, która prowadzi w poprzek karpackiego łuku górskiego, począwszy od Beskidów Kysuckych poprzez Słowackie Rudohorie, polskie Bieszczady i ukraińskie Gorgany aż po Karpaty Transylwańskie w Rumunii. Rozkoszujcie się, dzisiaj niestety już w większości, historycznymi fotografiami, atmosferą jednego zwykłego dnia spędzonego w karpackiej wąskotorówce w taki sposób, w jaki widzą go wielbiciele tych urokliwych kolei i miłośnicy Karpat – autorzy fotografii. …”

    Liczący sobie ponad 400 stron album Karpackie Kolejki Leśne, jest publikacją jedyną w swoim rodzaju. Przeważające czarno – białe fotografie obrazują 46 linii kolejki wąskotorowych na obszarach karpackich Słowacji, Węgier, Polski, Ukrainy i Rumuni. Na większości tych tras w końcu lat dziewięćdziesiątych XX wieku transport został wstrzymany. Do dziś oprócz linii turystycznych skupiających się głównie w Karpatach Zachodnich funkcjonują jedynie trzy linie służące do transportu drzewa. Dwie z nich znajdują się na Ukrainie w Gorganach i jedna w północnej Rumunii.    Pomysł na stworzenie albumu narodził się w 2000r. Będąc w Karpatach ukraińskich obserwowaliśmy skutki powodzi z 1998 roku i kolejnej równie przykrej w skutkach z 2000 roku. Naruszone i miejscami mocno podmyte mosty i torowiska nie były remontowane, lecz były usuwane. Na naszych oczach zamykała się karta historii Karpackich kolejek. Wszystko to szło na złom – z żalem wspomina
Aleš Kučera jeden z dwóch autorów albumu. Nic nie mogliśmy uratować. Jedynie co pozostawało to wspomnienia, serdeczni i gościnni przyjaciele o których nie mogłem zapomnieć. Wtedy to narodził się pomysł stworzenia czegoś co zatrzyma choć w jakiś sposób tą magiczną atmosferę Karpackich kolejek.

    Podjęliśmy pracę nad tworzeniem albumu. Dotarliśmy do ponad 40 autorów posiadających sporo fotografii. Odnajdywanie nie było łatwe, przemierzając Karpaty docieraliśmy do nich często przypadkowo gdzieś na szlaku, czy na torach kolejek leśnych… Dziś to już w większości ludzie na emeryturze dobrze po sześćdziesiątce.
Z pośród wielkiej ilości zdjęć które udało nam się różnymi sposobami odnaleźć wybraliśmy 1500, wszystko było na dobrej drodze. W 2003 roku zaczęliśmy szukać wydawcy, próbowaliśmy gdzie się dało w Czechach, Słowacji a nawet w Austrii, lecz bezskutecznie. Obaj autorzy albumu podjęli wyzwanie wydania publikacji za własne pieniądze. Inwestycja związana z całym nakładem była ogromna, szukaliśmy wszędzie oszczędności. Tania drukarnia spowodowała że jakość nie była najlepsza. Pełni obaw, że możemy zbankrutować wydaliśmy pierwszy nakład. Udało się! Zainwestowane środki finansowe zwróciły się po roku… wspomina Aleš Kučera.    Obecne drugie wydanie powstało już całkiem spokojnie na normalnych warunkach. Wydruk i papier są w bardzo dobrej jakości. Zostało wymienione ponad 50 zdjęć dzięki zaprzyjaźnionemu Austriakowi, który systematycznie przeszukuje archiwa na Ukrainie. W drugim wydaniu jest także więcej fotografii z Cisnej od moich Bieszczadzkich przyjaciół dodaje autor.

    Album Karpackie Kolejki Leśne jest efektem konsekwentnie realizowanych pasji, wieloletnich poszukiwań i ciężkiej ale jakże satysfakcjonującej pracy. Oddając się lekturze przenosimy się w powszedni dzień odchodzącej już do historii, lecz jakże magicznej Karpackiej kolejki leśnej.

Album Karpackie Kolejki Leśne dostępny jest w wyd. Ruthenus


Kilak wybranych fotografii z albumu:


Dodane przez Jacek Wnuk dnia kwiecień 28 2008 20:52:58 Komentarzy · 12136 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie