Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Marzec 05 2021
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Gorgany
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
II Karpacka Biesiada
II Karpacka Biesiada
27-29 listopada Zawadka Rymanowska


II Karpacka Biesiada odbyła się pod roboczym tytułem "Karpaty Wschodnie – chronić czy udostępniać". Temat ten nie był przypadkowy. Wystąpienia w ciągu tych dwóch wieczorów nie były relacjami z podróży lecz prezentacjami dotyczącymi karpackich tematów popartymi doświadczeniami z wielu tygodni i miesięcy spędzonych wysoko w górach.

Pomysł na realizację corocznych spotkań powstał jakiś czas temu, pierwsze spotkanie odbyło się jesienią 2008 roku i przerosło oczekiwania organizatorów. Podobnie było tego roku, Farfurnia była wypełniona po brzegi. Tegoroczne spotkanie miało charakter międzynarodowy. Gościliśmy pasjonatów karpackich, z Ukrainy, Czech, Białorusi i Anglii.

Jacek Wnuk Karpacka Biesiada
Organizator spotkania Jacek Wnuk z Wasylem Hutyriakiem i Wojtkiem Krukarem

Program spotkania był bardzo napięty, każdego dnia wystąpienia do późnych godzin nocnych, a po nich biesiada wśród dźwięków gitar, śpiewu i kufli. W takiej atmosferze snuły się również opowieści o wyprawach i przygodach nie tylko karpackich.
Pierwszego dnia imprezy w piątkowe popołudnie wystąpił organizator Jacek Wnuk przedstawił idee spotkania prezentując również inicjatywę jaką jest portal www.KarpatyWschodnie.pl. Następnie Krzysztof Buczek zaprezentował "Oblicza karpackich wędrówek" pokazując sytuacje dość nietypowe i egzotyczne jakie bywają w trakcie wypraw w sposób bardzo zabawny i ironiczny rozbawił do łez zebranych. Witek Grodzki zaprezentował pogranicze ukraińsko – rumuńskie w swoim wystąpieniu zatytułowanym "W poszukiwaniu rozrogów Wincentego Pola". Po przerwie na zjedzenie chyba z tysiąca pierogów domowej roboty wróciliśmy do wystąpień. Ostatnią prezentację tego dnia przedstawił Wojciech Krukar zatytułowaną "Czarnohora wczoraj i dziś w świetle obrazów kartograficznych". W prezentacji tej wykorzystane były wybrane wycinki powstającej nazewniczej mapy Czarnohory Wojtka Krukara, która niebawem trafi do druku.

II Karpacka Biesiada 2009
Uczestnicy w trakcie jednej prezentacji

Następnego dnia o poranku uczestnicy ruszyli na pieszą wycieczkę po okolicy. Waldemar Półchłopek poprowadził jedną grupę przez rozległe łąki, tereny widokowe na szczyt Cergowej, zaś Witek Grodzki z mniejszą grupą ruszył na Piotrusia najwyższy szczyt Beskidu Dukielskiego. Aura była późno jesienna, niskie chmury przewalały się nad szczytami, a ścieżki były błotniste i śliskie.

Karpacka Biesiada Farfurnia
Przed wyjściem na wędrówkę

Buty po karpackiej wędrówce
Po powrocie z wędrówki

Po powrocie na wszystkich czekał gorący posiłek, pyszna koźlęcina z własnej hodowli przygotowana w sposób tradycyjny smakowała wyśmienicie. Spokojna dotąd chata stała się nagle gwarnym schroniskiem, aby później zamienić się w słuch przy trwających prezentacjach. Tego dnia rozpoczął Dariusz Dyląg wystąpieniem pod nazwą "Filozofia dzikich gór" było to swoiste wprowadzenie do tematu i szersze spojrzenie na góry nie tylko na Karpaty. Następnie Piotr Krzywda zabrał nas na pogranicze rumuńsko – ukraińskie prezentacją zatytułowaną "Turyści polscy w górach Maramureskich". Następnie wystąpili przedstawiciele Czech, Aleš Kučera z wystąpieniem pt. "Karpaty ponad granicami – współpraca na rzecz bezpiecznych i przyjaznych Karpat, zapowiedź mapy Gorgany" i Ivo Dokoupil przedstawiciel czeskiej organizacji Člověk v Tísni zaprezentował "Rozwój turystycznych tras w Karpatach Rumuńskich".
II Karpacka Biesiada 2009
Dominują dwa kolory czerń i biel - tak jak w zimowych krajobrazach gór

Mijała kolejna godzina spotkania, prelegenci zmieniali się jeden za drugim, coraz bardziej poszerzał się obraz Karpat Wschodnich uzupełniany podejmowaną problematyką. Po krótkiej przerwie, która zamieniła się w dyskusje w kuluarach powracamy do dalszych prezentacji. Zabrał głos Wasyl Hutyriak prezes fundacji Karpackie Ścieżki z Ukrainy. Zaprezentował inicjatywę i działania podejmowane przez fundację jak również przedstawił spojrzenie na tematy karpackie z perspektywy mieszkańców górskich wiosek. Ostatnią prezentację przedstawił Krzysztof Plamowski dotyczącą "Turystyki aktywnej pogranicza Polski, Słowacji i Ukrainy"
Przed dyskusją wystąpiła Pam Mccarty pochodząca z Anglii, zaprezentowała koncepcję zrównoważonego rozwoju Karpat.

Justynka z Anią na Karpackiej Biesiadzie
Mała Ania, pierwsza przyjechała na spotkanie i ostatnia wyjechała...

Bezpośrednio po wszystkich wystąpieniach Dariusz Dyląg rozpoczął dyskusję pod tytułem Karpaty Wschodnie – chronić czy udostępniać? Pomimo gorącej atmosfery prowadzący dyskusję pozwolił sobie zacytować kilka bardzo różnych wypowiedzi z forów internetowych na ten temat. Wzbudziło to wiele kontrowersji. Również na sali było wiele różnych opinii na dość szeroko postawione pytanie. Sprawa ta jest wielowątkowa i dość złożona, co dało sie odczuć w trakcie dyskusji trwającej do późnych godzin nocnych...

Ivo Dokoupil Karpacka Biesiada
Ivo Dokoupil z Czech

Dariusz Dyląg Karpacka Biesiada
Dyskusja prowadzona przez Dariusza Dyląga

Podejmowany temat został szeroko przedstawiony przez prelegentów specjalizujących się w tematyce karpackiej, dyskusja wzbudziła wiele emocji, wypowiedzi były merytorycznie interesujące. Odpowiedź na pytanie "Karpaty Wschodnie - chronić czy udostępniać?" nie zostało rozstrzygnięte. Widocznie tak miało być, myślę że każdy uczestnik po takim spotkaniu może sobie sam odpowiedzieć na to pytanie.

Do kolejnej biesiady...Dodane przez Jacek Wnuk dnia grudzień 02 2009 08:40:59 Komentarzy · 13868 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie