Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Sierpień 13 2020
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Gorgany
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Transylwania
Transylwania jednoznacznie kojarzy się z hrabią Drakulą a co za tym idzie z mrocznymi filmami. W rzeczywistości jest całkiem inaczej. Wyżyna transylwańska otoczona łukiem Karpat to piękna i słoneczna kraina. W której czas jakby się zatrzymał dawno temu. Wystarczy opuścić miasto i zjechać z głównej drogi i zapuścić się do wiosek gdzie normalny turysta nie zagląda. Wtedy można poczuć, że przenosimy się do innej epoki. Ale tak jest jedynie w małych wioskach położonych w terenach trudno dostępnych. W miastach i dużych wsiach dostrzegamy szybki rozwój gospodarczy. Ładne sklepy i bary, luksusowe samochody to widok naturalny w dzisiejszej Rumuni.

Rodnianskie

Wróćmy do pytania zadanego w temacie. Czy Transylwania czy to też Karpaty Wschodnie? Jeżeli Transylwanię potraktujemy jako krainę historyczno etnograficzną to oczywiście tak. Karpaty Wschodnie jednoznacznie nam się kojarzą ze "Wschodem" dawniej Związkiem Radzieckim teraz Ukrainą jest to dobre skojarzenie lecz nie wystarczające. Karpaty wschodnie ciągną się przez Ukrainę a dalej w głąb Rumuni po przełącz Predal. Na terenie Rumuni stanowią granicę pomiędzy Bukowiną a Transylwanią.
Rumunia
Taką to oto magiczną krainę wybraliśmy na podróż, można nawet stwierdzić że wyprawę. Lecz bardzo szczególną wyprawę bo poślubną. Po sobotnich emocjach i zabawie już w poniedziałek zapakowaliśmy samochód i w drogę. Ruszaliśmy z Krosna także nie było zbyt daleko przejechaliśmy Słowację, na Węgrzech odwiedziliśmy malownicze miasteczko Tokaj słynące z winnic i nocą dotarliśmy do Rumuni do pierwszego maista Satu Mare. Kolejnego dnia ruszyliśmy dalej na wschód jadąc cały czas przez piękne tereny górzyste robiliśmy częste przystanki aby podziwiać okolicę i wypoczywać. Jadąc głęboką doliną pomiędzy Alpami Rodniańskimi i Górami Marmarowskimi wjechaliśmy na przełęcz pomiędzy tymi pasmami o wysokości sięgającej na 1416m n.p.m. Tam pozostaliśmy dwa dni aby móc podziwiać okoliczne jeszcze zaśnieżone góry. Przełęcz Prilop jest bardzo dobrym miejscem na bazę wypadową w otaczające pasma. Wykorzystaliśmy to i jednego dnia poszliśmy w Marmaroskie a drugiego w Rodniańskie góry.

RumuniaDrakula
Z przełęczy ruszyliśmy dalej na wschód krętymi górskimi drogami. Kolejnym etapem było miasteczko Vatra Dornei, kierując się na południowy zachód wzdłuż Gór Kelimeńskich dotarliśmy do legendarnego miejsca związanego z hrabią Drakulą do miejscowości Piatra Fantanele. W tym miejscu w swoim zamku mieszkał hrabia. Do dziś z legendarnego zamku nic się nie zachowało. Jedynie wybudowano dla turystów hotel przypominający zamek. Gdzie można przespać się i dobrze pojeść w klimacie legendy.


Zwiedzając kolejne miasteczka i wsie Wyżyny Transylwańskiej kierowaliśmy się w stronę zachodnią jadąc przez miasta Bistrita, Dej, Baja Mare. Dalej przez Węgry i Słowację do Polski.


Rumunia Rumunia Rumunia

Rumunia Krokusy Rodnianskie

Rumunia Rumunia Rumunia

Rumunia Rumunia Rumunia


Dodane przez Jacek Wnuk dnia maj 23 2007 08:54:54 Komentarzy · 6439 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie