Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Marzec 01 2021
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie
Człowiek gór.
Człowiek gór.
Bieszczady Wschodnie
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Karpaty wschodnie
O Karpatach...


Carpaţii, Kárpátok, Карпати - tak w różnych językach powiemy o jednym paśmie.
Karpaty wschodnie to magiczna kraina rozległych gór, pasterzy i połonin. Trudno dostępne tereny górskie i burzliwe dzieje historyczne sprawiły iż do tej pory tereny te żyją własnym nie zakłóconym cyklem, który wyznacza przyroda. Piękne góry i bogata i egzotyczna kultura górali zamieszkujących te tereny przyciągały od wieków naukowców, badaczy jak również poetów i artystów szukających natchnienia...

Naukowcy i badacze dość wcześnie zainteresowali się Karpatami Wschodnimi ich środowiskiem przyrodniczym, ale także kulturą i obyczajami. Ciekawostką jest to, iż wcześniej pojawiły się pierwsze prace dotyczące karpackich terenów przedwojennych województw Lwowskiego i Stanisławowskiego niż prace o Podhalu i Beskidach w granicach obecnej Polski.


Położenie

Karpaty Wschodnie rozciągają się od Przełęczy Łupkowskiej w Bieszczadach, łukiem wygiętym w kierunku południowo wschodnim przez Ukrainę, daleko w głąb Rumunii po Przełęcz Predeal.

Strona poświęcona jest ukraińskiej części łuku karpackiego. Karpaty na terenie Ukrainy tworzą ciąg pasm górskich biegnących od Przełęczy Użockiej w Bieszczadach na południowy wschód do pasm połonin Hryniawskich i Gór Czywczyńskich na granicy rumuńsko – ukraińskiej

Na podstawie podziału na jednostki fizyczno – geograficznego wg J. Kondrackiego Ukraińskie Karpaty podzielone są na dwie podprowincje Zewnętrzne i Wewnętrzne Karpaty Wschodnie. Gdzie wydzielone są poszczególne pasma: Czarnohora, Gorgany, Świdrowiec, Karpaty Marmaroskie, Połoniny Hryniawskie, Bieszczady Wschodnie, Borżawa, Połonina Krasna i Połonina Równa.

Administracyjnie Karpaty ukraińskie położone są w obrębie trzech województw: od strony północnej Lwowskiego i Iwano – Frankowskiego, a na południu Zakarpackiego. Zakarpacie od wyżej wymienionych województw Ukraińskich oddziela granica nie tylko administracyjna ale również orograficzna w postaci zwartego łuku karpackiego. Granica ta przebiega przez tereny dzikie i trudnodostępne wzdłuż głównego grzbietu wododziałowego Karpat, gdzie do roku 1939 przechodziła granica Polski i Czechosłowacji.


Ukształtowanie terenu

W granicach Ukrainy wydziela się dwie wielkie jednostki geomorfologiczne: Wewnętrzne Karpaty Wschodnie oraz fliszowe Zewnętrzne Karpaty Wschodnie. Jednostki te zostały wydzielone ze względu na różną budowę geologiczną oraz zależną od niej rzeźbę terenu „Zależność morfologii gór od materiału, z jakiego one są zbudowane, jest tak stałą, iż z powierzchniowości gór można prawie na pewno wnosić o ich geologicznych stosunkach” (A. Rehman 1895).

Karpaty zewnętrzne zbudowane są z fliszu. Jest to diastroficzna facja osadów tworzących się strefie batialnej pobliżu brzegów silnie wypiętrzonych i denudowanych lądów. Dla fliszu charakterystyczna jest rytmika sedymentacji, wyrażająca się naprzemianległym następstwem utworów ilastych lub ilasto – marglistych Rzeźba Karpat Wschodnich w znacznym stopniu nawiązuje do litologii i tektoniki podłoża. Odznacza się regularnym rozmieszczeniem pasm górskich przedzielonych dolinami rzecznymi. Pasma ciągną się równolegle do siebie w kierunku NW-SE, pomiędzy którymi znajdują się podłużne obniżenia dolinne. Istotną więc cechą Karpat Wschodnich jest rusztowy układ pasm górskich.

Karpaty wschodnie noszą ślady zlodowaceń górskich, Czarnohora posiada najbardziej wyraźne w całych Ukraińskich Karpatach ślady glacjalne w postaci kotłów i moren polodowcowych, najbardziej wyraźne formy świadczące o zlodowaceniach górskich to systemy karów, licznie występujących w Czarnohorze i na Świdowcu. W wielu dolinach kary łączy kaskada malowniczych wodospadów, np. wodospad na Prucie tuż pod Howerlą.

Pomimo występowania systemu karów co świadczy o typowej rzeźbie glacjalnej, geneza rzeźby Karpat Wschodnich ma charakter strukturalny w niewielkim stopniu przemodelowany przez zaleganie zlodowacenia górskiego.


Klimat.

Cechy klimatu Ukraińskich Karpat reprezentują typ zbliżony do klimatu umiarkowanego kontynentalnego, charakteryzującego się długą wiosną, ciepłym i na ogół nie upalnym latem oraz cieplejszą od wiosny jesienią i dość łagodną zimą.

W terenach podgórskich, jak i na południowych stokach panuje stosunkowo łagodny klimat. W lecie kotlina zakarpacka oraz południowo – zachodnie stoki głównego grzbietu Karpat znajdują się pod wpływem frontów atmosferycznych przynoszących ciepłe powietrze znad Niziny Węgierskiej. Podobna sytuacja dotyczy południowo – wschodnich przedgórzy gdzie docierają ciepłe masy powietrza od strony Bukowiny napływające znad Morza Czarnego.

Klimat najwyższych pasm jak Czarnohory jest bardziej surowy niż przedgórzy czy niższych pasm, temperatury poszczególnych miesięcy różnią się w zależności od wysokości bezwzględnej i położenia posterunku pomiarowego względem grzbietu głównego. Średnia temperatura lipca wynosi w Werhowynie +160C a w niższych partiach gór +150C. W centrum masywu, w rejonie stacji meteorologicznej na Połoninie Podżydżewskiej, która ulokowana została na wysokości 1429 m n.p.m., po północno – wschodniej stronie głównego grzbietu, średnia temperatura lipca osiąga około +110C. Średnie temperatury stycznia wynoszą odpowiednio: w Werhowynie -50C, w niższych partiach gór -60C, natomiast na Podżydżewskiej -70C. Najniższa zanotowana temperatura zanotowana w czarnohorskiej stacji meteorologicznej wynosi -280C, zaś najwyższa +270C. Dla porównania w dolinie Prutu w okolicy Jaremcza minimalna zanotowana temperatura wynosi -320C, zaś maksymalna +370C. Roczne sumy opadów w północno – wschodnich grzbietach Karpat Wschodnich wynoszą średnio 900 mm. Największe nasilenie opadów notuje się w miesiącach czerwcu i lipcu. Letniemu szczytowi opadów towarzyszą przelotne burze, występujące w lipcu i sierpniu z częstotliwością niekiedy codzienną. Drugi szczyt opadów deszczu przypada na miesiące jesienne, lecz nie jest już tak intensywny.

Zima w Karpatach jest bardziej mroźna i obfita w śnieg, dla przykładu w paśmie Czarnohory trwa do 150 dni jest to o 50 dni dłużej niż na Podkarpaciu i 60 – 75 dni dłużej niż na Zakarpaciu. Pokrywa śnieżna na wysokości ponad 800 m n.p.m. przekracza jeden metr, a głęboki śnieg zalega na wysokości ponad 1500 m n.p.m. jeszcze w drugiej połowie maja.


Wody.

Prawie całe Karpaty w granicach dzisiejszej Ukrainy znajdują się na obszarze zlewiska Morza Czarnego. Jedynie skrajny północno – wschodni fragment Bieszczadów Wschodnich jest odwadniany przez San, należący do zlewiska Bałtyku. Główny grzbiet stanowi wododział pomiędzy zlewiskiem Dniestru wraz z dopływami na północnym wschodzie a zlewiskiem Cisy po stronie południowo zachodniej.

Rzeki spływające ze stoków Karpat po stronie północno – wschodniej żłobią na niektórych odcinkach wąskie przełomy, a przed ujściem do Dniestru stożki napływowe. Zróżnicowana budowa geologiczna podłoża przyczyniła się do powstania progów i wodospadów, gdzie spływające wody natrafiły na warstwy odporne na erozję. Reżim hydrologiczny karpackich rzek charakteryzują duże sezonowe wezbrania. Pierwsze występują na przedwiośniu w porze wzmożonego topnienia śniegów, następne na przełomie lipca i sierpnia po przejściu głównych opadów letnich .

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie