II Karpacka Biesiada 27-29 listopada Zawadka RymanowskaII Karpacka Biesiada odbyła się pod roboczym tytułem "Karpaty Wschodnie – chronić czy udostępniać". Temat ten nie był przypadkowy. Wystąpienia w ciągu tych dwóch wieczorów nie były relacjami z podróży lecz prezentacjami dotyczącymi karpackich tematów popartymi doświadczeniami z wielu tygodni i miesięcy spędzonych wysoko w górach.
Pomysł na realizację corocznych spotkań powstał jakiś czas temu, pierwsze spotkanie odbyło się jesienią 2008 roku i przerosło oczekiwania organizatorów. Podobnie było tego roku, Farfurnia była wypełniona po brzegi. Tegoroczne spotkanie miało charakter międzynarodowy. Gościliśmy pasjonatów karpackich, z Ukrainy, Czech, Białorusi i Anglii.
Organizator spotkania Jacek Wnuk z Wasylem Hutyriakiem i Wojtkiem KrukaremProgram spotkania był bardzo napięty, każdego dnia wystąpienia do późnych godzin nocnych, a po nich biesiada wśród dźwięków gitar, śpiewu i kufli. W takiej atmosferze snuły się również opowieści o wyprawach i przygodach nie tylko karpackich.
Pierwszego dnia imprezy w piątkowe popołudnie wystąpił organizator Jacek Wnuk przedstawił idee spotkania prezentując również inicjatywę jaką jest portal www.KarpatyWschodnie.pl. Następnie Krzysztof Buczek zaprezentował "Oblicza karpackich wędrówek" pokazując sytuacje dość nietypowe i egzotyczne jakie bywają w trakcie wypraw w sposób bardzo zabawny i ironiczny rozbawił do łez zebranych. Witek Grodzki zaprezentował pogranicze ukraińsko – rumuńskie w swoim wystąpieniu zatytułowanym "W poszukiwaniu rozrogów Wincentego Pola". Po przerwie na zjedzenie chyba z tysiąca pierogów domowej roboty wróciliśmy do wystąpień. Ostatnią prezentację tego dnia przedstawił Wojciech Krukar zatytułowaną "Czarnohora wczoraj i dziś w świetle obrazów kartograficznych". W prezentacji tej wykorzystane były wybrane wycinki powstającej nazewniczej mapy Czarnohory Wojtka Krukara, która niebawem trafi do druku.
Uczestnicy w trakcie jednej prezentacji Następnego dnia o poranku uczestnicy ruszyli na pieszą wycieczkę po okolicy. Waldemar Półchłopek poprowadził jedną grupę przez rozległe łąki, tereny widokowe na szczyt Cergowej, zaś Witek Grodzki z mniejszą grupą ruszył na Piotrusia najwyższy szczyt Beskidu Dukielskiego. Aura była późno jesienna, niskie chmury przewalały się nad szczytami, a ścieżki były błotniste i śliskie.
Przed wyjściem na wędrówkę
Po powrocie z wędrówki Po powrocie na wszystkich czekał gorący posiłek, pyszna koźlęcina z własnej hodowli przygotowana w sposób tradycyjny smakowała wyśmienicie. Spokojna dotąd chata stała się nagle gwarnym schroniskiem, aby później zamienić się w słuch przy trwających prezentacjach. Tego dnia rozpoczął Dariusz Dyląg wystąpieniem pod nazwą "Filozofia dzikich gór" było to swoiste wprowadzenie do tematu i szersze spojrzenie na góry nie tylko na Karpaty. Następnie Piotr Krzywda zabrał nas na pogranicze rumuńsko – ukraińskie prezentacją zatytułowaną "Turyści polscy w górach Maramureskich". Następnie wystąpili przedstawiciele Czech, Aleš Kučera z wystąpieniem pt. "Karpaty ponad granicami – współpraca na rzecz bezpiecznych i przyjaznych Karpat, zapowiedź mapy Gorgany" i Ivo Dokoupil przedstawiciel czeskiej organizacji Člověk v Tísni zaprezentował "Rozwój turystycznych tras w Karpatach Rumuńskich".
Dominują dwa kolory czerń i biel - tak jak w zimowych krajobrazach górMijała kolejna godzina spotkania, prelegenci zmieniali się jeden za drugim, coraz bardziej poszerzał się obraz Karpat Wschodnich uzupełniany podejmowaną problematyką. Po krótkiej przerwie, która zamieniła się w dyskusje w kuluarach powracamy do dalszych prezentacji. Zabrał głos Wasyl Hutyriak prezes fundacji Karpackie Ścieżki z Ukrainy. Zaprezentował inicjatywę i działania podejmowane przez fundację jak również przedstawił spojrzenie na tematy karpackie z perspektywy mieszkańców górskich wiosek. Ostatnią prezentację przedstawił Krzysztof Plamowski dotyczącą "Turystyki aktywnej pogranicza Polski, Słowacji i Ukrainy"
Przed dyskusją wystąpiła Pam Mccarty pochodząca z Anglii, zaprezentowała koncepcję zrównoważonego rozwoju Karpat.
Mała Ania, pierwsza przyjechała na spotkanie i ostatnia wyjechała...Bezpośrednio po wszystkich wystąpieniach Dariusz Dyląg rozpoczął dyskusję pod tytułem Karpaty Wschodnie – chronić czy udostępniać? Pomimo gorącej atmosfery prowadzący dyskusję pozwolił sobie zacytować kilka bardzo różnych wypowiedzi z forów internetowych na ten temat. Wzbudziło to wiele kontrowersji. Również na sali było wiele różnych opinii na dość szeroko postawione pytanie. Sprawa ta jest wielowątkowa i dość złożona, co dało sie odczuć w trakcie dyskusji trwającej do późnych godzin nocnych...
Ivo Dokoupil z Czech
Dyskusja prowadzona przez Dariusza DylągaPodejmowany temat został szeroko przedstawiony przez prelegentów specjalizujących się w tematyce karpackiej, dyskusja wzbudziła wiele emocji, wypowiedzi były merytorycznie interesujące. Odpowiedź na pytanie "Karpaty Wschodnie - chronić czy udostępniać?" nie zostało rozstrzygnięte. Widocznie tak miało być, myślę że każdy uczestnik po takim spotkaniu może sobie sam odpowiedzieć na to pytanie.
Do kolejnej biesiady...