Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Październik 28 2020
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Gorgany
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Szkolenie Lawinowe - Połonina Równa
Szkolenie lawinowe – Połonina Równa
21-24 kwietnia 2009


Karpaty Wschodnie na terenie Ukrainy zagrożone są lawinami. Czarnohora, Świdowiec, Czy Gorgany to pasma gdzie niebezpieczeństwo zejść tragicznych w skutkach lawin jest wysokie. Coraz bardziej popularny ski-alpinizm, czy inny rodzaj wypraw zimowych niesie ze sobą spore zagrożenie. Zimą warunki bywają trudne i nawet najlepiej przygotowana grupa może mieć problemy.

Inicjatorem międzynarodowego szkolenia było Karpackie Stowarzyszenie Turystyczne z Czech i Czeskie stowarzyszenie „Człowiek w potrzebie”. Aleš Kučera pomysłodawca przedsięwzięcia mówi: „Tego typu inicjatywa jest konieczna, konfrontacja systemów działania służb ratowniczych i nawiązanie stałych kontaktów pomoże w rozwoju ratownictwa górskiego w Karpatach. Tutaj na Połoninie Równej spotkali się ratownicy – specjaliści lawinowi z Czech, Polski, Słowacji i gospodarze Ukraińscy. Efektem tego spotkania będzie z pewnością stała współpraca górskich służb ratunkowych co wpłynie na większe bezpieczeństwo w górach.”

Szkolenie rozpoczęło się oficjalnym spotkaniem  w siedzibie Zakarpackiej HRPZ w Użgorodzie. Siedziba dyrekcji służb ratownictwa górskiego znajduje się tam w budynkach jednostki wojskowej. Na wstępie zostały zaprezentowane struktury ratownictwa w Ukraińskich Karpatach, możliwości i zagrożenia jakie niosą Karpaty Wschodnie. Kolejnie głos zabrali goście z Czech, Polski i Słowacji. W ramach porównania przedstawili zasady i struktury działania służb ratowniczych we własnych krajach.Późnym popołudniem międzynarodowa grupa ratowników udała się do miejscowości Lumszory położonej w Bieszczadach Wschodnich tuż pod Połoniną Równą. Wspólna kolacja zbliżyła grupę. Nie milkły opowieści ludzi gór. Rozmowy i dyskusje w kuluarach skłoniły do wymiany doświadczeń.

Kolejnego dnia wczesnym rankiem grupa międzynarodowa ruszyła na Połoninę Równą. Aby zaoszczędzić czasu ratownicy posłużyli się samochodami Ukraińskich służb ratowniczych, którymi udało się wyjechać wraz ze sprzętem na samą połoninę.  Słoneczna pogoda sprzyjała prezentacji sprzętu i ćwiczeniom w terenie.
Pierwszy etap realizowali Czesi - Horská služba České republiky, Pavel Cingr naczelnik HS, zaprezentował szeroki zakres sprzętu przeznaczonego do ratownictwa lawinowego. Poprowadził ćwiczenia z przeszukiwania lawiniska sondami i wyszukiwanie za pomocą „pipsów”. 

Drugi etap realizowała Horská záchranná služba Slovensko. Ján Peťo na podstawie profilu śnieżnego omówił właściwości i zanalizował rodzaj struktury pokrywy śnieżnej oceniając zagrożenie lawinowe.

Trzeci etap realizowała Bieszczadzka Grupa GOPR którą reprezentowali Jerzy Bujwid, Michał Gajewski i Kamil Krechlik grupa doświadczonych ratowników, znające również tematykę Wschodnio Karpacką. Zaprezentowali system lawinowy Recco, oparty na technologii radarowej, który pomaga w odnajdywaniu ofiar lawin. System Recco dzięki łatwej obsłudze jest bardzo efektywny i używany obecnie często jako dodatkowa pomoc podczas akcji ratunkowych. Po omówieniu nowoczesnego systemu ratownicy pokazali jego praktyczne zastosowanie. Uczestnicy szkolenia z zaciekawieniem próbowali możliwości urządzenia. Możliwość przetestowania w praktyce wszystkich prezentowanych urządzeń i metod ratownictwa lawinowego cieszyła się wśród Ukraińskich ratowników dużym zainteresowaniem.
Ratownictwo górskie w Ukraińskich Karpatach jest na etapie wielu reform. Zaszłości wynikające z Związku Radzickiego z pewnością nie pomagają w budowaniu profesjonalnego ratownictwa. Międzynarodowe spotkanie służb ratowniczych wynikające z inicjatywy oddolnej ma na celu zawiązanie stałej współpracy, wymianie doświadczeń i realizacji wspólnych szkoleń. Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w Karpatach, w szczególności w Ukraińskiej części.

Ukraińscy ratownicy otrzymali lawinowe dekodery „pipsy” które ufundował czeski sklep specjalizujący się w sprzęcie skiturowym Namche www.namche.cz Czescy ratownicy z Karkonoszy podarowali ukraińskim kolegom 10 sond lawinowych. Pipsy i sondy zostały przekazane dla ratowników z posterunków w Ust Czornej i na Drohobracie.

Patronat medialny objął portal KarpatyWschodni.pl i www.Karpaty.net

Uczestnicy projektu
Poczytaj więcej:
Setkání lavinových specialistů v Karpatech.
Seminár lavínových špecialistov.
Galeria fotografii ze spotkania.
семінар спеціалістів пошуково-рятувальних загонів

Dodane przez Jacek Wnuk dnia kwiecień 28 2009 22:55:14 Komentarzy · 14183 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie