Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Marzec 01 2021
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Gorgany
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Informacje praktyczne

Dla kogo Wschodnio Karpackie wyprawy.

Karpaty Wschodnie a szczególnie Ukraińska ich część ma swoisty charakter, różniący się znacznie od innych części Karpat. Sytuacja geopolityczna w tym regionie sprawiła iż pomimo przemian dokonanych w okresie istnienia Związku Radzieckiego tereny górskie zachowały swoją odrębność kulturową, obyczajową i co istotne zachowały dawną kulturę pasterską. Po części wynikało to z temperamentu ludzi gór, trudnych warunków i niskich nakładów finansowych. Efektem tego jest dzisiejszy obraz Ukraińskich Karpat, z zachowanymi wieloma elementami dawnej tradycji i kultury. Jest to jak poetycka opowieść o dawnych czasach wpisana w malowniczy pejzaż górski. Przemierzający Wschodnio Karpackie płaje mogą oczekiwać dotarcia do Huculszczyzny żyjącej własnym niezakłóconym życiem jak z opisów Vincenza czy Ossendowskiego którzy zgłębiali tą krainę w okresie międzywojennym. Obecne zmiany gospodarczo polityczne mają wpływ na rozwój turystyki i gospodarki, lecz do dziś pozostało wiele miejsc magicznych, gdzie czas dawno się zatrzymał. Są one dostępne dla prawdziwego turysty, który nie szuka wygód, schronisk, szlaków…, lecz potrzebuje prawdziwych dzikich i a zarazem dumnych gór, potrzebuje kontaktu z naturą, dziką przyrodą. Tego właśnie wędrowiec może oczekiwać w Karpatach Wschodnich jednym słowem „prawdziwości gór”


Kiedy wybrać się na wyprawę w Karpaty Wschodnie.

Najlepszym okresem na wyprawy w Karpaty jest późna wiosna i lato. Wtedy to warunki atmosferyczne są najbardziej sprzyjające. Długie letnie dni zachęcają do wędrówek lecz nie możemy zapominać o częstych burzach szczególnie na przełomie czerwca i lipca jak również o nagłych zmianach pogody. Latem nasila się ruch turystyczny jak również połoniny wypełniają się pasterzami ze swoim dobytkiem i jagodziarzami. W letnie miesiące kiedy trafimy na słoneczną pogodę może być bardzo upalnie. Musimy jednak pamiętać, że góry mają to do siebie, że są kapryśne. W inne pory roku niż wczesna wiosna i lato Karpaty mogą okazać się trudne a nawet niebezpieczne. Szczególnie w aurze zimowej są bardzo wymagające ale zarazem przepiękne. Zimą wymagają od wędrowcy sprzętu pozwalającego kilka dni biwakować w śniegu i lodzie, przy ogromnym wietrze potęgującym temperaturę odczuwalną nawet do -40. Takimi warunkami mogą przywitać nas karpackie szczyty. Dlatego zimowe wyprawy w tamte rejony przeznaczone są dla wykwalifikowanych turystów przygotowanych w specjalistyczny sprzęt, włącznie z nartami tourowymi bardzo dobrze sprawdzającymi się w tego typu warunkach.

Jak dojechać

Ukraińskie Karpaty Wschodnie zaczynają się od przełączy Użockiej, czyli bezpośrednio sąsiadują z polskimi Bieszczadami i ciągną się łukiem wygiętym w kierunku południowo wschodnim o długości około 250 km aż po Rumunię. Odległość nie jest wielka od Polskiej granicy lecz dojazd np. w Czarnohorę wymaga od podróżnych sporego wysiłku, ale nie finansowego lecz czasowego. Plan trasy może zakłócić granica Polsko – Ukraińska. Gdzie może spotkać nas kolejka i inna strefa czasowa, różnica jednej godziny może pokrzyżować plany.

Najczęściej wybierane opcje dojazdu to transport publiczny lub własny samochód. Jak już wspominałem transport publiczny jest warty polecenia osobą mającym więcej czasu i chcącym poznać realia podróżowania na Ukrainie. W zależności w jaką część gór zmierzamy wybieramy różne opcje. Najbardziej klasyczną jest trasa z Przemyśla przez przejście graniczne w Medyce do Lwowa, skąd ruszamy już bezpośrednio w góry. Do Lwowa Najlepiej dostać się bezpośrednim autobusem z Przemyśla. Można wybrać się pociągiem lecz jest on dużo droższy a czas przejazdu jest porównywalny. Dodatkową możliwością jest piesze przejście graniczne w Medyce, do którego dostaniemy się busami z pod dworca autobusowego w Przemyślu. Przekraczając pieszo granicę dalej do Lwowa dostaniemy się "marszrutką" czyli tamtejszym busem. Jest to najtańsza opcja i przy dużej ilości szczęścia najszybsza!

Ze Lwowa jest sporo różnych połączeń kolejowych jak i autobusowych w kierunku Karpat. Musimy pamiętać we Lwowie, że dworzec autobusowy jest na drugim końcu miasta w stosunku do kolejowego. Busy z granicy dojeżdżają do dworca kolejowego. Komunikacja miejska we Lwowie dobrze funkcjonuje także z poruszaniem się po mieście nie ma problemu.

W miejscowościach górskich szczególnie w małych wioskach zawsze znajdziemy jakiś transport publiczny, obecnie pojawia się coraz więcej "marszrutek" (busów) które często nie widnieją na żadnych rozkładach jazdy. Dlatego najwięcej informacji o lokalnych odjazdach uzyskamy u miejscowych, którzy chętnie służą radą i pomogą.

A oto link do rozkładów jazdy pociągów i autobusów w miejscowościach górskich: Rozkłady jazdy Ukraińskie Karpaty

Druga możliwość to dojazd od południa przez Słowację docieramy wówczas od razu na Zakarpacie np. do Użgorodu skąd mamy sporo połączeń w góry. Kolejną możliwością dojazdu jest własny samochód. Na pewno jest to wygodniejszy i dużo szybszy środek transportu. Jednak jadąc na Ukrainę samochodem musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach:

1. Samochód musi posiadać ubezpieczenie „zieloną kartę”

2. Samochód powinien być zarejestrowany na osobę kierującą! Jeżeli tak nie jest i jedziemy pożyczonym autem to jesteśmy zobowiązani przygotować wcześniej upoważnienie notarialne przetłumaczone na język ukraiński. Jest to przepis wydawałoby się dziwny, aczkolwiek stanowczo egzekwowany.

3. Przejścia graniczne Polsko – Ukraińskie i Słowacko – Ukraińskie jak do tej pory często są zatłoczone. Czas oczekiwania przedłuża się czasem do kilku a nawet kilkunastu godzin! Wynika to z tego, że ludność przygraniczna przekracza granicę w celach handlowych, przewożąc przez granicę paliwo, alkohol czy papierosy…

4. Zdarza się, że milicja Ukraińska skrupulatnie sprawdza dokumenty, stan samochodu i wyposażenie np. gaśnicę, apteczkę… wyszukując przewinienia, na podstawie którego mogła by nałożyć mandat! Oczywiście zawsze można się dogadać nawet nie znając ukraińskiego języka ;).

5. Drogi na terenie Ukrainy a szczególnie w rejonie karpackim są w gorszym stanie niż w Polsce.


Muzea

Obwód Zakarpacki
Muzeum Krajoznawcze w Użgorodzie Kapitulna 33 tel. (03122) 3-44-42 Mieści się w XII-wiecznym zamku. Posiada dwa działy tematyczne: przyroda oraz historia rozwoju społecznego oraz galerię obrazów.
Muzeum Etnograficzne w Użgorodzie Kapitulna 33 a tel. (03122) 3-63-52 Unikalna kolekcja strojów i przedmiotów drewnianych.
Muzeum Sztuki Użgorod, Żupanska 3 tel. (03122) 3-70-81 Galeria sztuki z dziełami ukraińskich mistrzów.
Muzeum F. Manajło Użgorod, Drugetiw 74 tel. (03122) 3-26-04 Kolekcja dzieł ukraińskiego malarza.
Muzeum Krajoznawcze w Rachowie Muzeum historyczno-krajoznawcze mieści się w XVIII-wiecznej cerkwi "Uspenska". Bogate zbiory przyrodnicze.
Muzeum Historyczne w Swalawie Najbogatsza na Ukrainie kolekcja przedmiotów z brązu z XII i XIII wieku.
Muzeum Krajoznawcze w Chuście Pyrogowa 1 Cenne zbiory paleontologiczne z regionu.
Muzeum Historyczne w Mukaczewie (zamek "Polanka") Unikatowa kolekcja sztuki ludowej z XVI-XVIII w.

Obwód Iwano-Frankowski
Muzeum Krajoznawcze w Iwano-Frankowsku Halicka 4 tel. (0422) 2-21-22 Bogate zbiory prezentujące faunę i florę regionu oraz jego historię.
Muzeum Sztuki w Iwano-Frankowsku A. Szeptycki 8 tel. (0422) 4-21-52 Kolekcja obrazów artystów ukraińskich i zagranicznych.
Muzeum Literatury w Iwano-Frankowsku B. Lepky 27 tel. (0422) 2-50-47 Kolekcja dzieł wybitnych pisarzy i naukowców.
Muzeum Geologiczne w Iwano-Frankowsku Karpatska str.15 tel. (0422) 4-22-31 Kolekcja minerałów i zbiorów paleontologicznych z regionu.
Muzeum Edukacji Podkarpacia w Iwano-Frankowsku Szewczenka 57 Ekspozycja prezentuje historię edukacji w regionie oraz jego wybitnych pedagogów.
Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia im. J. Kobrynskiego w Kołomyji Kolekcja ukraińskiego haftu, rzeźby i rzemiosła.
Prywatne muzeum krajoznawcze M. Jusupczuka w Kosmaczu
Muzeum Literatury I. Franko w Krzyworówni
Muzeum M. Czeremszyna w Śniatyniu
Muzeum W. Kasijana w Śniatyniu

Obwód Lwowski
Muzeum Historyczne we Lwowie Rynek 4, 6 i 24 tel. (0322) 72-06-71 Unikalna kolekcja przedmiotów codziennego użytku, ozdób i dzieł sztuki z regionu Lwowskiego.
Muzeum "Arsenał" we Lwowie Pidwalna 5 tel. (0322) 72-19-01 Jedna z najstarszych i najcenniejszych kolekcji broni w Europie.
Muzeum "Literatura Lwowa" Gwardijska 18 tel. (0322) 35-10-33 Zbiór dzieł znanych ukraińskich i polskich pisarzy.
Muzeum Narodowe we Lwowie Dragomanowa 42 tel. 72-80-63 Swobody 20 tel. (0322) 74-22-80 Kolekcja ukraińskich haftów, przedmiotów z drewna i obrazów.
Muzeum Oleksa Nowakiwskiego we Lwowie Mickiewicza 7 tel. (0322) 72-94-08 Życie i twórczość O. Nowakiwskiego.
Muzeum O. Kulczyckiej we Lwowie Mickiewicza 7 tel. (0322) 72-57-67 Życie i działalność O. Kulczyckiej.
Muzeum I. Trusza we Lwowie Trusza 28 tel. (0322) 35-34-13 Życie i dzieła I. Trusza.
Galeria Obrazów we Lwowie Stefanyka 3 tel. (0322) 74-40-47 Kolekcja płócien znanych malarzy; mieści się tu również galeria w której młodzi artyści mogą wystawiać swoje prace.
Muzeum "Rusałki Dniestrowej" we Lwowie Kopernika 42 tel. (0322) 72-47-96 Historia stowarzyszenia "Ruska trijca".
Muzeum Historii Religii we Lwowie Stawropigijska 1 tel. (0322) 72-00-32 Zbiory prezentujące historię religii od czasów najdawniejszych do współczesnych. Kolekcja przedmiotów sakralnych.
Muzeum Etnografii i Rzemiosła we Lwowie Swobody 15 tel. (0322) 72-70-12 Kolekcja sztuki ukraińskiej z XV-XIX w.
Archiv we Lwowie Rynek 10 tel. (0322) 74-33-88 Collection of exhibits
Muzeum Budownicta Ludowego we Lwowie Czernecza gora 1 tel. (0322) 71-80-17 Zabudowania oraz przedmioty codziennego użytku z XVII-XIX w.
Muzeum Farmacji we Lwowie Drukarska 2 tel. (0322) 72-00-41 Zbiory wyposażenia aptek z XVII-XIX w.
Muzeum Literatury Iwana Franko we Lwowie I.Franka 152 tel. (0322) 76-44-17 Życie i twórczość I. Franko.
Muzeum Literatury S. Kruszelnickiej we Lwowie Czerniszewski 23 tel. (0322) 72-92-96 Życie i działalność S. Kruszelnickiej.
Muzeum Krajoznawcze w Drohobyczu Gogolia 42 tel. (0322) 2-20-64 Przyroda i historia regionu.
Muzeum staroukrańskiego miasta Zwienigorod Historia miasta Zwienigorod.
Muzeum I. Franko w Nagujewiczach Życie i twórczość I. Franko.
Muzeum "Zamek Olesko" we wsi Olesko Unikalny zamek z XVI wieku.
Muzeum M. Szaszkiewicza we wsi Pidlissia Kolekcja dzieł i przedmiotów związanych z postacią M. Szaszkiewicza.

Obwód Czerniowiecki
Muzeum Architektury i Życia Codziennego w Czerniowcach Switlowodska 2
Muzeum Krajoznawcze w Czerniowcach Kobylianska 28
Muzeum O.Kobylianskiej w Czerniowcach Dymytrowa 5
Muzeum Ukraińskiej Diaspory w Czerniowcach Żukowskogo 1 a
Muzeum Sztuki - Galeria w Czerniowcach Plac Centralny 1 Dzieła ukraińskich i zagranicznych artystów.
Muzeum G. Garasa w Waszkowcach
Muzeum J. Fedkowicza we wsi Putyła
Muzeum I. Mikołajczuka we wsi Czortoryja Życie i działalność I. Mikołajczuka
Muzeum Krajoznawcze w ChocimiuPlacówki dyplomatyczne:

Placówki w Polsce:

Ambasada Ukrainy
al. Jana Chrystiana Szucha 7, 00-580 Warszawa
tel.:625-01-27; fax:629-81-03
e-mail: [email protected];
www.ukraine-poland.com

Konsulat Generalny Ukrainy w Warszawie
godziny urzędowania 8.00 - 12.00 w poniedziałek, środę i piątek
tel./fax:629-95-76

Placówki polskie na Ukrainie:

Ambasada RP
ul. Jarosławiw Wał 12, 01034 Kijów-34
telefony: (0-038044) 230 0700; fax. (0-038044) 270 6336
e-mail: [email protected]
www.polska.com.ua

Konsulat Generalny RP w Kijowie
01034 Kijów ul. B. Chmielnickiego 60;
tel. (38044) 234-92-36, 234-66-78, 234-51-84
fax: (380044) 234 99 89
e-mail: [email protected]
www.polska.com.ua

Konsulat Generalny RP we Lwowie
ul. Kociubińskiego 11a m.3, 79005 Lwów (Konsul Generalny, wydział prawny i polonijny)
tel: (00-380-322) 72-93-01; fax: (00-380-322) 98-79-38
e-mail: [email protected]
ul. I. Franka 110, 79011 Lwów (wydział wizowo-paszportowy i spraw obywatelskich)
tel: (00-380-32) 297-08-61 do 64 ; fax: (00-380-32) 276-09-74
e-mail: [email protected]
www.konsulat.lviv.ua

Konsulat RP w Charkowie
ul. Artioma 16, 61002 Charków
tel. (+38 057) 75-78-801; fax. (+38 057) 75-78-804
e-mail: [email protected]
www.kgrp.kharkov.ua

Konsulat RP w Łucku
ul. Katedralna 7, 43-016 Łuck
tel. (0-0380332) 77 06 10, 77-06-13; fax. 77 06 15
tel. dyżurny :77-06-10
e-mail: [email protected]
www.konsulat.lutsk.ua

Konsulat Generalny RP w Odessie
ul. Uspienska 2/1, 65-014 Odessa
tel. +38 048 711-60-55; fax +38 048 711-60-50
e-mail [email protected]
www.kgrp.odessa.ua

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie