Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Lipiec 19 2019
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Połonina Borżawa
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Szlakami Huculszczyzny
Szlakami Huculszczyzny

Od lipca do sierpnia br. w Muzeum Podkarpackim w Krośnie oglądać można wystawę czasową dotyczącą Huculszczyzny.

Huculi to jedna z trzech grup etnicznych obok Łemków i Bojków górali pochodzenia ruskiego i wołoskiego, zamieszkująca ukraińską i rumuńską część Karpat Wschodnich – Czarnohorę, wschodnie Gorgany, Świdowiec, Połoniny Hryniawskie, Beskidy Pokucko-Bukowińskie i część Karpat Marmaroskich. Nazwa Hucuł pochodzi z rumuńskiego hotul – dzielny człowiek, zabijaka, opryszek. Stanowią oni interesującą mieszaninę antropologiczną i kulturową. Można spotkać wśród nich typy ukraińskie, rumuńskie, węgierskie, polskie, a nawet cechy tureckie, cygańskie i ormiańskie. Mieszanka krwi, niezależność, jaką dają góry, koczowniczy tryb życia, ukształtowały lud pełen dumy, honoru, romantyzmu i poczucia pierwotnej szlachetności. Hucuł od narodzenia żył w świecie magii, demonów i wierzeń. Wymieszanie ludnościowe i językowe, a także obyczajowe, spowodowało, że folklor huculski stał się wyjątkowo bogaty. Dominują w nim związane z pasterstwem elementy wołoskie oraz ukraińskie.

Jako grupa etnograficzna szczególnie wyróżniająca się spośród górali karpackich była obiektem zainteresowania polskiej inteligencji, elit umysłowych i artystycznych już od końca XVIII w. Na przeł. XIX i XX w. ku kulturze huculskiej zwrócili się pisarze i artyści, zarówno Polacy, jak i Ukraińcy. O hucułach pisał Józef Korzeniowski w dziele „Karpaccy Górale” oraz Stanisława Vincenza w epopeji „Na wysokiej połoninie”. Huculszczyzna doczekała się odbicia w licznych dziełach malarzy: Axentowicza, Sichulskiego, Jarockiego, Pautscha, Obsta i innych. Dla twórców ze Lwowa i Galicji Wschodniej Huculszczyzna i pasmo górskie Czarnohory było tym, czym Podhale i Tatry dla środowiska krakowskiego i reszty Polski. Warto wspomnieć, że w Czarnohorze po raz pierwszy w historii polskiej turystyki górskiej został wytyczony w 1884 r. znakowany szlak turystyczny.

Sztuka huculska najlepiej rozwinęła się w drugiej poł. XIX w. Najbardziej popularnymi i poszukiwanymi wyrobami tej sztuki była ceramika pokucka. Były to wszelkiego rodzaju naczynia użytkowe, jednak wysoki poziom artystyczny ich zdobienia sprawił, że znane były daleko poza obszar górski Karpat Wschodnich i Pokucia. Do najwybitniejszych twórców należeli Aleksander Bachmiński i Michał Baranowski z Kosowa. W zdobnictwie drewna początkowo dominowała dekoracja snycerska, następnie wprowadzono intarsję i inkrustację metalem, rogiem, masą perłową i szklanymi koralikami. Zdobiono wszystkie przedmioty użytkowe. W drugiej poł. XIX w. w Jaworowie i Riczce powstały ośrodki ludowych wyrobów drewnianych, stojące na wysokim poziomie. Czołowym twórcą był Jurij Szkryblak. Najstarszym rzemiosłem huculskim było mosiężnictwo. Uprawiane było powszechnie, zarówno przez wyspecjalizowanych rzemieślników i prostych górali. Wśród wyrobów spotyka się formy bizantyjskie i renesansowe. Jednym z ciekawszych przejawów sztuki huculskiej jest strój. Jest on najbogatszy i najbardziej różnorodny w Karpatach Wschodnich.

Na wystawie zgromadzono eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie (zbiór Heleny Dąbczańskiej i Seweryna Udzieli), Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Historycznego w Sanoku (zbiór Aleksandra Rybickiego), Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Zabytkowej Chyży Łemkowskiej w Olchowcu w Beskidzie Niskim i kolekcjonerów prywatnych.

Pierwszą część wystawy stanowi pokaz zabytków związanych z kulturą materialną. Do najcenniejszych należą prochownice i pistolety pochodzące ze zbioru po Helenie Dąbczańskiej i Sewerynie Udzieli. Wyroby drewniane reprezentowane są przez zbiór krzyży ręcznych - służących do błogosławieństw w cerkwi, świeczników trójramiennych, ikon i wyrobów rzemiosła huculskiego. Uwagę zwracają barwne stroje, tkaniny, hafty, wyroby ze skóry i mosiądzu.

Druga część wystawy prezentuje zbiór ceramiki pokuckiej z przeł. XIX i XX w. po Aleksandrze Rybickim. Najcenniejsze są kafle z pieca wykonanego przez Aleksandra Bachmińskiego z poł. XIX w. oraz misy, dzbanki i talerze. Malarstwo reprezentują prace Kazimierza Sichulskiego, Teodora Axentowicza, Fryderyka Paustscha, Stanisława Jankowskiego i Seweryna Obsta. Uzupełnieniem wystawy jest pokaz ikonografii w postaci kart pocztowych, map i literatury turystyczno-krajoznawczej z przeł. XIX i XX w., dotyczącej Czarnohory i Karpat Wschodnich.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo katalogowe, prezentującej w formie opisowej i fotograficznej kulturę materialną i duchową Huculszczyzny oraz najcenniejsze zabytki prezentowane na wystawie.

Tekst: Robert Kubit


Foto relacja z otwarcia wystawy:


Ekspozycja

Fot. Jacek Wnuk

Dodane przez Jacek Wnuk dnia lipiec 10 2008 21:47:11 Komentarzy · 9915 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie